Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:

1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 


Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

2. "Najcenniejszy dar" Richard Paul Evans (recenzja)
Malutka, wzruszająca książeczka, będąca przepustką autora do wielkiej kariery.


Opis: Zbliżają się Boże Narodzenie. Richard wraz z żoną, Keri, i czteroletnią córeczką wraca do swojego rodzinnego miasta, aby otworzyć własną firmę. Wszystkie oszczędności zostały przeznaczone na rozwój nowego sklepu, dlatego rodzina wprowadza się do rezydencji należącej do Mary Parkin. W zamian za opiekę staruszka odstępuje im część swojego domu. Bardzo szybko staje się też dla nich kimś więcej niż tylko wiekową współlokatorką - malutka Jenna zyskuje nową babcię, a Keri i Richard oddaną przyjaciółkę. Starsza kobieta zmienia ich sposób patrzenia na wiele spraw i sprawia, że zaczynają doceniać to, co naprawdę ważne.

3. "W drodze do domu. Opowieści wigilijne z Norwegii " Levi Henriksen


Opis wydawcy: Opowieści wigilijne z Norwegii. Czy można o zwykłych ludziach, o ich życiu napisać fascynujące historie? Henriksen udowadnia, że można. Ta książka to jak spotkanie z nowo poznanym sąsiadem, który w zaufaniu opowiada nam swoje życie. Nie sposób przerwać, dopóki rozmowa trwa... Nastrojowe opowieści Henriksena łączy niezwykłe ciepło i otwarcie na ludzi, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Opisują momenty, w których bohaterowie przez krótką chwilę czują szczęście albo nagle zaczynają rozumieć, czego im do szczęścia potrzeba.

4. "Darujmy sobie te święta" John Grisham
Opis wydawcy: Czy można zrezygnować z obchodzenia świąt Bożego Narodzenia? Wyłamać się z tradycji, uwolnić od chaosu i presji przedświątecznych przygotowań, od kupowania choinki, prezentów oraz dekorowania domu? Luther i Nora Krankowie, których jedyna córka Blair wyjechała właśnie na rok do Peru jako wolontariuszka, postanawiają po raz pierwszy w życiu zaoszczędzić na świętach. Rejs po Karaibach, na który planują wypłynąć dokładnie w Boże Narodzenie, będzie ich kosztował zaledwie połowę świątecznych wydatków. Niestety, wkrótce oboje przekonają się na własnej skórze, czym jest chodzenie pod prąd. Presja osób, które im coś oferują, zbierających datki lub liczących na wigilijny obiad, jest wręcz zabójcza. Główną kością niezgody staje się bałwanek na dachu. Jego brak może przekreślić szanse całej ulicy na zdobycie dorocznej nagrody. Ale to nie koniec kłopotów. W Wigilię rano dzwoni Blair z niespodziewaną informacją: jeszcze tego samego dnia wróci do domu z narzeczonym, który nigdy nie widział amerykańskich świąt i bardzo się na nie cieszy. Co robić, jak zapobiec nadchodzącej katastrofie? Półki w sklepach świecą pustkami, kupienie choinki graniczy z cudem, a goście wigilijni zostali odwołani...


Teraz, żeby nie było za słodko, propozycja z dreszczykiem grozy, czyli:

5. "NOS4A2" Joe Hill


Opis wydawcyVictoria McQueen odkrywa niezwykły sposób na przenoszenie się w przestrzeni. Po pewnym czasie staje oko w oko z Nosferatu – upiorem porywającym dzieci. Choć doprowadza do jego ujęcia, po latach musi zmierzyć się z nim ponownie.

