Przejdź do głównej zawartości

"Londyn podziemny" Peter Ackroyd

Tytuł Londyn podziemny
Autor Peter Ackroyd
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania 2015

Stron 211
Gdyby kazano mi wskazać pisarza, który w zajmujący sposób przekazuje czytelnikowi merytoryczną wiedzę historyczną na temat Anglii, w szczególności zaś jej stolicy, bez wahania wybrałabym Petera Ackroyda. Kilka miesięcy temu zakochałam się w napisanej przez niego oryginalnej „Biografii” Londynu. Teraz w moje ręce trafiła mała książeczka, będąca jej swoistym uzupełnieniem.

W „Londynie podziemnym” autor zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po świecie, którego istnienie na co dzień umyka nie tylko turystom, ale i rodowitym mieszkańcom owego miasta.

Stąpaj ostrożnie po chodnikach Londynu, chodzisz bowiem po skórze, kamiennym kłębowisku, przykrywającym rzeki i labirynty, tunele i komnaty, strumienie i pieczary. […]. Podziemie jest cieniem, repliką miasta. Tak jak sam Londyn, rozwija się organicznie w zgodzie z własnymi prawami wzrostu i przemiany. O wiktoriańskim londyńczyku, owiniętym we mgłę i ciemności,  mówiono, że nie odróżniał tych dwóch światów. (str. 7-8)


Ukazując podziemny świat Londynu na przestrzeni wieków, Ackroyd udowadnia, że nie jest to ciche, zapomniane przez wszystkich miejsce. Wręcz przeciwnie – choć mroczne i nieprzyjemne, nieprzerwanie zaskakuje tętniącym w nim życiem i energią. Autor oprowadza nas po starych kanałach, kryptach i schronach, śledzimy wraz z nim bieg podziemnych rzek i podziwiamy znajdujące się tam niezwykłe miejsca. Słuchamy historii o ludziach odnajdujących pod ziemią swój azyl, bądź miejsce potencjalnego zarobku oraz anegdotek z nimi związanych. Odnajdujemy ślady dawnych czasów aż po okres panowania Rzymian na tych terenach. Do tej pory podziemia Londynu są niewyczerpanym źródłem tego rodzaju historycznych skarbów.

Twarda oprawa, dobrej jakości papier, duża czcionka i liczne ryciny i fotografie tworzą razem spójną, cieszącą oko całość. Jednocześnie jednak właśnie znaczna liczba elementów graficznych i rozmiar czcionki zdają się nieco sztucznie wypełniać książkę, która w takiej wersji liczy 200 stron. Po odjęciu ilustracji i zdjęć oraz zmniejszeniu liter do standardowego rozmiaru, nie wiem, czy tekst zapełniłby 80 stron. Z tego względu, lektura zajmuje nieco ponad godzinę i – mimo dużej wartości merytorycznej – pozostawia uczucie niedosytu.

Jak wspomniałam na samym początku, „Londyn podziemny”  stanowi doskonałe uzupełnienie rewelacyjnej pozycji „Londyn. Biografia”, równie dobrze mógłby stanowić jeden z jej obszernych rozdziałów. Z drugiej strony, może stanowić też punkt wyjścia dla osób zainteresowanych historią Anglii, które chcą sobie dawkować przyjemność jej poznawania. Niezależnie od pobudek, zachęcam do zgłębienia podziemi Londynu, które mimo upływających stuleci nadal zachowują swój niepowtarzalny, choć przygnębiający klimat. Warto to zrobić, zwłaszcza kiedy opowieść o nich snuje Peter Ackroyd.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.