Przejdź do głównej zawartości

"Assassin's Creed: Pojednanie" Oliver Bowden

Tytuł Assassin's Creed: Pojednanie
Cykl Assassin's Creed
Tom 7
Autor: Oliver Bowden
Wydawnictwo Insignis
Data wydania 2014

Stron 480
Kobieta to stworzenie przewrotne, czego jestem najlepszym chyba przykładem. Przywiązałam się do „Assassin’s Creed” ani razu nie grając w żadną z gier wchodzących w skład serii, z przyjemnością za to zagłębiając się w świat wykreowany przez Olivera Bowdena w jego literackich interpretacjach kolejnych odsłon gry.

„Assassin’s Creed: Pojednanie” to już siódma część cyklu, luźno nawiązująca do wydarzeń opisanych w poprzednich tomach. Tym razem akcja powieści przenosi nas do Paryża w przededniu rewolucji francuskiej. Kilkuletnia Élise de la Serre stopniowo odkrywa niezwykłą historię swojej rodziny oraz własne przeznaczenie. Okazuje się, że jest córką Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy i w przyszłości ma przejąć ten urząd po nim. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy wychodzi na jaw, że w szeregach templariuszy czają się zdrajcy, którzy mają swoją wizję rozwoju Zakonu, a rodzina de la Serre stoi im na przeszkodzie do jej zrealizowania. 


Przyjemną i nieco zaskakującą odmianą było uczynienie główną bohaterką kobiety, właściwie jeszcze dziewczynki – do tej pory to mężczyźni grali w serii pierwsze skrzypce. Mimo swego pochodzenia i dziedzictwa Élise, dość arogancka i zbyt pewna siebie buntowniczka, nie wierzy w idee i dogmaty swego Zakonu. Drażni ją również zatwardziałość, z jaką jej pobratymcy sprzeciwiają się nawiązaniu porozumienia z Asasynami. Sama dąży do zaprzestania rozlewu krwi, okazuje się to jednak znacznie trudniejsze, niż przypuszczała. 

Ciekawą postacią jest także jej matka, choć pojawia się jedynie w pierwszych rozdziałach książki – twarda, niezależna i pewna siebie wojowniczka, skrywająca ostrze sztyletu pod elegancką suknią. Zarówno ona, jak i Élise nadają powieści znacznie bardziej kobiecy charakter, wydają się także bardziej przewidujące odnośnie przyszłych relacji między Templariuszami a Asasynami, niż większość otaczających je ludzi. Są to też jedne z najciekawszych postaci z całej serii, wliczając w to pozostałe przeczytane przeze mnie tomy AC. 

Interesującym zabiegiem było przedstawienie obydwu zakonów – Templariuszy i  Asasynów – w raczej ciemnych barwach, a ich odwieczną walkę jako relikt przeszłości, trącący przesadą i brakiem sensu. Zacietrzewieni i zapatrzeni w przeszłość przywódcy nie dostrzegają możliwości, jakie daje zakopanie wojennego topora i współpraca lub przynajmniej zaprzestanie wyniszczającej walki. 

Książki wchodzące w skład cyklu są dosyć nierówne. W przypadku chociażby „Objawień” wyraźnie dało się odczuć, że powieść wzorowana jest na grze komputerowej – główny bohater często postępował tak, jakby wypełniał kolejne misje, nawet jeśli wiarygodność jego postępowania była mocno wątpliwa. Poprzednia część serii, „Czarna bandera”, również mnie nie zachwyciła mimo żywiołowej akcji. Natomiast „Pojednanie” czyta się naprawdę bardzo dobrze i bez zgrzytów, które przypominałyby o jej bezpośrednim związku z grą. Z wyjątkiem kilku scen, w których mowa jest o wizjach jednego z bohaterów, które są chyba jedynym bezpośrednim nawiązaniem do tego, jak wygląda rozgrywka w grze, fabuła jest zwarta, przemyślana i płynna. 

Podsumowując, „Pojednanie” polecam przede wszystkim fanom serii „Assassin’s Creed”, ale nie tylko, spokojnie może ona stanowić początek przygody z cyklem. Jest też świetnym przykładem, że na podstawie gier można tworzyć dobre książki. 


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.