Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (C)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.

C

Bernard Cornwell
Moje guru powieści historycznych, przynajmniej tych, których akcja toczy się w średniowieczu, bo wychodzą mu genialnie. Jako jeden z niewielu znanych mi pisarzy potrafi naprawdę rewelacyjnie połączyć pasjonujące historie z wciągającymi wątkami przygodowymi. Do moich ulubionych należą przede wszystkim:

Cykl Wojny Wikingów:
Trylogia Arturiańska
  • Zimowy Monarcha (recenzja)
  • Nieprzyjaciel Boga (recenzja)
  • Excalibur (recenzja)
Pieśń łuków. Azincourt (recenzja), czyli coś dla tych, którzy nie mają ochoty rozpoczynać całej serii, a chcieliby się przekonać, z czym Cornwell "się je".Elżbieta Cherezińska

Był Mistrz, to teraz będzie Mistrzyni i to nasza własna, rodzima. Absolutnie zachwyciła mnie Legionem (recenzja), w którym udowodniła, że możemy być dumni z naszej historii bez popadania w martyrologię. A dzięki dwóm tomom trylogii piastowskiej (Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona)utwierdziła mnie w przekonaniu, że można po jej książki sięgać w ciemno. W tym roku zaplanowałam sięgnąć po jej cykl wikiński i mam nadzieję na wspaniałą przygodę.

A oto i ja z Autorką na zeszłorocznych Targach Książki w Warszawie:


Agatha Christie

Niezrównana królowa kryminału. Jej powieści nic nie tracą mimo upływu kolejnych dekad, czyta się je wspaniale. I nie można zapominać o tym, że to właśnie ona powołała do życia Herculesa Poirot. Bez niego detektywistyczny świat nie byłby taki sam. Na blogu możecie przeczytać moje wrażenia z lektury:
Dość długo prenumerowałam wznowienie powieści Christie, które prezentują taki oto uroczy widoczek:Orson Scott Card

Moje pierwsze spotkanie z prozą Carda miało miejsce wieki temu, gdy nie wiedziałam jeszcze, kto zacz. Zagubieni chłopcy (recenzja) zrobili na mnie dość duże wrażenie, Szkatułka już nieco mniejsze, ale generalnie autora zapamiętałam miło. Jednak dopiero odkrycie sagi o Enderze (recenzja) oraz lektura Zaginionych wrót (recenzja) sprawiły, że zainteresowałam się nim bliżej. 


Wojciech Cejrowski

Człowiek specyficzny, którego albo się kocha, albo nienawidzi. Jednak nawet jego najbardziej zagorzali przeciwnicy, nie mogą odmówić mu jednego - jest niezrównanym gawędziarzem, niezależnie od tego, czy prowadzi program telewizyjny, czy pisze książkę. Jak dotąd miałam przyjemność czytać:


Na Targach Książki w Warszawie w 2013 r. miałam też okazję spotkać pana Wojciecha osobiście. Voila!

Wilkie Collins

Moje niedawne odkrycie (jeszcze raz dziękuję panu Marcinowi za naprowadzenie na jego trop!). Jeden z najpoczytniejszych pisarzy końca XIX wieku, autor pierwszej powieści detektywistycznej, obecnie niemal zupełnie nierozpoznawalny... Na początek przygody z jego twórczością polecam Kamień Księżycowy (recenzja). A jako ciekawostkę zdradzę tylko, że to właśnie on jest głównym bohaterem i narratorem Drooda Dana Simmonsa (recenzja).

Renata Czarnecka

Autorka powieści historycznych, która niczym nie ustępuje uwielbianej na całym świecie (przeze mnie zresztą też) Philippie Gregory. Pisze obrazowo, oczarowuje każdą opowiadaną przez siebie historią i pozwala poczuć czytelnikowi atmosferę opisywanych czasów. Warto sięgnąć zwłaszcza po powieści: Barbara i król (recenzja) oraz Księżna Mediolanu (recenzja).


James Carnac

Czyli powrót do wiktoriańskiej Anglii, tym razem śladem najsłynniejszego londyńskiego mordercy. Autobiografia Kuby Rozpruwacza (recenzja) to dosyć przekonująca próba odkrycia tożsamości zabójcy w oparciu o pewien XIX-wieczny manuskrypt. I choć znaczna jej część to fikcja, zainteresowani tematem powinni po nią sięgnąć.

Suzanne Collins

O jej pokrewieństwie z Wilkiem nic mi nie wiadomo. Autorka najgłośniejszej w ostatnich latach dystopii dla młodzieży. O Igrzyskach Śmierci (recenzja) zrobiło się głośno głównie ze względu na ekranizacje i byłam długo sceptyczna, czy ten powszechny zachwyt jest zasłużony. No więc, jest. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy tom. Żałuję tylko, że twórcy filmu położyli nacisk na wątek romantyczny, zamiast na to, co jest głównym przesłaniem powieści - pokazanie totalitarnego świata i walki o wolność i godność.

  

Jonathan Carroll

Jego Krainę Chichów (recenzja) czytałam dwa razy, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego. To mieszanka grozy, absurdu i humoru, opowiadająca o "cudzie tworzenia" historii, stawiająca pisarza w roli Boga i Stwórcy. 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.