Przejdź do głównej zawartości

"The Walking Dead: Droga do Woodbury" Robert Kirkman, Jay Bonansinga

Tytuł The Walking Dead.
Droga do Woodbury

Autor: Robert Kirkman,
Jay Bonansinga

Wydawnictwo SQN
Data wydania 2014

Stron 336
Mówi się, że człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombie zombie i chyba nic nie oddaje tego uroczego powiedzonka lepiej niż seria The Walking Dead.

„Droga do Woodbury” to wprawdzie drugi tom cyklu, ale nie jest to kontynuacja świetnych „Narodzin Gubernatora”, a raczej spin-off dość luźno związany z historią niepoczytalnego Philipa Blake’a. Tytuł wiele mówi o jej treści – jest to historia niejakiej Lilly Caul, która w towarzystwie niewielkiej grupy osób wystarczająco twardych i mających szczęście, by przetrwać pierwszą fazę zombie-apokalipsy, podróżuje w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. O ile takie w ogóle istnieje w świecie, po którym wałęsają się hordy „kąsaczy”, polujących na ludzkie mięso. 

Pierwsza część książki skupia się na podróży głównych bohaterów i ich walce o przetrwanie. Grupa jest niewielka i tak zróżnicowana, jak tylko jest to możliwe – należą do niej: chorobliwie wręcz tchórzliwa atrakcyjna młoda kobieta, silny i odważny olbrzym o gołębim sercu, medyk-weteran z problemem alkoholowym i dwoje narkomanów. Podczas wspólnej wędrówki zbliżają się do siebie, ich drogi rozchodzą się jednak w tytułowym Woodbury, dość tajemniczym mieście, na które trafiają w trakcie podróży.

Na przedstawieniu realiów życia w tej jedynie pozornie bezpiecznej przystani skupia się część druga. Woodbury jest trzyma twardą ręką przez Blake’a, zwanego Gubernatorem. To co ma zapewnić ludziom przetrwanie, okazuje się siedliskiem zła i szaleństwa. Biorąc pod uwagę fakt, że świat przypomina piekło, o jakim nie śniło się Dantemu, łatwo odgadnąć, że przeżyć mogą w nim tylko jednostki, które przynajmniej do pewnego stopnia poświęcą swoje człowieczeństwo. Walka o przetrwanie jest bezwzględna i – nie oszukujmy się – dobre serce oraz empatia zawsze przegrają w niej z egoizmem i brutalną siłą. Akurat to zostało pokazane w powieści w naprawdę bardzo obrazowy i czytelny sposób, co świadczy na korzyść autorów, nie bawiących się w smętne, chwytające za serce historyjki. Zwłaszcza, że pokazali upadek człowieczeństwa nie szczędząc opisu latających flaków, toczących się głów i odgłosów rozgryzania mózgu na pół.

Szwankuje natomiast fabuła, rozwijająca się w nieprzyjemnie przewidywalny i niestety schematyczny sposób. Byłam zaskoczona dosłownie RAZ, gdy postać, która teoretycznie powinna dotrwać do końca tej historii, pożegnała się z czytelnikami znacznie wcześniej. Po tego typu powieściach nie oczekuję nie wiadomo jak zawiłej i spektakularnej akcji, jednak w porównaniu z „Narodzinami Gubernatora”, drugi tom cyklu wypada dosyć blado i z pewnością nie spełnia wszystkich pokładanych w nim nadziei.

Po „Drogę do Woodbury” powinni sięgnąć przede wszystkim fani serialu i komiksów „The Walking Dead”, zwłaszcza że książka jest do pewnego stopnia ich uzupełnieniem. Fani powieści o zombie, zwłaszcza szukających lekkiego czytadła, w którym trup ściele się gęsto i w rozczłonkowanych porcjach, także powinni czuć się nią dość usatysfakcjonowani. Szkoda tylko, że autorzy obniżyli loty w porównaniu z poprzednią częścią. Liczę na to, że stojący następny w kolejne „Upadek Gubernatora” nie okaże się upadkiem całej serii…

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dzięuję Wydawnictwu SQN.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.