Przejdź do głównej zawartości

"Łotrzyki" George R.R. Martin, Gardner Dozois

Łotrzyki
George R.R. Martin, Gardner Dozois
Zysk i S-ka, 2015
Łotrzyki to już trzecia, choć na polskim rynku dopiero druga, antologia wydana pod egidą George’a R.R. Martina i Gardnera Dozois, skupiająca w sobie opowiadania pióra najlepszych i najbardziej poczytnych autorów i to nie tylko mających na swoim koncie fantasy i science fiction.

Poprzednia publikacja (Niebezpieczne kobiety), wprawdzie niezbyt równa, bardzo mi się podobała, zebrała też naprawdę dobre noty. Wszystko wskazuje jednak na to, że Łotrzyki nie powtórzą jej sukcesu; mimo pojawiających się tu świetnych nazwisk, zbiorowi brakuje tego czegoś, a kilka dobrych opowiadań nie ratuje całości.

Motywem przewodnim antologii są – jak można się zorientować patrząc na tytuł – wszelkiej maści łotrzykowie, nikczemnicy i huncwoty. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, czasem nawet niedorostki, kryjące w sobie coś więcej, niż widzi postronny obserwator. To właśnie takie postaci zwykle urozmaicają nie tylko powieści, ale i filmy i to niezależnie od gatunku. To za nimi kobiety przepadają (najczęściej potem tego żałując), a mężczyźni wyczuwają w nich zagrożenie i rywali. Do współpracy Martin i Dubois zaprosili dwudziestu pisarzy, których nazwiska znają niemal wszyscy; pojawili się tu m.in. Joe Abercrombie, Gillian Flynn, Scott Lynch, Neil Gaiman. To zobowiązuje i stawia poprzeczkę oczekiwań naprawdę wysoko.

W zbiorze przeważają opowiadania fantastyczne, ale pojawiają się również stricte kryminalne, a nawet nawiązujące do powieści gotyckiej. Przy takiej mnogości tekstów nie ma sensu omawiać każdego z nich oddzielnie, dlatego skupię na tych, które spodobały mi się najbardziej.

Czasy są ciężkie dla wszystkich Joego Abercrombie stanowi niezły początek i otwarcie całego zbioru, zwłaszcza że pojawia się tu cała plejada łotrzyków, a akcja mknie błyskawicznie.

Drzewo błyskawic Patricka Rothfussa to moje pierwsze spotkanie ze światem wykreowanym przez autora w Kronikach Królobójcy oraz z ich bohaterem, Bastem. Teraz już wiem, że na pewno nie ostatnie, jestem bardzo ciekawa całego cyklu.

Profesja Gilliam Flynn, znanej m.in. dzięki Mrocznemu zakątkowi, to trzymająca w napięciu historia pewnej naciągaczki, która wpada we własne sidła i aż do samego końca nie może być pewna, czyją ofiarą padła. Czytelnik zresztą też nie.

Dziwny przypadek zmarłych żon Lisy Tuttle jest ukłonem w stronę mrocznych powieści gotyckich, ma świetny klimat, wywołuje lekki dreszczyk i poczucie niepewności. Super!

Jak Markiz odzyskał swój płaszcz Neila Gaimana to powrót do świata, jaki znamy z Nigdziebądź i jednego z jego bohaterów. Krótkie, ale wciągające i przyjemnie przypominające, dlaczego zakochałam się w prozie Brytyjczyka.

Rozczarowaniem okazał się za to tekst autora, którego nazwisko tak szumnie zdobi okładkę. Książę Łotrzyk albo Królewski Brat Martina nie przypomina nawet opowiadania. To raczej wycinek kroniki dynastii Targaryenów, ale o ile Pieśń Lodu i Ognia mnie swego czasu naprawdę zachwyciła, o tyle spodziewałam się czegoś znacznie, znacznie lepszego i pełniejszego życia. Wiele pozostałych tekstów jest z kolei zwyczajnie nijaka, zapomina się o nich w chwili odłożenia książki na półkę, a czasem jeszcze szybciej.

Podsumowując, jestem niestety rozczarowana Łotrzykami, można w nich znaleźć kilka perełek, jednak nie są one w stanie zamaskować faktu, że zbiór jako całość jest dosyć przeciętny.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…