Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczyna z sąsiedztwa" Jack Ketchum

Czasem życie pisze scenariusz, który bardziej przypomina chory wymysł zrodzony w umyśle psychopatycznego reżysera tanich horrorów klasy B niż rzeczywistość. Nie znając okoliczności powstania Dziewczyny z sąsiedztwa, łatwo można by oskarżyć Jack Ketchuma o prawdziwie spaczoną wyobraźnię. Problem w tym, że historia ta wydarzyła się naprawdę.

Gdy rodzice szesnastoletniej Meg giną w wypadku samochodowym, opiekę nad dziewczyną i jej młodszą siostrą przejmuje ich ciotka, Ruth Chandler. Już pierwsze dni w nowym domu przekonują nastolatkę, że Chandlerowie z nieznanych jej powodów jej nie lubią. Złośliwości ze strony kuzynów i obelgi z ust ciotki z tygodnia na tydzień przybierają na sile, a eskalacja przemocy zdaje się nie mieć końca. Ruth, samotna i sfrustrowana matka trzech dorastających chłopców, znajduje w Meg kozła ofiarnego za wszystkie prawdziwe i wyimaginowane krzywdy, jakie spotkały ją w życiu, torturując ją i zachęcając do znęcania się nad nią nie tylko własnych synów, ale również dzieci sąsiadów.

Historię Meg poznajemy dzięki relacji dwunastoletniego Davida, sąsiada Chandlerów i najlepszego kolegi synów Ruth. Zauroczony śliczną dziewczyną, chłopiec rozdarty jest między lojalnością wobec przyjaciół a przerażeniem wobec narastającej wobec niej przemocy i chęcią jej obrony. Z czasem dochodzi do tego również fascynacja rodząca się z możliwości zobaczenia nagiej Meg. Fascynacja, która udziela się wszystkim chłopcom biorącym udział w dręczeniu nastolatki.

Fabuła Dziewczyny z sąsiedztwa została zainspirowana historią Sylvii Likens, którą poznałam już wcześniej dzięki wstrząsającemu filmowi Amerykańska zbrodnia. Ketchum wprowadził wprawdzie sporo własnych zmian, jednak główne wydarzenia pozostawił nienaruszone. Z tego względu od samego początku wiedziałam, jak potoczy się i jak się zakończy ta opowieść, a jednak każdy kolejny rozdział dosłownie mroził mi krew w żyłach. Gehenna, przez jaką przechodzi bohaterka książki, jest wręcz niewyobrażalna – czytałam kolejne opisy, kolejne sceny, ale nawet delikatna próba wyobrażenia sobie tego, co musiała czuć i przeżywać, było zwyczajnie ponad moje możliwości. Co gorsze, wczytując się w relację z wydarzeń, jakie naprawdę rozegrały się w 1965 roku, można odnieść wrażenie, że mimo całej brutalności, by nie rzec bestialstwa, Ketchum i tak złagodził swoją wersję.

W powieści przerażają dwie całkowicie odmienne, a jednocześnie powiązane ze sobą kwestie. Pierwszą, narzucającą się od razu, jest szaleństwo przemocy i okrucieństwa, jakie ogarnia Ruth i jakie stopniowo przechodzi na jej synów oraz ich kolegów. W ich oczach Meg niemal błyskawicznie przestaje być istotą ludzką, staje się bezwolną kukłą, na której można wyładować frustrację oraz sprawdzać granice bólu i cierpienia. To co zaczyna się jak brutalna zabawa, szybko przestaje nią być, ale będąc w grupie, poszczególni jej członkowie zdają się całkowicie tracić nie tylko rozsądek, ale również rozeznanie w tym, co jest dobra, a co złe.

Drugi, równie zatrważający aspekt tej historii to całkowite obojętność otoczenia na to, co działo się u Chandlerów, poczynając od pracowników szkoły, poprzez policjanta, któremu Meg sygnalizuje problem, gdy jeszcze jest w stanie, a na sąsiadach kończąc. Znamienny jest fragment, w którym jeden z chłopców, przerażony tym, co widział w domu Ruth, opowiada swoim rodzicom o biciu i wyzywaniu dziewczyny przez jej ciotkę. Reakcją dorosłych było oświadczenie, że z pewnością na to zasłużyła. Nie można zapominać, że akcja toczy się w latach 60., gdy mentalność ludzi była nieco inna i to co działo się w czterech ścianach, powinno w nich zostać, ale nie oszukujmy się – ilu ludzi nawet obecnie reaguje na sytuację, gdy sąsiad bije swoje dziecko. Nie mówię tu o klapsie za nieposłuszeństwo, ale regularnym katowaniu. Lepiej się nie interesować, nie interweniować, udawać, że się nie widzi, bo tak jest łatwiej i oszczędza to wielu kłopotów.

Dziewczyna z sąsiedztwa nie jest książką dla każdego, epatuje przemocą, a zawarta w niej historia jest po prostu bestialska. Czy warto ją więc przeczytać? Zdecydowanie tak. Choćby z tego względu, by przekonać się, że w nawet pozornie zwykłym człowieku może kryć się chory zwyrodnialec oraz że bezduszna obojętność wobec przemocy stosowanej przez sąsiada wobec dzieci to również wielka zbrodnia.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.