Przejdź do głównej zawartości

"Igrzyska śmierci" Suzanne Collins

Tytuł Igrzyska śmierci
Autor Suzanne Collins
Wydawnictwo Media Rodzina
Data wydania 2009 
Stron
 352 
Nie tak dawno temu głośno było wszędzie o „Igrzyskach śmierci”, zarówno książce, jak i filmie. W pewnym momencie miałam nawet wrażenie, że jestem jedyną, która jeszcze nie czytała tej powieści, dlatego w ramach postanowienia noworocznego pierwsza część trylogii Suzanne Collins już jest za mną. I z ogromną przyjemnością, a jednocześnie z lekkim zaskoczeniem, muszę stwierdzić, że nic a nic nie jest przereklamowana.

Bliżej nie określona przyszłość. Na zgliszczach dawnych Stanów Zjednoczonych funkcjonuje nowe państwo, Panem. Jego najważniejszym obszarem jest bogaty Kapitol, którego żyjący w przepychu i luksusie mieszkańcy korzystają dowoli z cudów najnowszej technologii i medycyny. Otacza go trzynaście robotniczych Dystryktów, pogrążonych w biedzie i terrorze, dodatkowo wzmaganym przez odbywające się co roku Głodowe Igrzyska. Mają one przypominać mieszkańcom Dystryktów o ich zależności od Kapitolu, a jednocześnie są formą kary za zbrojne powstanie przeciwko stolicy sprzed kilkudziesięciu lat.


Igrzyska nie mają nic wspólnego ze sportem – każdy z Dystryktów ma obowiązek wyznaczyć dwoje przedstawicieli w wieku od 12 do 18 lat. Są oni następnie przetransportowani na specjalnie wyznaczoną Arenę, rozległy obszar, na terenie którego będą ze sobą walczyć na śmierć i życie. Zwycięzca może być tylko jeden, a każde, nawet bardzo brudne zagranie jest dozwolone. Wszystko to transmitowane jest w telewizji jako forma rozrywki ku uciesze reszty społeczeństwa. Na Arenę trafia również szesnastoletnia Katniss, pochodzącą z najbiedniejszego, zwykle pogardzanego przez resztę, Dwunastego Dystryktu, główna bohaterka, a jednocześnie narratorka tej historii.

Obecnie rynek pełen jest dystopijnych powieści, które w znacznej mierze pod płaszczykiem opisu walki o przetrwanie, są po prostu młodzieżowymi romansami.”Igrzyska śmierci” wyróżniają się na ich tle z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, to od sukcesu Collins rozpoczął się boom na tego typu historie, to Katniss przecierała szlaki niepokornych, często wyrachowanych bohaterek. Po drugie, znacznie bardziej istotne, o książce tej można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że jest to historia miłosna, mimo obecności wątku romantycznego (swoją drogą z romantyzmem nie mającym nic a nic wspólnego).

Autorka stworzyła przerażającą, ale w pewien sposób realistyczną wizję świata. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do upadku poprzedniego ustroju, ale nie jest to też istotne. Biorąc jednak pod uwagę zaawansowaną technologię używaną w Kapitolu oraz ponad siedemdziesięcioletnią tradycję Igrzysk, akcja toczy się w dość dalekiej przyszłości. Ze swoją obsesją na punkcie wyglądu zewnętrznego, operacji plastycznych oraz bezmyślną fascynacją szklanym ekranem, mieszkańcy Kapitolu przypominają przejaskrawiony obraz współczesnego zamożnego społeczeństwa. Telewizyjna transmisja walki na Arenie jest bowiem wypaczoną wersją reality show połączoną z unowocześnioną walką gladiatorów.

Sama Katniss jest ciekawą postacią, przełamującą stereotyp nastoletniej bohaterki. Jest skoncentrowana przede wszystkim na przetrwaniu i aby przeżyć jest w stanie manipulować i wykorzystywać innych. Jednocześnie mimo całej swej bezwzględności jest postacią bardzo pozytywną, zdolną do poświęcenia, by chronić tych, których kocha i w przeciwieństwie do wielu innych trybutów nie czerpiącą przyjemności z prowadzonej walki. Zdecydowanie jest jedną z najlepiej stworzonych i wiarygodnych bohaterek powieści młodzieżowych, jakie miałam okazję czytać, a było ich naprawdę wiele.

Podsumowując, „Igrzyska śmierci” to naprawdę interesująca opowieść o bezwzględnej walce o przetrwanie, miłości i przyjaźni w brutalnym i okrutnym świecie, w którym na każdym kroku czeka człowieka śmierć. Gorąco polecam!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.