Przejdź do głównej zawartości

"Rok szczura. Widząca" Olga Gromyko

Słowiańskie fantasy to jedna z tych rzeczy, którym nie mogę się oprzeć, na równi z kubkiem gorącej kawy i porcją mlecznej czekolady z orzechami. Przyjemność konsumowania każdej z nich jest równie wysoka, przy czym ta pierwsza ma jedną istotną przewagę - nie odkłada się w biodrach. Niedawno odkryłam Olgę Gromyko, autorkę zza naszej wschodniej granicy, której twórczość (doskonale wpisująca się w moje ulubione klimaty) zafascynowała mnie już od pierwszych stron powieści Wierni wrogowie. Tym razem w moje ręce wpadła jej najmłodsze dziecko, czyli Widząca, otwierająca trylogię Rok szczura.

Główną bohaterkę, Ryskę, poznajemy jako kilkuletnią dziewczynkę, mieszkającą w jednej z wiosek na pograniczu dwóch państw do niedawna toczących wyniszczające walki. Podczas jednego z ataków, matka Ryski została zgwałcona, a dziewczynka jest owocem tej napaści, nieustannie przypominając wszystkim dookoła o swoim pochodzeniu niezwykłym kolorem oczu, odziedziczonym po biologicznym ojcu.

Napiętnowana od najmłodszych lat, mimo że nie uczyniła nic złego, dziewczynka jest wioskowym popychadłem, nawet własna rodzina nieustannie odpycha ją na boczny tor, czego najlepszym dowodem jest oddanie jej bogatemu wujowi w charakterze darmowej pracownicy w zamian za umorzenie długów ojca. Dopiero gdy Ryska odkrywa w sobie dar Widzenia, jej sytuacja nieco się zmienia. A życie całkowicie wywraca się do góry nogami, gdy zmuszona jest wyruszyć w podróż w nieznane, mając za towarzystwo drobnego złodziejaszka Żara oraz… szczura, który jest kimś znacznie więcej niż zwykły gryzoń.

W przeciwieństwie do Wiernych wrogów, akcja Widzącej nabiera tempa dosyć powoli. Pierwsze rozdziały wprowadzają czytelnika w świat Ryski, opowiadają o jej dzieciństwie i zmaganiach z codziennymi przeciwieństwami. Dopiero gdy na scenę wkracza Alk, szczur znaleziony przez Ryskę przy martwym Nietoperzu (z małym piszczącym stworkiem latającym za muchami mającym wspólny tylko fakt posiadania skrzydeł), całość nabiera życia i barw. I to barw bardzo wyrazistych i soczystych równie mocno jak język, jakim się posługuje.

To właśnie on jest najbardziej wyrazistym bohaterem powieści i to wokół jego losów prawdopodobnie będzie toczyć akcja drugiego tomu. Więcej zdradzić nie mogę, by nie psuć Wam przyjemności czytania. Nie oznacza to jednak, że pozostała dwójka nie zasługuje na uwagę. Żar, niepoprawny kanciarz i cwaniaczek, ma w sobie urok i budzi sympatię, nawet jeśli jego ręce kleją się zanadto w sytuacjach, gdy nie powinny. Z kolei Ryska w niczym nie przypomina twardych, rezolutnych bohaterek w stylu Szeleny z Wiernych wrogów czy wiedźmy Wolhy. Jest zahukanym, nieporadnym i do bólu naiwnym wioskowym dziewczęciem, które przez całe swoje życie nie wyściubiło nosa dalej niż do pobliskiego lasu, a nagle zostało rzucone na głębokie wody z dala od domu. A kolejne twarde w skutkach konfrontacje z brutalną rzeczywistością niewiele ją uczą. Mimo całkowicie odmiennych charakterów i spojrzenia na świat z każdą kolejną stroną widać, jak to nietypowe trio coraz lepiej się uzupełnia i wzbudza w czytającym coraz większą sympatię.

Widząca nie jest klasycznym fantasy. Nie znajdziecie tu elfów, krasnoludów czy troli, a i paranie się magią wygląda nieco inaczej. Bohaterowie nie ratują świata przed zagładą, nie umykają przed bezlitosnymi prześladowcami, nie stają się w ciągu tygodnia supermanami o niezwykłych mocach, które w nich tkwiły, lecz nikt tego nie widział. Nie ma tego wszystkiego i bardzo dobrze, bo ten motyw został przewałkowany tyle razy, że naprawdę już wystarczy. W zamian za to, Olga Gromyko postawiła na lekką, zabawną i bardzo przyjemną powieść przygodową, która – w to nie wątpię ani trochę – zaskoczy nas jeszcze przy okazji kolejnego tomu. Polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni BookMaster

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.