Przejdź do głównej zawartości

"Zmiana" Hugh Howey

Zmiana, Hugh Howey
Papierowy Księżyc, 2015
Przygotowując nie tak dawno listę najlepszych powieści postapokaliptycznych, umieściłam wśród nich Silos Hugh Howeya, przedstawiający wizję świata w bliżej nieokreślonej przyszłości, w którym przeżyła zaledwie garstka ludzi, ze względu na całkowite skażenie środowiska zmuszona do życia w ogromnym podziemnym silosie. Zmiana jest drugim tomem trylogii, ale - co jest ciekawym i oryginalnym zabiegiem - nie kontynuuje losów bohaterów Silosu, a stanowi prequel do przedstawionych w nim historii.

O ile w pierwszym tomie autor pokazał już doszczętnie zniszczony świat i grupę wybrańców, bądź też jak kto woli pechowców, którzy egzystują w ogromnym schronie (trudno nazwać to prawdziwym życiem), o tyle w drugim postanowił przybliżyć okoliczności, które do tego doprowadziły. Stopniowo poznajemy więc kulisy polityki na najwyższych szczeblach władzy, bezwzględne parcie człowieka ku autodestrukcji, która ostatecznie faktycznie następuje. Co gorsze, wizja przedstawiona w powieści jest zaskakująco wiarygodna i realistycznie nakreślona, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nigdy się nie urzeczywistni.  


Książka została podzielona na trzy części (Pierwsza, Druga i Trzecia Zmiana), których tytuły nabierają pełnego znaczenia dopiero pod koniec lektury. W każdej z nich akcja toczy się dwutorowo, a dodatkowo w pierwszej wątki dzieli dość znacząca różnica w czasie. Poszczególne historie pokazują nie tylko twórców gigantycznych silosów oraz przyczyny, dla których ludzkość zeszła do podziemi, ale również opisują pokrótce losy mieszkańców innych silosów, zbliżając się coraz bardziej do wątków przedstawionych w poprzednim tomie, a ostatecznie się z nimi zazębiając.

Tym razem wydarzenia zostały przedstawione przede wszystkim z punktu widzenia Silosu 1, czyli centrum władzy i dowodzenia. Dzięki temu wiele wydarzeń składających się na fabułę Silosu jest przedstawionych w zupełnie nowym świetle, część wątpliwości zostaje rozwiana, a obraz zdarzeń i ich konsekwencji staje się bardziej przejrzysty i klarowny. Zwłaszcza ostatnie rozdziały zmieniają to, co w „Silosie” można było uznać za pewnik. Z tego też względu oczekiwania odnośnie ostatniego tomu mam naprawdę bardzo wysokie.

W przeciwieństwie do wielu obecnie wydawanych młodzieżowych powieści dystopijnych z mocno podkreślonym wątkiem romantycznym, trylogia Howeya skierowana jest raczej do starszych czytelników. W nienachlany, ale przejmujący sposób zmusza do zastanowienia się nad prawem człowieka dzierżącego władzę do decydowaniu o życiu i losie podległych mu ludzi. Czy ktokolwiek ma prawo decydować o cudzym życiu i śmierci? Czy ma prawo zabić jednostkę, by ratować tłum? Czy ma prawo wyznaczać innym, jak mają żyć? Oczywista odpowiedź nasuwa się sama, jednak w prawdziwym życiu niewiele jest rzeczy oczywistych. Co więcej, gdy w grę wchodzi polityka i władza człowiek żyjący w zgodzie z własnym sumieniem nie ma praktycznie żadnych szans.

Zarówno Silos jak i Zmiana to doskonałe propozycje dla wszystkich fanów literatury postapokaliptycznej. Gorąco polecam ich lekturę, a sama z niecierpliwością czekam na tom trzeci.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni BookMaster

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…