Kilka pozycji kryminalnych:

6. "Morderstwo w Boże Narodzenie" Agatha Christie


Opis wydawcy: Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza rodzinę. Spotkanie jest nietypowe, gdyż Lee niemal nie utrzymywał z dziećmi kontaktów. Mało przyjemnej atmosfery nie poprawia pojawienie się uchodzącego za czarną owcę syna, a tym bardziej wnuczki, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurych nastrojach podsycanych pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera. Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka - okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…

7. "Dom sióstr" Charlotte Link (recenzja)


Opis: Akcja toczy się w Północnej Anglii i biegnie dwutorowo. Najpierw poznajemy niemieckie małżeństwo, Barbarę i Ralpha, którzy próbując ratować swój związek, zamierzają spędzić Boże Narodzenie jedynie we dwoje w niewielkim, wynajętym domku w Yorkshire. Już następnego dnia po przybyciu na miejsce, z przerażeniem stwierdzają, że z powodu szalejącej zamieci, zostali całkowicie odcięci od świata. Pozbawieni prądu, ogrzewania i jedzenia, starają się przetrwać kolejne dni, ujawniając przy tym zadawnione i ukryte urazy. Pewnego dnia Barbara przez przypadek odnajduje niezwykłą, spisaną w formie powieści, autobiografię dawnej właścicielki domu, który wynajęli, Frances Gray. Od tej pory znaczna część książki to przytaczanie kolejnych rozdziałów tego intrygującego maszynopisu. Okazuje się też, że jego autorka nie bez powodu tak skrzętnie go ukryła – zawiera on bowiem mroczną tajemnicę, którą nie mogła podzielić się z nikim aż do swojej śmierci, a która nawet teraz może mieć duży wpływ na losy wielu osób.

8. "Głos" Arnaldur Indriðason (recenzja)


Opis: Zbliża się Boże Narodzenie. Niestety, policjantom z Reyjaviku nie jest dane cieszyć się nadchodzącymi świętami. Radosny nastrój burzy morderstwo popełnione w jednym z najpopularniejszych i największych hoteli w stolicy. Zostają w nim znalezione zwłoki Gudlaugura, portiera i tzw. człowieka do wszystkiego, szykującego się właśnie (jak można wywnioskować z częściowego ubioru) do roli Mikołaja na świątecznym przyjęciu. W trakcie śledztwa wychodzi na jaw, że ten niepozorny i niezwracający na siebie uwagi mężczyzna był przed laty dziecięcą gwiazdą, niezwykle utalentowanym chórzystą, którego błyskotliwa kariera zakończyła się niestety wraz ze zmianą głosu podczas mutacji. Czy jego śmierć ma związek z przeszłością, czy wręcz przeciwnie, wiąże się z ciemnymi interesami prowadzonymi w hotelu? 

9. "Hamish Macbeth i śmierć snobki" M.C. Beaton (recenzja)


Opis: Zbliża się Boże Narodzenie. Wszystko wskazuje na to, że Hamish spędzie je samotnie – przeziębiony i zapomniany przez najbliższych (przynajmniej we własnym odczuciu). Ze względu na przyjazd znienawidzonej ciotki nie może pojawić się w rodzinnym domu. Dlatego też chętnie korzysta z zaproszenia Jane Wetherby, która oferuje mu pobyt w swoim hotelu połączonym ze SPA. Ośrodek znajduje się na niewielkiej i raczej niegościnnej wyspie Eileencraig, której mieszkańcy są wrogo nastawieni zarówno do właścicielki hotelu, jak i jej gości. O tym jednak Mackbeth dowiaduje się już na miejscu. Atmosfera panująca wśród znajomych Jane, także przebywających w jej hotelu, daleka jest od radosnego świętowania. Kłótnie i nieporozumienia przybierają na sile, zwłaszcza z powodu aroganckiej i snobistycznej Heather, skonfliktowanej niemalże z każdym dookoła. Aż do dnia, w którym jej ciało zostaje znalezione u stóp stromego klifu. Wprawdzie miejscowa policja stwierdza wypadek, jednak Hamish jest przekonany, że kobieta padła ofiarą morderstwa.A na koniec krótki powrót do szczenięcych lat w postaci jednej z moich ulubionych części Jeżycjady:

10. "Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz


Opis wydawcy: Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową..

