"Dynastia Tudorów" pod lupą, czyli dobór aktorów

Po niedawnej lekturze "Życia i śmierci Anny Boleyn" oraz "W łożu z Tudorami", ponownie wkręciłam się w serial "Dynastia Tudorów", który - pomijając liczne historyczne nieścisłości - nakręcony został z takim rozmachem, że zaskarbił sobie sympatię również wielu osób, które na codzień z historią są na bakier. W związku z tym przygotujcie się na szereg postów, w których wezmę pod lupę niniejszą produkcję HBO. Na pierwszy rzut idą aktorzy - odtwócy głównych oraz kilku epizodycznych ról.

Henryk VIII - Jonathan Rhys Meyers

  W swej młodości Henryk VIII - wysoki i wysportowany - uważany był za jednego z najprzystojniejszych książąt, a potem monarchów. Wraz z upływem lat stał się niestety otyłą (ważył ponad 140 kg) karykaturą samego siebie.

Jako młody Henryk Jonathan Rhys Meyers jest po prostu rewelacyjny, biorąc pod uwagę nie tylko walory estetyczne (założę się, że połowa pań ogląda ten serial właśnie ze względu na niego), gra wspaniale. Akcja toczy się na przestrzeni wielu lat, historycznej otyłości po aktorze nie widać, upływ czasu został jedynie zasygnalizowany zarostem, zmianą fryzury, a potem również utykaniem, spowodowanym niegojącą się raną w nodze. O ile więc prawdziwy Henryk pod koniec swego życia odpychał wyglądem, o tyle ten filmowy zbyt wiele na swym uroku nie stracił.
Katarzyna Aragońska - Maria Doyle Kennedy

Filmowa Katarzyna jest znacznie bardziej hiszpańska niż ta prawdziwa, która miała jasną karnację i miedziane włosy. Niemniej jednak swą rolę odegrała znakomicie.


Anna Boleyn - Natalie Dormer

Wbrew oczekiwaniom wielu osób (w końcu to dla niej Henryk wywrócił Anglię do góry nogami i to dla niej czekał długie lata na rozwód, by móc ją formalnie poślubić), według współczesnych jej opisów Anna nie była klasyczną pięknością. Zachwycała czarnymi oczami, pięknymi włosami i łabędzią szyją, ale jej głównymi atutami była inteligencja i to "coś". Dlatego uważam dobór aktorki za bardzo dobry (choć akurat kolor oczu się nie zgadza, ale to drobiazg).Jane Seymour - Anita Briem 

Trzecia żona Henryka (jak widać na jej portrecie oraz co widać w opisach jej osoby) była niewyróżniającą się, prawdopodobnie niezbyt ładną młodą kobietą. 

 

Odtwórczyni jej roli jest za to chyba najładniejszą z henrykowskich żon... Przynajmniej grająca w trzecim sezonie Anabelle Wallis (po prawej). W sezonie drugim w rolę Jane wcieliła się Anita Briem (po lewej).


Anna Kliwijska - Joss Stone

Przyjęło się powtarzać za Henrykiem, który czuł do Anny osobistą urazę za publiczny, choć przypadkowy afront, że była ona brzydka i odstręczała wyglądem. Nic bardziej mylnego, była dosyć ładna, choć bardzo skromna i nieśmiała. Joss Stone pasuje według mnie do roli doskonale (mimo że wielu na ten wybór narzeka).


Katarzyna Howard - Tamzin Merchant

Piąta żona Henryka, młodziutka trzpiotka bez wykształcenia, ceniąca przede wszystkim zabawę - Tamzin Merchant wypadła świetnie.


Katarzyna Parr - Joely Richardson

Ostatnia z żon Henryka, jedyna, która go przeżyła. Na temat gry aktorskiej niestety jeszcze się nie wypowiadam, pozostało mi do obejrzenia kilka odcinków... ;)


Księżniczka Małgorzata Tudor - Gabrielle Anwar 

Z niewiadomych przyczyn twórcy serialu połączyli dwie prawdziwe siostry Henryka w jedną postać. W rzeczywistości to księżniczka Maria Tudor (po lewej), zwana Różą Tudorów wyszła za Charlesa Brandona, natomiast Małgorzata (po prawej) została królową Szkocji.Maria Tudor - Sarah Bolger 

Jedyna córka Henryka i Katarzyna Aragońskiej, późniejsza Maria I Tudor, zwana Krwawą Mary, ze względu na pogrom protestantów rzecz jasna.

 

Kardynał Thomas Wolsey - Sam Neill

Wytrawny polityk, ale również intrygant mający ogromny wpływ na Henryka. Niestety, wchodząc w konflikt z Anną Boleyn, wydał na siebie wyrok śmierci. Choć nie tak dramatyczny naprawdę, jak to miało miejsce w serialu.


Charles Brandon - Henry Cavill

Przyjaciel Henryka, który wspiął się wyjątkowo szybko po szczeblach dworskiej kariery przede wszystkim dzięki uwiedzeniu królewskiej siostrz, Marii Tudor, ktra poślubiła go wbrew woli i wiedzy Henryka.


Edward Stafford, książę Buckingham - Steven Waddington

Bodajże jedyny prawdziwy rywal dla Henryka do tronu, w pełni przekonany o swych prawach, co zakończyło się skazaniem za zdradę. Jego postać pojawia się zaledwie w kilku pierwszych odcinkach, ale odegrana została znakomicie.
  

Thomas Boleyn - Nick Dunning

Nadmiernie ambitny ojciec Anny i Marii Boleyn, idący po trupach do celu - w rzeczywistości chyba nawet bardziej wyrachowany niż w serialu.


Mary Boleyn - Perdita Weeks 

Starsza siostra Anny Boleyn, którą rodzina wepchnęła do łoża Henryka zanim Anna powróciła z Francji. W serialu postać epizodyczna.


Sir Thomas More - Jeremy Northam 

Znany wszystkim autor "Utopii", głos rozsądku i sumienia Henryka. Do czasu.


Thomas Cromwell - James Frain 

Doradca Henryka, stojący za wprowadzaniem w życie reformacji w Anglii. 

  

Papież Paweł III - Peter O'Toole

Papież tak długo odmawiający Henrykowi rozwodu, stojący po stronie Katarzyny Aragońskiej i sprawy hiszpańskiej.


Źródła zdjęć: Wikipedia, The Tudors Wiki, Filmweb

Komentarze