Przejdź do głównej zawartości

"The Rotten Town", czyli ucz się angielskiego z zombie!

Niemal każdy, kto uczy się obcego języka, staje pewnego dnia przed pokusą sprawdzenia swoich umiejętności i sięgnięcia po książkę w oryginale. Jeśli nie czujecie się na siłach, by od razu rzucić się na głębokie wody, mam dla Was ciekawą propozycję - horror z ćwiczeniami.„The Rotten Town” to opowieść o niewielkim prowincjonalnym amerykańskim miasteczku, w którym pewnego dnia ginie bez śladu nastolatka, Natalie Davies. W trakcie przeczesywania pobliskiego lasu, policja odkrywa ślady krwi i płytki grób. Problem w tym, że jest on pusty. Jakby tego było mało, kilka dziewczynek twierdzi, że widziało Natalie w innej części lasu i choć stała ona nad brzegiem jeziora, wyglądała na „zdecydowanie martwą”. I nie jest ona jedyną, która postanowiła „powstać”.

Historia ta nie jest wprawdzie mrożącym krew w żyłach horrorem, ale zgrabną opowiastką o inwazji zombie napisaną z dużym przymrużeniem oka. Zresztą to nie walory literackie są w niej najważniejsze. Na marginesach znajduje się słowniczek trudniejszych słów i wyrażeń, a każdy rozdział kończy się zestawem ćwiczeń, które sprawdzają stopień zrozumienia tekstu oraz znajomość słownictwa użytego w danym fragmencie. Są to m.in. zadania typu prawda/fałsz, dobieranie synonimów, tłumaczenie fragmentów zdań, uzupełnianie luk w tekście.


W chwili obecnej na rynku dostępnych jest osiem książek z tej serii w języku angielskim i dwie w języku niemieckim, przy czym „The Rotten Town” jest wśród nich jedynym horrorem – pozostałe do kryminały. Są one zróżnicowane pod względem trudności i stopnia zaawansowania znajomości języka (od poziomu A2 do C1), każdy powinien więc bez problemu znaleźć coś dla siebie. Nawet jeśli nie władacie angielskim zbyt płynnie, pierwsze części nie powinny Wam sprawić dużego problemu.

Sięgnięcie po tego typu publikacje to dobry wstęp do czytania książek w oryginale. Zapewniają rozrywkę, a jednocześnie pozwalają na efektywną naukę i przyswajanie codziennego, potocznego języka, często odbiegającego od tego, co znajdziemy w szkolnych podręcznikach. Dlatego też serdecznie zachęcam Was do ich wypróbowania.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…