Jakie macie plany czytelnicze na Święta? Ja planuję sięgnąć po Joe Hilla :)

Komentarze

 1. Czytałam "Dom sióstr" i "Morderstwo w Boże Narodzenie" i bardzo dobrze wspominam te książki. Dla fanów kryminałów to jak najbardziej udane pozycje. Jestem bardzo ciekawa książki Hilla, ale niestety raczej nie zdobędę jej już przed świętami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie Hill leżakował już od dłuższego czasu, więc teraz w końcu mam dobry pretekst, żeby po niego sięgnąć :)

   Usuń
 2. Och, ja uwielbiam w tym czasie czytać "Dziadka do orzechów"! Wiem, że to dla dzieci, ale sięgam po tę opowieść co roku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie zapomniałam o Dziadku do orzechów! Pamiętam, jak byłam mała, miałam piękne wydanie w grubej oprawie z ilustracjami, uwielbiałam je :)

   Usuń
 3. Nie wiedziałam, że Dickens napisał jeszcze jedną historię w klimatach bożonarodzeniowych. "Głos", "Dom sióstr" i "Morderstwo w Boże Narodzenie" czytałam i są to faktycznie książki dobre na święta. Na razie czytam "Zdobywam zamek", a później się zobaczy, może jakaś książka Agathy Christie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w zeszłe Święta "Zdobywam zamek" czytałam :).

   Usuń
  2. Przyznaję, że to była dla mnie wielka niespodzianka, gdy skończyłam czytać opowieść o Scrooge'e a na kolejnej kartce pojawiła się nowa historia ;)

   Usuń
 4. Ja bym dodała jeszcze np. "Noelkę". W domu też mam taką jedną nową ,świąteczną, ale zapomniałam teraz tytułu :(. Słyszałam też o takiej podobno świetnej książce "Dash & Lily's Book od Dares" (Levithan, Cohn), ale dopiero po Świętach już zamówię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat "Noelki" nigdy nie udało mi się przeczytać.. A o tej nowej powieści nie słyszałam, więc chętnie poznam Twoje wrażenia po lekturze :)

   Usuń
 5. "Szóstą klepkę" też czytałam w swoich młodych latach, "orderstwo w Boże N." czytałam - uwielbiam Christie :)
  'Opowieść wigilijną czytywałam kilka razy, ale już mi przeszło. "Darujmy sobie te święta" mam pod wersją "Ominąć święta" - boska lektura, uśmiałam się :)
  Evansa uwielbiam, ale o tym tytule nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam Agatkę, po skończeniu Hilla, chyba sięgnę po nią, bo już się stęskniłąm za Herculesem i panną Marple :)

   Usuń
  2. Ja też uwielbiam tę dwójkę detektywów! :3

   Usuń
  3. Ja również odczuwam tęsknotę za Agatą - jak za długo nie czytam jej książek to koniecznie mam potem przymusowo przerwę z innymi planami i muszę przeczytać. Uwielbiam Herculesa, pannę Marple też, ale ciekawi mnie też parka (Tommy i Tuppence), która poznałam w N czy M... wiem że tytyłów z nimi jest niewiele.

   Usuń
 6. Oh.. jak bardzo chciałabym sobie przypomnieć ,,Opowieść wigilijną", to była wspaniała książka! Ze świątecznych czytałam tylko ,,W śnieżną noc", ale średnio mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei "W śnieżną noc" nie znam, ale moze to i dobrze :)

   Usuń
 7. Ja w te święta będę czytać "My true love gave to me" a polecam również "W śnieżną noc" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Opowieści Wigilijne to zdecydowanie wspaniały prezent pod choinkę, sama chętnie bym się w niej zagłębiła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie Święta jednoznacznie kojarzą się z "Opowieścią wigilijną" - uwielbiam tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zestawienie nieco wybrakowane - nie ma "Wiedźmikołaja" Pratchetta ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. W zeszłym roku Święta spędziłam z Dickensem, w tym roku przygotuję się z nich z Huellem i Kingiem a spędzę je z jedną z książek, który przyniesie mi Mikołaj (a przyniesie je na pewno - sprawdzona informacja).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie niestety zapowiada się Mikołaj nieksiążkowy :(

