Przejdź do głównej zawartości

"Ripper. Gra o życie" Isabel Allende

Tytuł: Ripper. Gra o życie
Autor: Isabel Allende
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014
Stron 496
Zgodnie z opisem wydawcy „Ripper. Gra o życie” autorstwa jednej z najpopularniejszych obecnie pisarek hiszpańskojęzycznych, Isabel Allende, miał być poruszającym, intrygującym thrillerem. Okazał się książką dobrą, ale z thrillerem niewiele mającą wspólnego.

Wspomniany opis naprawdę zachęca do sięgnięcia po książkę. Najsłynniejsza kalifornijska wróżka, niejaka Celeste Roko, przepowiada, że wrzesień będzie miesiącem „krwawej łaźni”, a jakby na potwierdzenie jej słów rozpoczyna się serie dziwnych, brutalnych morderstw. Przyciągają one uwagę pięciorga nastolatków, grających dotąd w grę RPG „Ripper”, podczas której prowadzili śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza. Prawdziwe, współczesne  zbrodnie są jednak bardziej ekscytujące niż te popełnione blisko półtora wieku wcześniej na drugiej półkuli, dlatego dzieciaki postanawiają same trafić na trop zabójcy. Mistrzynią gry jest Amanda Martin, córka prowadzącego oficjalne dochodzenie inspektora policji, a wszelkiej pomocz udziela jej także dziadek, który w niecodziennym hobby wnuczki widzi szansę na spędzenie z nią więcej czasu. 

Dość dużym błędem ze strony każdego wydawcy jest wprowadzenie czytelnika w błąd, bowiem ten sięgając po książkę, ma już na jej temat pewne wyobrażenie i łatwo może się poczuć wystrychnięty na dudka. Otwierając „Rippera” oczekiwałam akcji, mrocznej fabuły, a przede wszystkim tego, że główną osią wydarzeń będzie śledztwo prowadzone przez „Ripperowców”. Dlatego z dużym zdziwieniem - i nie ukrywam również rozczarowaniem – musiałam przyjąć do wiadomości, że główną bohaterką powieści okazuje się matka Amandy, żyjąca w świecie marzeń i doznań duchowych, zapatrzona w kulturę wschodu Indiana. Owszem, postać sama w sobie ciekawa, raczej nie z tego świata, oderwana od rzeczywistości. To na jej przeżyciach i burzliwym życiu uczuciowym skupia się pierwsze 2/3 książki. Wątek kryminalny wprawdzie się pojawia, jednak gdzieś na uboczu, na jeden rozdział poświęcony śledztwu przypada kilka skupiających się na sferze obyczajowej. Sami „Ripperowcy” także stoją w cieniu, uaktywniając się wprawdzie pod koniec, ale też nieszczególnie mocno.

Choćby z tego względu trudno nazwać powieść wstrząsającym thrillerem, czy nawet kryminałem. Nie tego oczekuję sięgając po ten gatunek. Z drugiej jednakże strony, niesprawiedliwością byłoby stwierdzić, że jest to książka zła. Jako powieść obyczajowa, dla której intryga kryminalna jest tylko jednym z wielu wątków, sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. I właśnie w ten sposób należałoby ją zareklamować, by potencjalny czytelnik wiedział, po co sięga.

Jak więc wygląda sfera obyczajowa? Autorka wprowadziła wiele postaci, dość szczegółowo przedstawiając ich życiorys i dobrze wnikając w ich psychikę, nawet w przypadku bohaterów drugoplanowych, czy wręcz epizodycznych. Początkowo jest to dosyć irytujące, z czasem, zebrane w całość okazało się przekrojową panoramą współczesnego amerykańskiego społeczeństwa, poczynając od finansowych elit i cele brytów widzianych na okładkach czasopism, poprzez żołnierzy mierzących się z depresją i zespołem pourazowym, a na światku artystycznym i gejowskim kończąc. Zwłaszcza wiele znalazło się tu odniesień do działań wojennych w Iraku i Afganistanie oraz temu, jakie spustoszenie w psychice i duszy człowieka może wyrządzić udział w tego rodzaju wydarzeniach.

Podsumowując, „Ripper” to bardzo dobra książka obyczajowa ubarwiona wątkiem kryminalnym i jako taką szczerze mogę ją Wam polecić. Jeśli jednak szukać zapadającego w pamięci, mrożącego krew w żyłach, czy też zwyczajnie pełnego akcji thrillera, sięgnijcie po coś innego.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.