Przejdź do głównej zawartości

"Igrzyska śmierci" (recenzja filmu)

Igrzyska śmierci (2012)
Chyba jako jedna z ostatnich przeczytałam Igrzyska śmierci, gdy już ucichła wielka euforia wokół trylogii Susanne Collins, ja dopiero zaczynałam przygodę z Katniss Everdeen. Teraz, po blisko pół roku zasiadłam do filmu, który – podobnie jak w przypadku książki – niemal wszyscy już znają. A przynajmniej takie mam wrażenie, gdy rozglądam się dookoła, zarówno w realu, jak i przestrzeni blogowej.

Fabuła
Akcja toczy się w futurystycznym państwie Panem, podzielonym na luksusowy i bogaty Kapitol oraz otaczające go przemysłowo-rolnicze dystrykty. Przed kilkudziesięciu laty doszło w nich do powstania mającego na celu obalić władzę Kapitolu, zostało ono jednak stłumione, a ku przestrodze i w celu zastraszenia mieszkańców zorganizowane Głodowe Igrzyska. Co roku w każdym z dwunastu dystryktów losowanych jest dwoje dzieci lub nastolatków, którzy następnie przystępują do walki na śmierć i życie na specjalnie do tego stworzonej Arenie.

Główną bohaterką filmu jest szesnastoletnia Katniss Evergreen, mieszkanka najbiedniejszego Dystryktu Dwunastego. Gdy nadchodzi dzień losowania, spośród kilkuset losów zostaje wybrany ten, którego dziewczyna obawiała się najbardziej – na Głodowe Igrzyska wyznaczono jej młodszą siostrę, Prim. W akcie desperacji Katniss zgłasza się więc na ochotnika w ostatniej chwili ratując siostrę, wiedząc, że dla Prim wyruszenie na Arenę oznaczłby wyrok śmierci. Teraz jednak to ona będzie musiała stawić czoło dwudziestu trzem przeciwnikom, a jedynym sposobem na powrót do domu będzie zabicie ich wszystkich.
 
A oto i przedstawiciele Dystryktu Dwunastego, Katniss i Peeta.

Wrażenia
Te są zaskakująco dobre. Im większa panuje na punkcie czegoś euforia, tym bardziej jestem wobec tego sceptycznie nastawiona. A jednak Gary’emu Rossowi udało się stworzyć dosyć wierną adaptację powieści, a jednocześnie film, który dobrze broni się sam. Spodobał mi się zarówno dobór aktorów i ich gra, jak i scenografia i zdjęcia, zwłaszcza że bardzo dobrze oddają one klimat powieści Collins.

W filmie pojawia się wątek romansowy (bez niego nie może się chyba obejść żadna produkcja dla młodzieży), nie jest on jednak nachalny, a raczej poprowadzony obok głównej myśli przewodniej. Według niektórych Igrzyska śmierci to przede wszystkim krytyka rządów totalitarnych, która ma szansę mocniej trafić do współczesnego młodego czytelnika niż wiele innych książek. Częściowo się z tym zgadzam, ale osobiście bardziej odebrałam je jako swoistą satyrę na kierunek, w którym obecnie zmierzają media. W filmie mniej się mówi o nieustannie trwającej karze, a więcej o show, które ma zapewnić rozrywkę mieszkańcom Kapitolu, zepsutym, znudzonym i żądnym coraz większych i coraz bardziej drastycznych wrażeń. Nie sposób przeoczyć ich plastikowy wygląd i traktowanie cudzej śmierci jako kolejnej formy zabawy. A jednocześnie, jeśli przyjrzeć się temu bardziej wnikliwie, możemy dostrzec mechanizmy obecnie również rządzące światem show-biznesu.

Gdy tak patrzę na modnych kapitolskich celebrytów to własciwie nie widzę większej różnicy między nimi, a tym co nam obecnie serwuje show biznes.

Aktorzy
Obsada wyjątkowo mi się spodobała, a aktorzy doskonale pasują do granych przez siebie ról, co wcale nie jest czymś powszechnym. Jennifer Lawrence to wykapana Katniss, a Josh Hutcherson świetnie wcielił się w postać drugiego przedstawiciela Drystryktu Dwunastego, Peetę (choć nie mogłam się do chłoptasia przekonać ani w książce, ani w filmie, może za stara już jestem).

Najbardziej przypadli mi jednak do gustu dwaj aktorzy wcielający się w role drugoplanowe - Woody Harrelson grający wiecznie pijanego mentora Katniss i Peety, Haymitcza Abernathy’ego oraz… Lenny Kravitz występujący w roli stylisty Cinny.

Cinna, znowu wstawiony Haymitch, dwie kapitolskie piękności i oczywiście zawodnicy z Dystryktu 12
Książka a film
Film zdecydowanie broni się jako niezależna produkcja, co jest dużym plusem dla jego twórców, jednak jeśli zna się już wcześniej książkę, nie sposób ich ze sobą nie porównać. Mimo że część wątków pominięto – jak to zwykle bywa w przypadku ekranizacji – jestem pozytywnie zaskoczona efektem końcowym, ponieważ jest to naprawdę udana próba przeniesienia fabuły powieści na ekrany kin.

Warto jednak wspomnieć o najważniejszych różnicach między powieścią a filmem:
  • Pominięto wątek koleżanki Katniss, Madge Undersee, od której dziewczyna dostaje broszę z koso głosem. W filmie jest to prezent od handlarki, prawdopodobnie Śliskiej Sae (jej imię nie pada w filmie, więc można się tego tylko domyśleć).
  • Pominięto scenę, gdy Katniss i Gale są świadkami schwytania w lesie uciekinierki, którą potem Katniss spotyka jako okaleczoną służącą w Kapitolu. Nie pokazano również buntowniczych ciągot Gale’a.
  • W filmie nie pokazano ekipy dbającej o wygląd Katniss w Kapitolu, mimo że w powieści ich wątek został dość mocno zarysowany.
  • W powieści wielokrotnie Katniss grała pod widzów, na przykład podczas opieki nad Peetą, targały nią duże wątpliwości odnośnie tego, jak ma go traktować i na ile jej uczucia są szczere. Oglądając film można odnieść wrażenie, że dziewczyna w pełni czuje do niego to, co okazuje.
  • W książce po tym, jak Katniss pochowała małą Rue i śpiewała na jej grobie mieszkańcy dystryktu zabitej dziewczynki ofiarowali jej prezent-chleb, a drugi przedstawiciel dystryktu darował jej życie. W filmie zostało to pominięte.
  • Zmodyfikowane genetycznie psy/wilki, które w finale atakują pozostałych przy życiu zawodników w powieści symbolizowały poległych uczestników igrzysk, posiadały nawet ich oczy, co również było dowodem na brak moralności i okrucieństwo twórców show.
  • W powieści w wyniku wydarzeń na Arenie Katniss traci słuch w jednym uchu, a Peeta nogę, w filmie zostało to pominięte.
  • W filmie zostaje znacząco podkreślona rola prezydenta Snowa, w pierwszym tomie powieści ma on znaczenie marginalne.
Podsumowując, nie jest to produkcja przełomowa ani epokowa, pewnie nie odniosłaby takiego sukcesu, gdyby nie szaleństwo, jakie narosło wokół powieści. Niemniej jednak, jest to po pierwsze bardzo dobra ekranizacja, a po drugie po prostu dobry film akcji dla młodzieży, który niesie przesłanie głębsze i ważniejsze niż większość produkcji dla nastolatków będących albo niezbyt lotnymi komediami, albo jeszcze słabszymi romansidłami. Jestem na tak i czaję się już na kolejną część.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.