Przejdź do głównej zawartości

"Ciemne tunele" Siergiej Antonow

Uniwersum Metro 2033
Ciemne tunele 
Siergiej Antonow
Insignis 2015
Dzięki spotkaniu z Dmitrijem Glukhovskym na nowo nabrałam apetytu na zejście do tuneli moskiewskiego metra i poczucia klimatu świata po katastrofie nuklearnej, w którym ludzie z mniejszym lub większym powodzeniem próbują po prostu przetrwać.

Na naszym rynku ukazała się niedawno kolejna pozycja z Uniwersum Metro 2033, tym razem są to Ciemne tunele Siergieja Antonowa, przez wielu uważane podobno za jedną z najlepszych książek w serii. Czy zasłużenie? O tym za chwilę, na początku przyjrzyjmy się fabule.

W przeciwieństwie do wielu autorów, którzy umiejscowili akcję swoich powieści w niemal wszystkich możliwych miejscach, od Kaliningradu (Dziedzictwo przodków), poprzez Kraków (Dzielnica obiecana) aż po Rzym (Korzenie niebios), Antonow robi ukłon w stronę oryginału, czyli wraca do metra moskiewskiego. W roli głównego bohatera obsadził Anatolija, młodego anarchistę z Wojkowskiej, marzącym o prawdziwej wolności.

Pewnego dnia do dowódców Toli dociera informacja o eksperymentach genetycznych prowadzonych przez niejakiego doktora Korbuta na stacji Dzierżyńska, przy której mieściła się owiana złą sławą Łubianka, siedziba KGB i NKWD. Tola zostaje wysłany na czele niewielkiego oddziału, by je przerwać i nie dopuścić do bawienia się przez kogokolwiek w Boga-stwórcę. Czeka ich długa wędrówka, podczas której wrogiem okazują się nie tylko mieszkańcy metra (zarówno ludzie, jak i zmutowane drapieżniki), ale również ich własna psychika.

Wraz z Anatolijem wędrujemy korytarzami metra, mrocznymi, kryjącymi tajemnice, zamieszkałymi nie tylko przez ludzi, ale również stworzenia rodem z najgorszych koszmarów. W niepoznanych zaułkach i odnogach szeptane przy ogniskach legendy zdają się urzeczywistniać, a to czego świadkami stają się bohaterowie jest mieszanką rzeczywistości, halucynacji i narkotycznych wizji. Niewiele jest tu za to zmutowanych potworów, którymi raczy nas chociażby Diakow w swojej trylogii. W zależności od oczekiwań, można to potraktować zarówno jako zaletę, jak i wadę powieści. Klimat kojarzy się z Metrem 2033 Glukhovsky’ego, skojarzenie to potęgują również frakcje pojawiających się w międzyczasie komunistów i faszystów.

Sama fabuła może nie porywa, ale została przyzwoicie przemyślana i opowiedziana. Może nieco zbyt zwięźle, bowiem dość duża liczba wydarzeń została upchnięta na nieco ponad trzystu stronach, ale z drugiej strony osobiście wolę pewien skrót niż niepotrzebne lanie wody bądź niepotrzebne rozwijanie niepotrzebnych dla głównej osi fabularnej wątków byle tylko zapełnić kolejnych kilkanaście stron. Główny bohater wzbudza sympatię, nawet jeśli nie wszystkie z jego przekonań wydają się racjonalne – ot, młody idealista wierzący w świat, który nie ma rację bytu, ale za to posiadający zaskakująco zdrowy kręgosłup moralny, przynajmniej jak na warunki po apokalipsie.

Polemizowałabym, czy Ciemne tunele naprawdę są jedną z najlepszych pozycji w uniwersum, ale prezentują niezły poziom. Warto po nie sięgnąć po lekturze Metra 2033, bowiem są mu chyba najbliższe, przynajmniej spośród pozycji, które ukazały się w Polsce. Dodatkowym smaczkiem jest to, że wydawnictwo Insignis wypuściło książkę w pakiecie ze zbiorem opowiadań polskich fanów uniwersum pt. Szepty zgładzonych. Więcej napiszę o nich już za kilka dni. 

Podsumowując, fanom serii powieści polecać chyba nie muszę, osobom nie znającym tego świata najpierw odsyłam do Glukhovsky’ego.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM Media.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.