Przejdź do głównej zawartości

"Perfekcyjna pani domu" Anthea Turner, czyli jak być boginią

Szaleństwo wiosennych porządków trwa w najlepsze, otaczają mnie sylwetki ludzi w oknach zawzięcie pucujący i tak już czyste szyby, warkot odkurzaczy zagłusza myśli i generalnie panuje jedno wielkie zamieszanie.


Gorączka ta nie ominęła również i mnie, choć skupiłam się na innej kwestii niż trzepanie dywanów, czy szorowanie podłóg. Pierwszym krokiem do przeobrażenia mojego mieszkania w lśniące cudeńko było sięgnięcie po (uwaga, uwaga, teraz będzie szok i zaskoczenie)... książkę. Poradnik autorstwa uwielbianej przeze mnie Anthei Turner przewałkowałam już tyle razy, że zna go niemal na pamięć, a i tak lubię do niego wracać. Zwłaszcza gdy ogarnia mnie mania sprzątania, to z niego czerpię motywację i inspirację.

Kilka lat temu z ogromną przyjemnością oglądałam programy Anthei i to dzięki nim je książka zagościła na mojej półce. Polska wersja z Małgorzatą Rozenek to jedynie marna namiastka, żeby nie powiedzieć kiepskiej jakości podróbka brytyjskiego programu. Dla mnie Perfekcyjna Pani Domu jest tylko jedna i jest nią pani Turner. I tyle w tym temacie.

Anthea Turner w swojej perfekcyjnej kuchni (źródło)
Książka składa się z 19 rozdziałów (tzw. lekcji), z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. Jest tu mowa o sprzątaniu poszczególnych pomieszczeń (jak rozplanować pracę i jak je przeprowadzić szybko o skutecznie), renowacji mebli, dekorowaniu najbliższego otoczenia, gotowaniu, przyjmowaniu gości i właściwie wszystkich aspektach prowadzenia domu. Ktoś mógłby zapytać, po co uczyć ludzi rzeczy oczywistych, jak choćby sprzątanie. Otóż okazuje się, że wcale nie jest to tak nie jest. Autorka poradnika udziela wielu prostych, a jednocześnie bardzo praktycznych rad, które naprawdę usprawniają codzienne życie. To dzięki nim kilka lat temu założyłam "domowe biuro", to ona zmobilizowała mnie do "odgruzowania" mieszkania, przekonując, że mniej znaczy lepiej i że nie warto nadmiernie przywiązywać się do przedmiotów.


Po kolejnej lekturze „Perfekcyjnej Pani Domu” zdecydowałam się na rozstanie z częścią księgozbioru, dochodząc do wniosku, że magazynowanie książek, do których już nigdy nie wrócę lub które nie mają dla mnie wartości sentymentalnej, po prostu mija się z celem. Zorganizowałam również kilka półek na te pozycje, które mnie opuszczą, gdy już je przeczytam. Na razie czekają na swoją kolej.

Podsumowując, książkę jak najbardziej polecam i akurat z nią nie mam zamiaru się żegnać, ale gdybyście chcieli mnie uwolnić od części zbędnych przedmiotów, to zapraszam TUTAJ.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…