Przejdź do głównej zawartości

"The Walking Dead" na ekranie, czyli moje odkrycie roku

Już od pewnego czasu przebąkuję to tu, to tam, że zombie-apokalipsa całkowicie mnie pochłonęła. Najpierw spróbowałam genialnego słuchowiska Żywe trupy, potem przyszła kolej na powieści o Woodbury, a w końcu na serial The Walking Dead, który niemal z miejsca wskoczył do grona moich ulubionych. Do komiksów, od których wszystko się zaczęło, jeszcze nie doszłam, ale to pewnie kwestia czasu.


Dzisiaj chciałam podzielić wrażeniami (nie śmiem nazwać tego recenzją) po obejrzeniu wersji filmowej, pokazującej, że w obliczu zagłady człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombie zombie (mogłabym dodać, że kiwi kiwi kiwi, ale zbyt zaleciałoby to sucharem).

Fabuła
Na hasło „film o zombie” wiele osób ma przed oczami krwawe gore, gdzie krew leje się strumieniami, ożywione trupy wyskakują zza zakrętów co 5 sekund, a fabuła jest szczątkowa, bo liczy się przede wszystkim chlastanie umarlaków i ucieczka. Druga opcja to komedia, gdzie zombie-apokalipsa pokazana jest w sposób karykaturalny lub zwyczajnie prześmiewczy. Żadna z nich na pasuje jednak do The Walking Dead.

Serial opowiada o losach grupy osób ocalałych po zagładzie cywilizacji na skutek epidemii, na skutek której zmarli powstają i zmieniają się w krwiożercze i wiecznie głodne, choć pozbawione nawet szczątkowej inteligencji, drapieżniki. Pochodzący z różnych środowisk ludzie zbierają się w grupy, nieustannie przenosząc się z miejsca w miejsce w poszukiwaniu w miarę bezpiecznego schronienia. W pełni bezpiecznie nie jest już bowiem nigdzie. Wraz z rozwojem akcji i kolejnymi tygodniami, a potem miesiącami następującymi od początku kataklizmu, okazuje się, że to nie zombie są największym zagrożeniem dla tych, którzy przeżyli. Owszem, tzw. „szwendacze” czają się wszędzie, opanowali większość miast i mniejszych miejscowości, a ich ugryzienie jest śmiertelne. Mając przy sobie broń można jednak w miarę szybko i prosto pozbyć się ich lub przynajmniej uciec. Znacznie groźniejsi są ludzie, którzy wraz z upadkiem cywilizowanego świata stracili wszelkie hamulce i skrupuły.


Pierwszy sezon to mocne wejście, każdy z sześciu odcinków trzymał w napięciu i wzbudzał zainteresowanie, po obejrzeniu jednego po prostu trzeba było sięgnąć po kolejny. Następne sezony utrzymały wysoki poziom, choć niektóre odcinki były wyraźnie słabsze od pozostałych, głównie w przypadku czwartego i piątego sezonu. Niektóre rozwiązania fabularne nieco zgrzytały, ale w ogólnym rozrachunku całość naprawdę wypada bardzo dobrze, co jest przyjemnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę, jak długa stała się cała seria.

Bohaterowie
Niczym George R.R. Martin, twórcy serialu (a właściwie Robert Kirkman, autor komiksu) nie mają skrupułów z pozbywaniem się postaci, które przez dłuższy czas sprawiają wrażenie kluczowych dla fabuły. Z pewnością nie ma co przywiązywać się emocjonalnie do nikogo z nich, pod koniec piątego sezonu pozostaje jedynie garstka z tych, którzy weszli na scenę w pierwszym.

Jedno można powiedzieć z całą pewnością – aktorzy zostali świetnie dobrani do swoich ról i naprawdę wykonali kawał dobrej roboty. Nawet ci, wcielający się w postaci tak irytujące, że na ich widok miałam ochotę, by pojawił się jakiś zombie i zrobił swoje. Wiarygodnie przedstawić takiego bohatera to również sztuka.

Przyjrzyjmy się bliżej tym najistotniejszym dla serialu postaciom (opisy mogą zawierać spoilery):

Rick Grimes – to wokół niego toczy się cała fabuła. Dawniej policjant, po wybuchu epidemii przebył długą drogę w poszukiwaniu swojej rodziny, by ostatecznie stanąć na czele grupy ocalałych. Mimo że jest kreowany na wzorcowego (co nie oznacza wcale, że idealnego) bohatera, drażnił mnie okropnie, zwłaszcza w pierwszych sezonach, gdy zamiast skupić się na ochronie swojej żony i kilkuletniego syna, wolał ratować świat. W kolejnych seriach przechodzi znaczącą przemianę, jego idealizm odchodzi w siną dal, pojawia się nieufność i brak skrupułów do zabicia drugiego człowieka, jeśli ten stanowi zagrożenie.

