Przejdź do głównej zawartości

"Samotny krzyżowiec: Ścieżki przeznaczenia" Marek Orłowski

Tytuł Ścieżki przeznaczenia
Seria Samotny krzyżowiec
Tom 2
Autor Marek Orłowski
Wydawnictwo 
Instytut Wydawniczy 
Erica

Data wydania 2014
Stron 368
Roland z Montferratu, zwany Czarnym Rycerzem, powraca w drugim tomie „Samotnego krzyżowca”, debiutanckiej trylogii pióra Marka Orłowskiego.

Poprzedni tom zakończył się dramatycznie – klęską armii chrześcijańskiej w bitwie pod Hittin oraz pojmaniem głównego bohatera przez asasynów i skazaniem go na śmierć przez ich przywódcę, zwanego Starcem z Gór. „Ścieżki przeznaczenia” to bezpośrednia kontynuacja owych wydarzeń. Armia Królestwa Jerozolimskiego kontynuuje rozpaczliwą walkę o odzyskanie utraconych ziem. Z kolei Roland kontynuuje swoją misję, starając się uniemożliwić zdradzieckiemu i zadufanemu w sobie mistrzowi templariuszy przekazanie w ręce wrogów największej chrześcijańskiej relikwii, Arki Przymierza.

W przeciwieństwie do „Miecza Salomona”, którego akcja w znacznej mierze nawiązywała do prawdziwych wydarzeń, drugi tom trylogii zmierza bardziej ku powieści awanturniczo-przygodowej z elementami fantastycznymi niż powieści stricte historycznej. Opisy starć między krzyżowcami a siłami Saladyna koncentrują się jedynie wokół bitwy pod Akką, której autor poświęcił pierwszy rozdział. Pozostała część książki to już przede wszystkim losy Rolanda de Montferrat, barwne i wypełnione walką, ale bądź co bądź będące czystą fikcją literacką.

Mocną stroną powieści są właśnie owe plastycznie przedstawione przygody głównego bohatera, na którego drodze stają nie tylko asasyni, ale również inni wrogowie. Nie brak tu brawurowych ucieczek, krwawych potyczek i zwrotów akcji, czyli tych elementów, bez których nie może obejść się dobra powieść przygodowa. Dodatkowo znacznie bardziej zostały zaakcentowane elementy fantastyczne związane głównie ze starotestamentową magią, co stanowi interesujący i dosyć nietypowy zabieg.

Spodobało mi się również podejście do konfliktu religijnego pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami prezentowane przez niektórych bohaterów, co znaczące znajdujących się po obydwu stronach barykady. Gdyby przekonanie, że wszyscy wierzymy w Jedynego i tego samego Boga, a jedynie odmiennie go nazywamy przebiło się do świadomości ogółu, nasza historia oraz współcześnie toczące się wydarzenia wyglądałyby zupełnie inaczej. Walki prowadzone są przede wszystkim przez fanatyków oraz tych, dla których religia i wiara są jedynie pretekstem stosowanym do zdobycia większej władzy. W końcu to nie o podrzynanie gardeł „niewiernych” powinna toczyć się dyskusja.

Niestety bardzo wyraźne trzymanie się autora biało-czarnych podziałów nie wychodzi historii na dobre. Poza drobnymi wyjątkami nie ma tu odcieni szarości, albo ktoś jest dobry, albo zły i zdradziecki.

Podsumowując, „Samotny krzyżowiec” to dobra kontynuacja „Miecza Salomona”, choć niestety nie pozbawiona drobnych mankamentów i odbiegająca od powieści historycznej w stronę przygodowego fantasy. Jej lektura zapewnia jednak przyjemną rozrywkę, fani gatunku nie powinni się na niej zawieść.

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.