Przejdź do głównej zawartości

"Pył" Hugh Howey

Pył, Hugh Howey
Papierowy Księżyc, 2015
Ostatni tom trylogii zawsze stanowi duże wyzwanie zarówno dla autora, jak i dla czytelnika; ten pierwszy czuje presję, by odpowiednio zakończyć całą historię, ten drugi oczekuje dobrego podsumowania i wyjaśnienia wszystkich wątków. Niewielu pisarzom udaje się sprostać oczekiwaniom czytelników, ale z przyjemnością mogę oświadczyć, że Hugh Howey doskonale zakończył cykl Silos; wieńczący go Pył przeczytałam jednym tchem i jestem w pełni usatysfakcjonowana.

Autor przedstawił przygnębiającą i niepokojącą wizję przyszłości, w której ludzkość – po zniszczeniu i skażeniu powierzchni Ziemi – zmuszona została do egzystencji w kilkudziesięciu olbrzymich, podziemnych silosach. Kolejne pokolenia rodzą się i umierają w tych zamkniętych przestrzeniach stopniowo zapominając o świecie na zewnątrz i widząc w nim jedynie zagrożenie.

W pierwszym tomie mieliśmy możliwość prześledzenia wydarzeń w jednym z nich, Silosie 18, w którym dochodzi do buntu i którego nowa burmistrz, Juliette, za wszelką cenę chce odkryć, dlaczego ludzie zostali zamknięci w silosach i co naprawdę kryje zewnętrzny świat. Z kolei drugi, zatytułowany Zmiana, stanowił krok w przeszłość, pokazując w kolejnych retrospekcjach historię opowiedzianą z punktu widzenia twórców silosów.

Trzecia część zgrabnie spaja dwie poprzednie, stanowiąc dla nich klamrę oraz łącząc i zamykając wszystkie rozpoczęte wcześniej wątki. Juliette prowadzi własną walkę, chcąc wyprowadzić ludzi z silosu i udowodnić kłamstwa, jakimi karmili ich od wieków konstruktorzy i administratorzy ich podziemnych twierdz. Jednocześnie, garstka mieszkańców zrujnowanego Silosu 17 jest zmuszona odnaleźć się w zupełnie nowych dla nich warunkach, przekonując się, że obcy częściej oznaczają kłopoty i niebezpieczeństwo niż realną pomoc. A w tym samym czasie w Silosie I, skąd nadzorowane jest życie we wszystkich pozostałych, trwa walka o władzę i ujawnienie prawdy.

Howey skrupulatnie wyjaśnia wszystkie niejasności, łącząc i zamykając poszczególne wątki, dzięki czemu książkę można odłożyć z uczuciem satysfakcji. Wiele wydarzeń, które wcześniej wydawały się nieistotne bądź mało czytelne, teraz nabierają nowego znaczenia, choć nie mogę powiedzieć, by zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Mniej więcej od połowy powieści można przewidzieć kierunek, jaki obierze autor.

Pył, jak i całą trylogię, można odczytywać na wiele sposobów. Przede wszystkim pokazuje on determinację, z jaką człowiek dąży do tego, by przetrwać i ratować to, co jest mu drogie. Czasem za wszelką cenę, czasem żyjąc w warunkach, gdzie bliżej mu do zwierzęcia niż istoty ludzkiej, a czasem dopuszczając się czynów, które będą go później prześladować do końca życia. Z jednej strony, jest to obraz niezłomności i poświęcenia dla dobra innych, z drugiej przedstawia tę ciemną stronę ludzkiej natury, która w niektórych ujawnia się w tych najtrudniejszych momentach. Autor bardzo trafnie pokazuje również naszą nieposkromioną ciekawość świata, która od wieków pcha nas ku nieznanemu, żądzy odkryć i wiedzy, czasem owocującą niezwykłym odkryciem, a czasem przynoszącą klęskę i prowadzącą do zagłady.

Hugh Howey stworzył jedną z lepszych trylogii postapokaliptycznych, dojrzałą i przemyślaną, w której gorycz miesza się z nadzieją i która zmusza czytelnika do refleksji nad tym, dokąd zdąża nasz świat. Pył to jej bardzo udane zwieńczenie, doskonale podsumowujące wcześniejsze tomy. Polecam nie tylko fanom gatunku.

Przeczytaj również:

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.