Przejdź do głównej zawartości

"Szepty zgładzonych" antologia opowiadań (recenzja)

Szepty zgładzonych
Insignis 2015
Szepty zgładzonych to już druga antologia opowiadań inspirowanych Metro 2033 napisanych przez polskich fanów uniwersum stworzonego przez Dmitrija Glukhovsky’ego. Poprzednia, W blasku ognia, ukazała się nieco ponad rok temu jako darmowy e-book, bieżąca pozycja to już wersja drukowana, dołączona jako gratisowy dodatek do wydanych niedawno Ciemnych tuneli Siergieja Antonowa (pisałam o nich tutaj).

Podobnie jak poprzednim razem, w zbiorze znalazły się najlepsze opowiadania wyłonione w ramach konkursu przeprowadzonego na portalu metro2033.pl. Wydawnictwo Insignis reklamuje książkę jako „antologię amatorskiej twórczości miłośników postapokalipsy”, ale jest to określenie nieco krzywdzące, przynajmniej dla niektórych z jej autorów – Komodo ma już za sobą drukowany debiut, a Marek Pietrusewicz był kilkukrotnie laureatem konkursów literackich. Niemniej jednak, dla większości jest to faktycznie debiut.

W zbiorze znajduje się trzynaście opowiadań i jak to zwykle w takich przypadkach bywa, niektóre są bardzo dobre, inne obiecujące, a jeszcze inne raczej słabe. Akcja większości z nich toczy się gdzieś na terenie Rosji, przynajmniej wskazują na to imiona bohaterów, ale pojawiają się również polskie krajobrazy i realia.

Spodobało mi się kilka tekstów i to na nich chcę się skupić omawiając tę pozycję. Wśród nich znalazły się dwa autorstwa Małegonosorożca, którego praca również przykuła moją uwagę W blasku ognia. Stary las to opowieść o człowieku ratującym tych, którzy w ruinach metra mają najmniejsze szanse – dzieci. Poruszający, ale i przygnębiający tekst, zdecydowanie jeden z lepszych w zbiorze. Z kolei Co zostało po jeżozwierzu to ostatni, króciutki tekst, którego treści nie ma sensu opowiadać, bo wtedy potencjalny czytelnik straci przyjemność samodzielnej lektury. Stanowi bardzo dobre zwieńczenie całej antologii.

Interesujące okazały się również Pejzaże z perspektywy nieba Tomasza Przyłuckiego, które wprawdzie mało mają wspólnego z Metrem 2033, za to wypełnia je świetny postapokaliptyczny klimat, dodatkowo inspirowany malarstwem Beksińskiego. Jest więc mrocznie i mocno niepokojąco.

Dom ostatnich z nas Wojciecha Magiery łączy w sobie postapokaliptyczny klimat z wątkiem kryminalnym, w krótkiej formie obnaża też degenerację człowieka w obliczu bezpardonowej walki o przetrwanie za wszelką cenę.
Obiecująco prezentują się także teksty Pawła Naskręta (Czwarty tunel) oraz Marka Pietrusewicza (Gieroj), choć w porównaniu z powyższymi wypadły nieco słabiej.
Podsumowując, Szepty zgładzonych to smaczny kąsek przede wszystkim dla fanów uniwersum, zwłaszcza tych skupionych wokół poświęconego mu portalu. Cieszy przy tym fakt, że w porównaniu z pierwszą antologią  poziom opowiadań skoczył w górę, daje to nadzieję, że kolejna edycja (o ile również się ukaże) będzie jeszcze lepsza. A jeśli sami jesteście jej ciekawi, możecie pobrać darmowy e-book chociażby tutaj.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.