Przejdź do głównej zawartości

"Drood" Dan Simmons

Drood, Dan Simmons
MAG, 2012
Są takie książki, które czyta się z zapartym tchem i o których już po kilku pierwszych stronach lektury można śmiało powiedzieć, że są wyjątkowe. Jednak im robią większe wrażenie, tym trudniej jest później o nich opowiedzieć tak, by dokładnie oddać uczucia i emocje, jakie wzbudziły. Taki właśnie jest Drood Dana Simmonsa, na którego czaiłam się już kilka lat i który towarzyszył mi niemal cały miniony tydzień.

Tym razem autor, który pokazał swój niesamowity kunszt m.in. w rewelacyjnym Terrorze, wziął na tapet ostatnie lata życia jednego z najsłynniejszych brytyjskich pisarzy, Charlesa Dickensa. Podobnie jak w historii ekspedycji w okolice Bieguna Północnego, tak i tym razem wykorzystał fakty historyczne i wykorzystując nieprzebrane zasoby własnej wyobraźni, doprawił je fascynującymi wątkami i dużą porcją grozy.

9 czerwca 1865 doszło do katastrofy kolejowej pod Staplehurst, z której ledwo uszli z życiem Dickens, jego kochanka, Ellen Ternan, oraz jej matka, z którymi pisarz w tajemnicy wracał do Londynu. Mimo że fizycznie Dickens nie doznał niemal żadnych obrażeń, zdarzenie to namacalnie naznaczyło ostatnie lata jego życia, co znalazło wyraz zarówno w jego kolejnych powieściach i opowiadaniach, jak i relacjach członków rodziny. Jak stwierdził potem jego syn, po tym wypadku pisarz nie doszedł już w pełni do siebie. Zmarł zaś w dniu rocznicy katastrofy równe pięć lat później.

Dan Simmons przyjął wydarzenia pod Staplehurst za punkt wyjścia swojej mrocznej opowieści. To właśnie wtedy Dickens spotyka tajemniczego, pokiereszowanego mężczyznę nazwiskiem Drood, którego wspomnienie zmusza go później do coraz częstszego wymykania się do najbardziej obskurnych i zapomnianych przez Boga zakątków Londynu oraz jego podziemi. Wraz z nim czytelnik zanurza się w świat nędzarzy, palarni opium i katakumb, w których rzeczywistość miesza się z fantazją i narkotycznym snem.

Katastrofa pod Staplehurst 
Narratorem powieści jest przyjaciel i bliski współpracownik Dickensa, jeden z najpoczytniejszych pisarzy epoki wiktoriańskiej, Wilkie Collins, człowiek utalentowany i wrażliwy, lecz uzależniony od laudanum i opium, które towarzyszą mu już od lat. Z tego względu do samego końca trudno jednoznacznie ocenić, czy przedstawiane przez niego wydarzenia dzieją się naprawdę, czy są jedynie wytworem wyobraźni i wizjami otumanionego narkotykiem i podatnego na sugestie umysłu. Czy Drood istnieje naprawdę? A jeśli tak, to kim, a może raczej czym jest? Czy wyprawy do podziemi rzeczywiście jego tropem się odbyły, czy też miały swój początek i koniec jedynie w palarni opium starej Sal? Co faktycznie kryje ukryty w mroku londyński półświatek? Pytania mnożą się niemal przez całą lekturę i nie na wszystkie dostaniemy jednoznaczną odpowiedź.

Ponadto, pomijając kwestię wątków fantastycznych, a właściwie wyjętych rodem z rasowej powieści grozy, bo wywołują one cały wachlarz emocji od lekkiego niepokoju, poprzez prawdziwy strachu aż po odruch obrzydzenia, Drood to również doskonale nakreślony obraz wiktoriańskiej Anglii. Na pierwszy plan wychodzi naturalnie postać Dickensa, utalentowanego, czarującego, będącego u szczyty swej sławy i traktowanego niemalże z boską czcią, a jednocześnie będącego niemal podręcznikowym przykładem zapatrzonego w siebie despoty, terroryzującego całe swoje otoczenie jedynie siłą swojej woli (zbliżony obraz jego osobowości można znaleźć w powieści Dziewczyna w niebieskiej sukience Gaynord Arnold). Ze względu na postać narratora, lepiej poznajemy także Wilkiego Collinsa, obecnie niezasłużenie usuniętego w cień, a wnoszącego wiele do rozwoju literatury popularnej, głównie klasycznej powieści kryminalnej.

Znaczna część powieści dotyczy twórczość obydwóch pisarzy, którzy często ze sobą współpracowali pisząc zarówno powieści, jak i scenariusze teatralne. Poznajemy więc kulisy powstawania jednego z najsłynniejszych dzieł Collinsa, Kamienia Księżycowego, uznawanego za pierwszy w historii kryminał. Z kolei w przypadku Dickensa, na pierwszy plan wychodzi jego ostatnia, niestety niedokończona powieść, której pisanie przerwała śmierć pisarza, Tajemnica Edwina Drooda, przy czym Simmons przedstawia własną wersję jej zakończenia.

Drooda czyta się wspaniale, ale jednocześnie jest to jedna z tych pozycji, których lekturę dawkowałam sobie przez cały tydzień. Nie jest to książka, przy której spędzimy lekkie popołudnie i odłożymy na półkę. Jest mroczna, nieco przytłaczająca, absolutnie nie odważyłam się sięgnąć po nią wieczorem, gdy byłam sama w domu. A przy tym jej lektura sprawiła mi ogromną przyjemność i satysfakcję. Po raz drugi Dan Simmons przekonał mnie, że nie ma sobie równych i potrafi pisać małe arcydzieła.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.