Przejdź do głównej zawartości

"Seasons" (recenzja)

Wejdź do gry czarodzieju! Zadbaj o wyposażenie w pradawne magiczne przedmioty, przywołaj swoich najwierniejszych kompanów i staw czoło wyzwaniu!


Cel gry
Właśnie rozpoczyna się legendarny turniej dwunastu pór roku, który ma wyłonić nowy Arcymaga królestwa Xidit. Wraz z pozostałymi graczami wcielamy się w rolę jego uczetników - magów, wykorzystujących swoje magiczne zdolności oraz wyposażenie, by zdobyć jak największą liczbę punktów prestiżu. Walka toczy się przez trzy kolejne lata, jednak czas płynie nieubłaganie, trzeba więc rozważnie kompletować swoje zbiory i przemyśleć kolejne ruchy, bowiem zwycięzca może być tylko jeden.

Opakowanie i zawartość
Gra zwraca uwagę przepiękną, baśniową wręcz szatą graficzną. Urzekła mnie grafika na pudełku oraz kolorowe elementy, które cieszą oko za każdym razem, gdy otwieram pudełko. Co równie istotne, wszystkie elementy zostały wykonane naprawdę solidnie - od kart zaczynając, a na dużych kościach kończąc. 

Dzięki solidnej i trwałej wyprasce całość wygląda porządnie i schludnie, nie trzeba trzeba też segregować elementów gry przed każdą rozgrywką, zwłaszcza że jest ich naprawdę sporo:
 • 1 plansza
 • 1 tor kryształów
 • 1 znacznik rundy
 • 1 znacznik pory roku
 • 4 plansze graczy
 • 8 żetonów biblioteki
 • 16 znaczników czarnoksiężników w 4 kolorach
 • 20 kości pór roku w czterech kolorach
 • 40 zaawansowanych kart mocy
 • 60 podstawowych kart mocy
 • 64 żetony energii

Instrukcja
Instrukcja jest obszerna (liczy 16 stron) i bardzo szczegółowa. Na pierwszy rzut oka, zasady wydają się dosyć skomplikowane, jednak już po pierwszej rozgrywce okazuje się, że to tylko pozory. Niestety w polskim wydaniu nie zabrakło kilku błędów - w skrócie zasad znajdujących się na końcu instrukcji cały akapit nie został przetłumaczony na język polski i widnieje w wersji francuskiej, podobnie jak podpisy pod rysunkiem na stronie 4. W samym tekście także pojawiły się dwa błędy, ale na szczęście do gry została dołączona errata, więc łatwo można je skorygować.

Rozgrywka
Na początku gry czeka nas niespodzianka - autor przygotował trzy poziomy trudności rozgrywki w jej pierwszej fazie, tzw. Preludium:
a. Poziom Czarodzieja Praktykanta (dla początkujących) - każdy z graczy wybiera jeden z czterech przygotowanych już zestawów kart.
b. Poziom Magiczny (dla zaawansowanych) - każdy z graczy otrzymuje losowo 9 gier, przy czym są one wybierane z tych oznaczonych numerami 1-30.
c. Poziom Arcymaga (dla mistrzów) - podobnie jak na Poziomie Magicznym, każdy otrzymuje losowo 9 kart, ale tym razem wybranych spośród wszystkich kart (o numerach 1-50).

Kiedy gracze ma już 9 kart następuje etap tworzenia talii. Należy podzielić swoje karty na trzy równe zestawy - na każdy rok przypada po jeden. Warto pamiętać, że niektóre karty ze sobą współgrają, warto więc dobierać je razem. Tutaj wychodzi przewaga osób, które dobrze znają już właściwości kart, początkujący będą grać raczej na wyczucie i w ciemno.


Dopiero teraz jesteśmy gotowi do fazy głównej - rozpoczyna się Turniej.

Na początku rundy gracz rozpoczynający rzuca kośćmi przypisanymi do danej pory roku i wybiera dla siebie jedną z nich. Potem każdy gracz kolejno wybiera po jednej kości dla siebie. Jest ich zawsze o jedną więcej niż grających osób, dlatego jedna pozostaje niewybrana.


Następnie gracze kolejno mogą wykonać jedną lub więcej poniższych czynności:
a. wykonać akcje przedstawione na wybranej przez siebie kości
b. przywołać lub aktywować jedną lub więcej kart mocy
c. skorzystać z bonusów dostępnych na swojej mini-planszy.

I tak wraz z kolejnymi rundami mijają pory roku i lata. Gra kończy się wraz z końcem trzeciego roku. Należy wówczas podliczyć zebrane kryształy i punkty prestiżu. Niestety, są tu również punkty ujemne za wykorzystanie bonusów oraz każdą z kart, które pozostają graczowi w ręku.


Podsumowanie
"Seasons" świetnie nadaje się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy, chociaż jeśli grają razem, widoczna jest przewaga tych bardziej zaznajomionych z grą.  Proste zasady, zwłaszcza w wariancie w wariancie Poziom Czarodzieja Praktykanta pozwolą na stopniowe wchodzenie w klimat gry, natomiast Poziom Arcymaga i mnogość kart oraz możliwych ich kombinacji będą wyzwaniem dla tych bardziej zaawansowanych. Jednym słowem, dla każdego coś miłego.

Plusy:
 • przepiękna szata graficzna i solidne wykonanie
 • proste zasady
 • podział na trzy stopnie zaawansowania
 • duża różnorodność kart
 • wygodna wypraska
 • draft w pierwszym etapie gry (z wyjątkiem poziomu dla początkujących)
Minusy:
 • błędy w instrukcji
 • znaczna przewaga doświadczonego już gracza w stosunku do początkującego (niezależnie od rozgrywanego poziomu)
 • zbyt mały tor kryształów, co jest zwłaszcza uciążliwe w grze 4-osobowej
 • losowość
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 14 lat
Czas gry: ok. 60 minut 
Wydawca: Rebel.pl
Projektant: Régis Bonnessée

Za egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Gier Rebel.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.