Przejdź do głównej zawartości

Pisarski Alfabet (A)

Pisarski Alfabet to cykl mający na celu przedstawienie sylwetek autorów z różnych względów bliskich mojemu sercu. Co tydzień w każdą sobotę prezentowana jest następna litera alfabetu, a wraz z nią kolejna grupa pisarzy wartych poznania.

A

Jane Austen
Choć lubuję się w powieściowym rozlewie krwi, horrorach, potworach i magicznych stworach, jednocześnie należę do grona wielbicielek prozy Jane Austen, przy której wzruszam się i daję się porwać urokowi XIX-wiecznej Anglii, jej konwenansom i życiu towarzyskiemu.  Powieści Austen wydają się nieśmiertelne; mimo że od ich powstania minęło ponad sto lat, nadal urzekają pięknym językiem, lekko ironicznym humorem oraz doskonałymi portretami bohaterów.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy dla wszystkich fanów Jane Austen jest strona www.janeausten.co.uk, na której można znaleźć niemalże wszystko, co tyczy się pisarki oraz jej powieści. Możecie znaleźć też tam quiz, który sprawdzi Waszą wiedzę na ich temat. Z kolei tutaj możecie wybrać się na wirtualną wycieczkę po domu Jane Austen.

Na blogu możecie znaleźć moje opinie na temat następujących powieści:
 1. Rozważna i romantyczna (moja opinia)
 2. Mansfield Park (moja opinia)
 3. Emma (moja opinia)
 4. Perswazje (moja opinia)
 Z kolei mój zbiór książek Jane Austen wygląda następująco:


Joe Alex
Kryjący się pod tym pseudonimem Maciej Słomczyński bardzo długo był – obok Agathy Christie - moim ulubionym autorem klasycznych kryminałów. Bardzo dawno nie sięgałam po jego powieści i jestem ciekawa, czy przetrwałyby tę próbę czasu i dobre wspomnienia, ale myślę, że tak.

W jego powieściach urzekło mnie kilka rzeczy. Po pierwsze, fakt, że Joe Alex był jednocześnie postacią literacką i głównym bohaterem wszystkich kryminałów, jednocześnie piszącym książki o swoich przygodach (taki potrójny Joe za każdym razem mnie fascynował, ale i bawił). Po drugie, intrygi i zagadki wymyślane przez Autora w niczym nie ustępowały wspomnianej już Królowej Kryminału i miały prawdziwie angielski charakter. Po trzecie, tytuły są niesamowite i od razu przyciągają uwagę:
 1. Powiem wam jak zginął
 2. Śmierć mówi w moim imieniu
 3. Jesteś tylko diabłem
 4. Cichym ścigałam go lotem (moja opinia)
 5. Zmącony spokój Pani Labiryntu
 6. Gdzie przykazań brak dziesięciu
 7. Piekło jest we mnie
 8. Cicha jak ostatnie tchnienie
 9. Pod szlachetnym koniem
Przeczytałam wszystkie z wyjątkiem ostatniej, ale dawno temu, kiedy je sobie odświeżę, nie omieszkam podzielić się wrażeniami.

Peter Ackroyd
Niewielu jest pisarzy, którzy tak barwnie opowiadają o Londynie. Ackroyd całkowicie mnie zachwycił niesamowitą Biografią tego miasta, potem potwierdzając swój kunszt dzięki Londynowi Podziemnemu oraz Śmierci króla Artura. Ta ostatnia była dla mnie powrotem do studenckich czasów i średniowiecznych eposów. Świetna sprawa, zwłaszcza jeśli ktoś ma angielskiego bakcyla.


Boris Akunin
I kolejny autor klasycznych kryminałów, tym razem zza wschodniej granicy. Bardzo lubię jego cykl o Eraście Fandorinie, carskim urzędniku do specjalnych poruczeń, dandysie o nieprzeciętnym umyśle, choć mającym dużą słabość do pięknych kobiet. Jak dotąd przeczytałam:
 1. Azazel
 2. Lewiatan
 3. Nefrytowy różaniec 
 4. Radca stanu
Niestety, moje spotkanie z innym cyklem Akunina, o siostrze Pelagii, okazało się klapą – książkę odłożyłam po kilkudziesięciu stronach, okazała się mało strawna…


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.