Przejdź do głównej zawartości

"Panie z Cranford" Elizabeth Gaskell

Bijąc się w piersi i nie kryjąc swej ignorancji, muszę przyznać, że aż do tej pory nie miałam styczności z twórczością Elizabeth Gaskell. Mało tego, nawet jej nazwisko nic a nic mi nie mówiło. Wstyd i sromota, jako że mienię się fanką angielskiej literatury. Na szczęście, zaczęłam już te braki nadrabiać, a na pierwszy ogień poszły Panie z Cranford.

Jakim cudem mnie, zauroczonej Jane Austen, smakującej się w siostrach Bronte, uciekła Elizabeth Gaskell? Nie wiem i już się pewnie nie dowiem. To, co jednak stało się dla mnie oczywiste to fakt, że na pojedynczej przygodzie z jej powieściami się nie skończy. W odwodzie czeka Północ i Południe, a tymczasem weźmy na tapet wspomniane już Panie..., jedną z najsłynniejszych książek pisarki.

Koniec XIX wieku. Tłem dla opisywanych wydarzeń jest niewielkie angielskie miasteczko położone w hrabstwie Cheshire, tytułowe Cranford, o tyle wyróżniające się na tle innych, że niemal nie ma w nim mężczyzn. Zamieszkują go głównie starsze już, często lekko ekscentryczne panny i wdowy, ewentualnie mężatki, których drugie połówki obowiązki zmusiły do wędrówek po szerokim świecie. To co przede wszystkim liczy się w cranfordzkim świecie to konwenanse i pieczołowite dbanie o to, by postępować zgodnie z zajmowaną pozycją społeczną. 

Nie jest to typowa powieść, a raczej niewielki objętościowo (całość liczy zaledwie 220 stron) zbiór historii i anegdotek o mieszkankach miasteczka, coraz bardziej zubożałych, lecz za żadne skarby nie będących w stanie się do tego przyznać. Widzimy je oczami młodej kobiety, odwiedzającej jedną z krewnych mieszkających w Cranford, reprezentującej wprawdzie inne pokolenie niż większość mieszkanek miasteczka, ale również wiernej konwenansom i hołdującej wielu uprzedzeniom. Największym faux pas jest tutaj głośne oznajmienie, że osobę pragnącą uchodzić za majętną nie stać nie tylko na opłacenie służby czy zakup nowej sukni, ale nawet nieco bardziej wyrafinowane ciasteczka na popołudniową proszoną herbatkę. 

W lekko ironiczny, ale bardzo ciepły sposób autorka pokazuje świat wiktoriańskiej angielskiej prowincji, której mieszkanki nie chcą pogodzić się z upływającym czasem i zachodzącymi zmianami. Bawi, ale i wzrusza, nieodmiennie zapewniając czytelnikowi czystą przyjemność z lektury.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.