Przejdź do głównej zawartości

"Modlitewnik amerykański. Luizjański blues. Viator" Lucius Shepard

Informacja o planowanym zakończeniu Uczty Wyobraźni wraz z ukazaniem się pięćdziesiątego tomu to najgorszy news tego roku. Seria, znana wszystkim miłośnikom fantastyki, jest zdecydowanie najlepszą i najciekawszą; przyciąga uwagę doborem nazwisk i pozycji wyróżniających się i dalekich od mainstreamu.

Skoro MAG ma zamiar zakończyć jej wydawanie, tym bardziej mam zamiar sięgnąć po te części, które dotąd ukazały się na naszym rynku. Tym razem padło na zbiór trzech mikropowieści Luciusa Sheparda, czyli Modlitewnik amerykański. Luizjański blues. Viator. Każda z nich opowiada inną historię, pozornie, nie są więc ze sobą związane, jednak gdy już skończymy całość, można znaleźć dla nich wspólny mianownik.

Otwierający książkę, największy objętościowo Modlitewnik amerykański to historia Wardlina Stuarta, który podczas odbywania kary w więzieniu za zabójstwo zaczyna pisać oryginalne modlitwy. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zdają się one mieć moc sprawczą i wyrażone poprzez nie pragnienia, niemal zawsze się urzeczywistniają. Po wyjściu na wolność Wardlin wydaje zbiór modlitw w formie książki, która szybko staje się bestsellerem, a on sam celebrytą i jedną z najpopularniejszych osób w Stanach.


To właśnie na meksykańskim pograniczu rozgrywa się główna akcja powieści (źródło)
Opowieść snuta przez Wardlina (narracja jest pierwszoosobowa) przedstawia przejaskrawiony obraz amerykańskiego społeczeństwa i wypaczone pojęcie „American dream”, zgodnie z którym nawet nie mając niczego, zawsze pozostaje szansa na zostanie Kimś i to przez duże K. Nie zawsze zgodnie z chęcią i wolą samego zainteresowanego, ale to tak na marginesie. Shepard bezlitośnie wyszydza odpustową religijność swoich rodaków, wielbiących efektownych kaznodziejów, z których ci najbardziej przebojowi często zyskują status gwiazdy i mają swoje show w telewizji. Na przykładzie historii swojego bohatera obnaża też kulisy tworzenia bestsellerów i bezwzględne prawa rynku, nawet nie tyle wydawniczego, co show biznesu w ogóle.

To jedna strona tej opowieści, drugą jest podjęcie tematu sprawczej mocy, jaką ma wiara. Nie jest przy tym istotne, czy chodzi o wiarę w Boga, bożka, czy zwykłego człowieka, ale o głębokie przekonanie, że samą siłą woli jesteśmy w stanie wpłynąć na rzeczywistość. I o ile to myślenie życzeniowe nie jest czymś szkodliwym, gdy dotyczy spraw drobnych, jak zdany egzamin czy pokonanie niezbyt poważnej choroby, o tyle staje się niebezpieczne w kwestiach poważniejszych. Przynajmniej gdy spojrzymy na to oczami Luciusa Sheparda.

Luizjański blues to z kolei najkrótsza, ale też najciekawsza z zawartych w książce historii, której akcja toczy się w niewielkiej mieścinie Grail, położonej gdzieś na prowincji w Luizjanie. Wkrótce ma nadejść noc świętojańska, a wtedy mieszkańcy miasteczka wybiorą nową Królową Nocy Letniej. Czy na pewno tytuł ten jest zaszczytem i przynosi szczęście? W kulturowym tyglu, przesiąkniętym wpływami voodoo, jakim jest Luizjana, nie jest to takie oczywiste.