   Usuń
 12. Na "Opowieści wigilijne" ostrzę sobie pazurki. Muszę mieć takie piękne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Dom sióstr" kiedyś czytałam, wprawdzie nie w święta, ale wspominam bardzo miło:) Mam ogromną chęć na tę książeczkę Evansa:)

  OdpowiedzUsuń
 14. A mój osobisty świąteczny zestaw to wspomniane już tutaj "Szósta klepka" i "Noelka", ale również "Dzieci z Bullerbyn" ( o Bożym Narodzeniu też przecież tam pisze - pewnie przypominacie sobie historię o migdale w kaszy i służącej Agdzie ). Oczywiście czytałam też inne książki, ale te trzy to moje ulubione.

  OdpowiedzUsuń
 15. Podoba mi się ta lista - Hill, Christie, Musierowicz, Grisham...dla każdego coś;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zwykle takie listy są badziewnym zbiorem książeczek o miłości, szczęściu i innych pierdołach. A tu proszę - kilka ciekawych pozycji z morderstwami na pierwszym planie :D Nos4a2 strasznie mi się podoba - ona ma faktycznie coś wspólnego ze świętami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, na mnie się nie zawiedziesz ;)
   A książka ma wiele wspólnego ze świętami, ale szczegółów zdradzić nie moge, bo dopiero za kilka dni się za nią zabieram.

   Usuń
 17. Też robiłam taką listę, ale o połowę krótszą. Oczywiście, pierwsza pozycja taka sama :D Też umieściłam Musierowicz, ale 'Noelkę' ;) Dużo dobrych książek na święta! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Opowieść wigilijna", a raczej - "Kolęda prozą czyli opowieść wigilijna o duchu" - to pozycja zdecydowanie na ten czas w roku :)) Szkoda tylko, że to lektura i na czas Bożego Narodzenia w mojej bibliotece, w której pracuję, pustki, bo wszystkie dzieciaki wzięły sobie każdy z kilku egzemplarzy do domów, a ja nie mam własnego ^^
  Co do "W drodze do domu" to bardziej jest to książka na okres przedświąteczny, jak dla mnie :) Rzeczywistość w niej ukazana nie pomagałaby mi radośnie spędzać świąt; jest na to zbyt smutna. Niemniej jest na pewno świetnym zbiorem do przemyślenia sobie pewnych spraw i lepszego przygotowania się do świąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym nowym wydaniu jest właśnie pod tytułem "Kolęda prozą..." :)
   Ciekawe, czy dzieci mają takie zacięcie świąteczne, czy lektura w szkole akurat nie wypadła ;)

   Usuń
 19. Kiedy byłam małą, dostałam pod choinkę piękne wydanie "Opowieści wigilijnej" z dodatkowymi pięknie ilustrowanymi stronami o tradycjach świątecznych w Anglii. Myślę, że to dziś treść tej książki jest dla mnie wzorem, jak należy obchodzić Święta.

  OdpowiedzUsuń
 20. Z wymienionych przez Ciebie książek czytałam 6 (Dickens, Evans, Grisham, Indriðason, Christie - polecam również Tajemnicę gwiazdkowego puddingu i oczywiście Musierowicz - Szósta klepka - jedna z najulubieńszych, ale na Boże Narodzenie - Noelka). Dom sióstr mam jako audiobook, a Hamish czeka na półce.
  Ja w tym tygodniu przeczytałam Domek z piernika Carin Gerhardsen - dzieje się w prawdzie pod koniec listopada, ale akcenty świąteczne się pojawiają - zakupy prezentowe, przedwczesna firmowa kolacja świąteczna, adwentowe świeczniki.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ach ten Hill. Miałam w tym roku i znowu nie wyjdzie ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz