Przejdź do głównej zawartości

Pierwszy jesienny stos

Jesień już niemal w pełni, czas więc na pierwsze stosy książek, które umilają mi coraz chłodniejsze wieczory.

Stos powyżej to egzemplarze recenzenckie, które już przeczytałam, a ich recenzje możecie znaleźć na blogu lub ukażą się w najbliższych dniach:

1. "Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett - od Wydawnictwa Egmont (recenzja)
2. "Dziewczę z sadu" Lucy Maud Montgomery - od Wydawnictwa Egmont (recenzja)
3.  "Całun dla pielęgniarki" P.D. James - od portalu Duże Ka
4. "Modlitwa o lepsze dni" Jennifer Clement - od Wydawnictwa Muza
5. "Turkusowe szale" Remigiusz Mróz - od Autora i Wydawnictwa Bellona (recenzja)
6. "Londyn Nowych Ruskich - Mark Hollingsworth - od portalu Duże Ka (recenzja)
7. "Dzielnica obiecana" Paweł Majka - od Agencji AIM (recenzja)
8. "Niechciani" Yrsa Sigurdardottir - od Wydawnictwa Muza (recenzja)
9. "Skald. Kowal słów. Tom 1" Łukasz Malinowski - od Instytutu Wydawniczego Erica (recenzja)
10. "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" Mark Helprin (recenzja)Ten skromny stosik to egzemplarze recenzenckie, które czekają na swoją kolej do przeczytania:
1. "Grobowiec ciszy" Tove Alsterdal - od Business & Culture
2. "Mroczny zakątek" Gillian Flynn - od Wydawnictwa Znak
3. "Lisowczycy" Antoni Fernand Ossendowski - od Wydawnictwa Zysk i S-ka
4. "Londyn. Biografia" Peter Ackroyd  - od Wydawnictwa Zysk i S-ka


I ostatni stos, czyli zdobycze własne. Przez cały miesiąc dzielnie walczyłam z chęcią kupienia książki i aż do ostatniego tygodnia mi się to udało. Wbrew pozorom, widać postęp - pięć książek pochodzi z prenumeraty (wcześniej opłacone, więc się nie liczą jako wrześniowe zakupy), jedna to efekt wymiany, kolejna kosztowała 1 grosz (oh yeah!), natomiast cudowne Jacusie Piekary, dzięki którym uzupełniłam już w całości cykl inkwizytorski, kupiłam za pół ceny. Walka z nałogowym kupowaniem książek jest w dobrej fazie :)

1. "Płomień i krzyż, tom 1" Jacek Piekara
2. "Ja, inkwizytor. Wieże do nieba" Jacek Piekara
3. "Ja, inkwizytor. Bicz Boży" Jacek Piekara
4. "Słucha Boży" Jacek Piekara
5.  "Niewyjaśnione zagadki historii Polski" Romuald Romański
6. "Poczet kochanek i metres władców Polski" Iwona Kienzler
7. "Mąż wszystkich żon. Stanisław August" Iwona Kienzler
8. "Kobiety Zygmunta Augusta" Iwona Kienzler
9. "Czerwone jak krew" Salla Simukka
10. "Śmierć na Nilu" Agatha Christie
11. "Tajemniczy przeciwnik" Agatha Christie

Widzicie coś dla siebie? :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…