Lori Grimes – podobno okrzyknięto ją najbardziej znienawidzoną i irytującą postacią filmowego TWD, czemu do końca się nie dziwię, choć z drugiej strony nie rozumiem też aż takiej na nią nagonki. W pierwszych dwóch sezonach wątek Lori skupia się przede wszystkim na jej relacjach z Rickiem oraz Shanem, jego dawnym partnerem i najlepszym przyjacielem, wcale nie skrycie kochającym się w żonie kumpla. Lori jest jedną z najbardziej chwiejnych postaci, czasem wyjątkowo egoistycznych, ale jednocześnie wiarygodnych, bo ten egoizm podyktowany jest przede wszystkim chęcią zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swojemu dziecku.

Rodzina Grimesów w komplecie
Carl Grimes – syn Ricka i Lori. Poznajemy go jako kilkuletniego, rozkapryszonego I ze wszech miar irytującego dzieciaka, który w końcu dorasta i zmienia się w rozważnego i odpowiedzialnego młodego człowieka, nie mającego większych skrupułów ze strzeleniem zarówno do zombie, jak i do człowieka, jeśli tego wymaga sytuacja. W czwartym i piątym sezonie bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta zmiana.

Shane Walsh – do momentu, gdy nie zaczął mieć problemów z psychiką, czyli mniej więcej do drugiego sezonu, był jedną z najbardziej rozgarniętych postaci, wzbudzając sympatię i respekt trzeźwą oceną sytuacji. Nie bawiąc się w idealistę, był zdeterminowany, by przetrwać i zdobyć to, czego pragnie.

Daryl Dixon – mój absolutny faworyt, twardy i pozornie nieokrzesany, a jednocześnie kryjący w sobie szczerą, wrażliwą i przede wszystkim uczciwą naturę. Za każdym razem, gdy widzę go na ekranie mam ochotę odświeżyć sobie Świętych z Bostonu, ale to tak na marginesie.

Daryl, ach Daryl...
Carol Peletier – jedna z największych niespodzianek serialu. Poznajemy ją jako maltretowaną, zahukaną kurę domową, która po śmierci męża i pod wpływem doświadczeń zmienia się w twardą i bezwzględną kobietę gotową na wszystko, by chronić swoich bliskich. Niestety, twórcy serialu ostatecznie nieco przerysowali jej postać, czyniąc ją specem od przetrwania i broni, mimo że wcześniej nie miała w tym żadnego doświadczenia.

Michonne – postać, która zaliczyła świetny początek, ale potem nieco się ”rozmyła”. Wkroczyła na scenę jako bezwzględna i pozbawiona skrupułów wojowniczka z maczetą i dwoma zombie prowadzonymi na łańcuchach, później została „udomowiona”, a szkoda.

Z Michonne lepiej nie zadzierać

Glenn Rhee – jeden z niewielu całkowicie pozytywnych bohaterów, z jednej strony nie mających na sumieniu większych grzechów, a z drugiej nie windowany na postać idealną. Młody Koreańczyk, czasem nazywany największym szczęściarzem w drużynie, w miarę rozwoju fabuły dojrzewający do roli poważnego, odpowiedzialnego mężczyzny.

Philip Blake (Gubernator) – psychopatyczny przywódca miasteczka Woodbury, trzymający w domu dziewczynkę-zombie, sadysta i manipulator. A jednak mimo tego wszystkiego postać Gubernatora w słuchowisku wydała mi się bardziej nikczemna niż ta w serialu…

Mało demonicznie, mało...

Można by wymieniać kolejne postaci niemal bez końca, na tym jednak poprzestańmy, bo w końcu wyłączycie posta bez dokończenia czytania :)

Kwestie techniczne
Biorąc pod uwagę zdjęcia i kwestie wizualne nie mogę TWD zarzucić absolutnie nic. Charakteryzacje i efekty są po prostu perfekcyjne. Serio, jeszcze żadne zombie nie wyglądało tak przekonująco, zwłaszcza gdy oglądamy czołgające się korpusy, które nadal próbują kąsać. Niesamowite, ale i przygnębiające wrażenie sprawiają również obrazy wyludnionych miast, po których snują się „szwendacze”, pustych placów zabaw czy domów. Bardzo dużym plusem jest również klimatyczna muzyka, dodatkowo subtelnie podkreślająca atmosferę zagrożenia i niepokoju.


Krótko na koniec
Sięgając po TWD spodziewałam się niezbyt ambitnego rozrywkowego serialu w klimatach zombie z lekkim odcieniem horroru. Otrzymałam jedną z najlepszych produkcji ostatnich lat, dopracowaną i przemyślaną, z bardzo dobrą grą aktorską i niepowtarzalnym klimatem. Mimo że pojawiają się tu zombie, to nie one są głównymi bohaterami. Są nimi ludzie, do których termin „the walking dead” pasuje czasem nawet bardziej niż do tych, co powstali z martwych.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.