Lepiej nie pobłądzić na luizjańskich bagnach, kto wie, kogo lub co tam spotkacie... (źródło)
Południe Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza Luizjana, to miejsce bardzo specyficzne, zwłaszcza gdy pomyślimy o niewielkich miejscowościach otoczonych mokradłami, po których snują się mgły i opary, i na których nadal krążą stare legendy, zarówno indiańskie, jak i te mroczniejsze, haitańskie, związane z kultem voodoo. Autor wprowadza nas do Grail, które sprawia wrażenie, jakby czas się w nim zatrzymał i którego mieszkańcy zazdrośnie strzegą swoich tajemnic. Gdy je w końcu poznamy, możemy pożałować wcześniejszej ciekawości.

To właśnie ta króciutka, licząca niewiele ponad sto stron, mini-powieść, zrobiła na mnie największe wrażenie i przyprawiła o prawdziwe ciarki doskonale przedstawionym mrocznym klimatem. W porównaniu z pozostałymi pozycjami z tego zbioru, najbliżej jej do powieści grozy, choć byłoby ogromną krzywdą nazwać ją po prostu horrorem. To opowieść o demonach, które tkwią nie tylko gdzieś na obrzeżach naszej świadomości, ale przede wszystkim w nas samych. I dobitnie przypomina ona, że człowiek jest w gruncie rzeczy stworzeniem słabym i egoistycznym. Niestety.

I w końcu Viator, po którym najwięcej się spodziewałam, ale ostatecznie jestem lekko zawiedziona. Akcja toczy się na Alasce, gdzie pięcioro mężczyzn zostaje zatrudnionych do oszacowania wartości wraku szwedzkiego frachtowca „Viator”, który rozbił się tu przed laty. Pobyt na statku ma destrukcyjny wpływ na ekipę, zaczynają popadać w psychozę i tracić kontakt z otoczeniem, a ich szefa dodatkowo prześladują mroczne i niepokojące sny. Jednak z każdym dniem ich przywiązanie do wraku rośnie i nie wyobrażają sobie nawet jego dobrowolnego opuszczenia.

Czy może być lepsze miejsce do pokazania walki człowieka z samotnością i samym sobą? (źródło)
Po przeczytaniu opisu spodziewałam się opowieści grozy o postępującym szaleństwie i samotności, zwłaszcza że odludzie na Dalekiej Północy idealnie wpisuje się w taki scenariusz. Niemal do samego końca autor zdaje się mieć właśnie taki zamysł, jednak na ostatnich kilkunastu kartach dokonuje zwrotu o sto osiemdziesiąt stopni, objawiając przed czytelnikiem rozwiązanie tej historii. Nie chcąc spoilerować, nie zdradzę Wam, o co chodzi, mogę jedynie powiedzieć, że według mnie całość wyszła nieproporcjonalnie, a przedstawione przez Sheparda rozwiązanie zyskałoby na znaczeniu i jakości, gdyby je odpowiednio rozwinął.

Niezależnie od tego, czy wraz z autorem włóczymy się po meksykańskich spelunkach, po luizjańskich moczarach, czy też mam wokół siebie leśną głuszę Alaski, towarzyszy nam to samo uczucia snu na jawie. Shepard pisze w bardzo specyficznym, onirycznym stylu, w żadnym momencie nie dając czytającemu pewności, czy to co właśnie widzi, jest rzeczywistością, czy też wytworem wyobraźni, ułudą bądź narkotyczną halucynacją. Jednocześnie posiada on moc przywiązania do siebie czytelnika, zawładnięcia jego wyobraźnią, zaszczepienia poczucia niepokoju, a chwilami prawdziwej grozy.

Wspomniałam wcześniej, że wszystkie zawarte w zbiorze powieści mają wspólny mianownik. Poza podobnym klimatem, wynikającym pośrednio ze sposobu pisania autora, jest nim również walka bohaterów z własnymi pragnieniami i demonami. Walka bezlitosna i zdawać by się mogło, że z góry skazana na porażkę. A może nie? Najlepiej przekonajcie się sami!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni Bonito.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…