Przejdź do głównej zawartości

"W cieniu" A.S.A. Harrison

Tytuł W cieniu
Autor A.S.A. Harrison
Wydawnictwo Znak
Data wydania 2014

Stron 450
Gra pozorów, pod których płaszczykiem kryje się morze żalu, pretensji i obaw, to niestety codzienność wielu związków, zwłaszcza tych z wieloletnim stażem. Podobnie jak związane z nią kurczowe trzymanie się małżeństwa, by mieć poczucie stałości i bezpieczeństwa. To właśnie historię takiej toksycznej relacji przedstawia powieść A.S.A. Harrison „W cieniu”.

Jodi i Todd są małżeństwem od około dwudziestu lat. Ona zdaje się uosobieniem żony idealnej – nadal atrakcyjna, zawsze witająca męża domowym obiadem, tolerancyjna i przymykająca oko na jego wyskoki. On wprawdzie nie potrafi oprzeć się urokom innych kobiet, zawsze jednak wraca do domu i święcie wierzy, że kocha żonę. Mimo że patrząc z boku można uznać ten układ za dziwny, im odpowiada i trwają w nim niemal od początku swojego związku bez większych zmian. Do czasu.

Gdy w życiu Todda pojawia się o połowę młodsza od niego Natasha, wszystko ulega zmianie. Dziewczyna zachodzi w ciążę i nie zamierza poprzestać na odgrywaniu roli tej trzeciej. Przyparty do muru mężczyzna decyduje się odejść od żony, licząc na to, że zawsze spokojna i opanowana Jodi przyjmie to bez większych problemów. Przecież zawsze była tolerancyjna aż do granic możliwości, skrywając swoje prawdziwe uczucia i emocje pod skorupą cichej akceptacji i godzenia się z losem. I właśnie zakładając, że nadal tak będzie, Todd popełnia duży błąd.

Autorka przedstawia więc historię starą jak świat, nie odkrywając w niej w zasadzie nic nowego. Przynajmniej jeżeli chodzi o rozwój fabuły, samej akcji jest tu bowiem niewiele. Jednocześnie trudno nazwać tę powieść wtórną czy nudną i jestem od tego bardzo daleka. „W cieniu” skupia się na czymś innym niż gonitwa wydarzeń czy zagmatwana intryga - to rewelacyjnie przedstawione studium toksycznego związku i rozłożona na czynniki pierwsze analiza psychologiczna głównych bohaterów tego dramatu. 

Rozdziały poświęcone Jodi i Toddowi przeplatają się wzajemnie, co daje czytelnikowi możliwość poznania tych samych wydarzeń z punktów widzenia ich obojga. Centralną postacią jest Jodi, kryjąca się pod maską spokojnej i tolerancyjnej żony. Tworząc wokół siebie ułudę szczęśliwego małżeńskiego życia, szuka poczucia bezpieczeństwa i swojego miejsca w życiu. Ucieczka w szereg codziennych rutynowych czynności zapewnia jej nie tylko komfort, ale i poczucie stałości. W budowaniu wizji związku idealnego nie przeszkadzają jej nawet notoryczne zdrady męża, które postrzega jako swoistą cenę, którą jest w stanie zapłacić w zamian za życie, jakie prowadzi. Dopóki Todd do niej wraca, dopóki wszystko jest w porządku, dlatego jego decyzja o odejściu jest nie tylko szokiem, ale i ruiną wszystkiego, co zna i co zapewnia jej bezpieczeństwo.

Niemal równie precyzyjnie przedstawiony jest Todd - słaby, chwiejny, a jednocześnie zapatrzony w siebie egoista, dla którego własna przyjemność zawsze stoi na pierwszym miejscu. Widzimy jego oczami nie tylko rozpad małżeństwa, ale również kryzys drugiego związku, gdy okazuje się, że mężczyzna nie potrafi udźwignąć odpowiedzialności za swoje czyny. 

Zastrzeżenie mam właściwie jedno i dotyczy ono opisu znajdującego się na okładce – zdradza wydarzenia, które rozegrać się mają dopiero w ostatnich rozdziałach książki. Polskie tłumaczenie tytułu także nie oddaje w pełni znaczenia, jakie miał oryginalny („The Silent Wife”). Są to jednak drobnostki, które nie powinny zaważyć na ogólnym odbiorze powieści.

„W cieniu” nie jest książką, w której skomplikowana intryga czy zapierająca dech w piersiach akcja wcisną Was w fotel i będą trzymać w napięciu aż do ostatniej strony. Jej siła tkwi w niezwykle precyzyjnym i wiarygodnym odmalowaniu portretów psychologicznych i toksycznych relacji między pozornie sobie bliskimi ludźmi. Mnie wciągnęła, więc i Wam bez skrupułów ją polecam.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.