"Two Warsaw Mysteries" Kevin Hadley

Kilka miesięcy temu proponowałam Wam naukę języka angielskiego przy użyciu zombie, dzisiaj mam coś dla fanów historii kryminalnych, czyli Two Warsaw Mysteries.


Książka składa się z dwóch mini-powieści, której głównymi bohaterami jest para warszawskich policjantów, inspektor Nowak i sierżant Pawluk. W A Strange Pair tropią parę przestępców, dzień po dniu napadających to na bank, to na stację benzynową, a motywy ich postępowania są dosyć... niecodzienne. Z kolei The Strange Case of Pablo Garcia to historia morderstwa bogatego, hiszpańskiego artysty, którego zwłoki zostają znalezione pewnej nocy na jednej z warszawskich ulic.

W przeciwieństwie do The Rotten Town, wydanego wyłącznie w wersji papierowej, bieżąca pozycja składa się z dwóch części - audiobooka oraz książki, w której, obok owych mini-powieści, znajdują się również  ćwiczenia gramatyczno-leksykalne oraz sprawdzające stopień zrozumienia tekstu. Można je znaleźć po każdym rozdziale, a na koniec sprawdzić odpowiedzi w dołączonym kluczu.


Biorąc pod uwagę fabułę, znajdujące się w książce historie kryminalne nie są perełkami gatunku, ale przecież nie w zaskakujących zwrotach akcji tkwi ich wartość. Przyjemnie się je czyta oraz słucha (polecam przede wszystkim tę drugą opcję, aby się jak najwięcej oswajać z językiem mówionym, a nie tylko pisanym), a o to przecież głównie chodzi.

Two Warsaw Mysteries to jedna z ośmiu tego typu książek do nauki języka, jest wśród nich siedem kryminałów i jeden horror (wspomniane wcześniej The Rotten Town). Są one zróżnicowane pod względem trudności i stopnia zaawansowania znajomości języka (od poziomu  A2 do C1), dlatego każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. 

Opowieści o Pawluku i Nowaku (poziom A2) polecam osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem w oryginale. Łączą w sobie przyjemne z pożytecznym, warto więc spróbować. Polecam.

Za zestaw Two Warsaw Mysteries serdecznie dziękuje Wydawnictwu Edgard.

Komentarze