Przejdź do głównej zawartości

"Blackout" Marc Elsberg

Blackout, Marc Elsberg
czyta Jakub Wieczorek
Biblioteka Akustyczna, czas 23 godz. 34 min.
Awaria prądu pierwszym krokiem do upadku człowieka? Taką wizję przedstawia Marc Elsberg w swojej głośnej powieści Blackout. I robi to w przerażająco realistyczny sposób.

Gdy gasną światła w pierwszych miastach, ludzie traktują to jako tymczasową niedogodność, która nie powinna trwać dłużej niż kilka godzin. Jednak kiedy coraz większe obszary Europy zostają odłączone od prądu, a elektrownie jedna po drugiej przestają działaś ze względu na trudne do zdefiniowania awarie, sytuacja z godziny na godzinę staje się coraz bardziej niepokojąca. Zwłaszcza, że nikt – łącznie z fachowcami pracującymi dla największych spółek energetycznych – nie ma bladego pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Rozpoczyna się wyścig z czasem, każdy kolejny dzień bez prądu coraz bardziej pogłębia kryzys i szerzącą się anarchię.

Na pierwszy trop wpada włoski haker, Piero Manzano, który odkrywa, że jego domowy licznik został zmanipulowany przez nieznany kod. Niestety, jak to często bywa w takich przypadkach, nikt nie daje wiary jego podejrzeniom, a gdy w końcu zostają one potwierdzone, mężczyzna staje się głównym podejrzanym. W końcu winnego zawsze trzeba znaleźć, a człowiek niepokorny wobec oficjalnym władzom doskonale się do tego nadaje.

Choć nikt głośno tego nie przyzna, faktem jest, że staliśmy się niewolnikami postępu. Nasze codzienne życie stało się tak zależne od elektryczności, że w chwili, gdy zostalibyśmy od niej odcięci, najprawdopodobniej nastąpiłby koniec naszej cywilizacji. Elsberg przedstawia wprawdzie fikcyjny scenariusz, ale można w nim dostrzec zatrważające prawdopodobieństwo; gdyby doszło do awarii prądu na tak masową skalę, wszystko mogłoby potoczyć się właśnie w taki sposób.

W powieści śledzimy losy bohaterów w różnych częściach Europy i piastujących różne stanowiska, od przedstawicieli władz, poprzez rodziny pracowników kompanii energetycznych, aż do przeciętnych obywateli. Z perspektywy każdego z nich obserwujemy, jak początkowe niedogodności w postaci kilkugodzinnego braku światła, wody i ogrzewania zmieniają się stopniowo w dramatyczną walkę o przetrwanie. Brak elektryczności to brak dostępu do pieniędzy tkwiących na bankowych kontach, brak jedzenia (zgromadzone w niedziałających chłodniach towary nie będą nadawać się do spożycia już po kilku dniach), brak kontaktu z rodziną (można zapomnieć o komórkach i Internecie, a paliwo w samochodzie wyczerpie się raz dwa) oraz wszechobecna dezinformacja. Elsberg zdaje się myśleć o wszystkim, poruszając również kwestie szpitali, które przestają funkcjonować, hodowli i gospodarstw, w których zwierzęta padną po kilku dniach w męczarniach, groźby epidemii, a przede wszystkim zagrożenia ze strony elektrowni atomowych, w których brak zasilania oznacza brak chłodzenia i wyciek promieniotwórczych odpadów.

Poza aspektem technicznym, przedstawionym bardzo obrazowo i szczegółowo (momentami aż nazbyt technicznie), autor doskonale pokazał, jak szybko w obliczu walki o przetrwanie z człowieka wychodzi bestia. Jak wielu jest pozbawionych sumienia cwaniaków, próbujących dorobić się na cudzej krzywdzie oraz zwyrodnialców, wykorzystujących kryzys, by przestać przejmować się ustalonymi normami społecznymi.

Blackout poznałam w formie audiobooka w bardzo dobrej interpretacji Jakuba Wieczorka (choć nadal mam pewien problem z jego sposobem czytania kobiecych kwestii) i wielokrotnie próbowałam wczuć się w sytuację bohaterów powieści. I muszę przyznać, że to większy koszmar niż najstraszniejszy z horrorów. Spróbujcie sami przez chwilę wyobrazić sobie, permanentny brak prądu, zimno, walkę o każdy bochenek chleba, konserwę i butelkę wody do picia. O takich rarytasach, jak mięso czy nabiał nie ma co wspominać, o prysznicu też nie. Jeśli macie małe dziecko lub chorego rodzica w starszym wieku wizja ta jest jeszcze bardziej przerażająca. Staliśmy się słabi i zależni od techniki, smutne to, ale niestety prawdziwe.

Powieść Marka Elsberga z pewnością trafi w gust wszystkich fanów thrillerów politycznych i katastroficznych. I z równie dużym prawdopodobieństwem sprawi, że przy kolejnej przerwie w dostawie prądu, będziesz nerwowo czekał na jego przywrócenie. Z każdą minutą zastanawiając się, czy przypadkiem scenariusz przedstawiony w Blackoucie właśnie się nie sprawdza…

Za możliwość wysłuchania "Blackoutu" serdecznie dziękuję Bibliotece Akustycznej.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.