"Londyn. Biografia" Peter Ackroyd

Tytuł Londyn. Biografia
Autor Peter Ackroyd
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania 2011

Stron 792
Londyn to miasto niezwykłe, gwarne i hałaśliwe, a jednocześnie potrafiące zaskoczyć ciszą kościelnych murów. To właśnie tam w zaskakujący sposób historia splata się z nowoczesnością, a pojęcie czasu to rzecz względna. Dwa tysiące lat jego burzliwej historii znajdziemy na kartach fascynującej publikacji Petera Ackroyda o wiele mówiącym tytule „Londyn. Biografia”.

Podobnie jak wielu innych pisarzy, w tym m.in. Daniel Defoe, Acroyd postrzega Londyn nie jako skupisko budynków, a wielkie, pulsujące ciało, żarłocznie pochłaniające samo siebie i wszystko dookoła. Samodzielny byt, obdarzony niezwykłym darem regeneracji, a jednocześnie trawionym przez nieustępującą gorączkę; organizm, którym rządzą prawa życia i rozwoju. W tym kontekście forma biografii zdaje się być najodpowiedniejsza.


Książka została podzielona na trzydzieści jeden części, a te z kolei na mniejsze rozdziały, których tematyka jest tak rozległa, że wręcz niemożliwa do zwięzłego podsumowania. W krótkim wstępie autor zastrzegł, że nie zamierza trzymać się chronologii, a książka – podobnie jak sam Londyn - przypomina nieco labirynt, w którym z jednej strony można się zgubić, a z drugiej zupełnie nieoczekiwanie natknąć się na coś niezwykłego. Momentami może to stwarzać wrażenie lekkiego chaosu, jest to jednak nieład uporządkowany – sklasyfikowany nie datami, a tematyką, dzięki czemu wszystko ma tu swoje miejsce.

Pierwsze rozdziały przybliżają historię Londynu i okoliczności jego założenia, które kryją się w mrokach dziejów. Podobnie zresztą jak pochodzenie jego nazwy. Kolejne części poświęcone zostały nie tylko najważniejszym wydarzeniom, które miały wpływ na jego wygląd i charakter, jak choćby zarazy, wielkie pożary czy naloty w trakcie II wojny światowej, lecz również jego mieszkańcom i ich codziennemu życiu, które zmieniało się na przestrzeni wieków. Czytelnik ma szansę zatopić się w gwarną średniowieczną londyńską ulicę i płynnie przejść z niej w ciemne zaułki East Endu, w którym w XIX wieku grasował nie tylko Kuba Rozpruwacz. Najsłynniejszym przestępcom z różnych epok zostały poświęcone oddzielne rozdziały. A to tylko niewielkie fragment tego, co oferuje nam w swej pracy Peter Ackroyd.Omawiając tę książkę, nie sposób nie wspomnieć o jej szacie graficznej, która – co tu dużo ukrywać – po prostu mnie zachwyciła. Na solidnej, twardej okładce widnieje fragment XVII-wiecznego obrazu nieznanego autora, przedstawiający ówczesny Londyn, a każda część rozpoczyna się zdjęciem lub grafiką nawiązującą do jej tematyki. Ponadto, na trzech kolorowych wkładkach można znaleźć kilkadziesiąt fotografii i ilustracji, przedstawiających m.in. znane postaci, reprodukcje obrazów czy mapy Londynu z różnych okresów jego bogatej historii.

„Londyn. Biografia” to książka wyjątkowa, rzetelnie napisana, wypełniona faktami historycznymi i kulturowymi, a jednocześnie bez reszty wciągająca. Dla osób zainteresowanych nie tylko Londynem, ale Wielką Brytanią w ogóle, jest to pozycja obowiązkowa.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Komentarze

 1. Bardzo lubię tego rodzaju książki, a jeśli są dodatkowo dobrze napisane to nie mogę się im oprzeć. Z pewnością przeczytam przy nadarzajacej się okazji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć, z góry przepraszam za ten rodzaju spamu, ale pragnę poinformować, że zmieniłam adres internetowy strony. Dalsze wskazówki przesyłam w linku:
  http://recenzjapisanaemocjami.blogspot.com/2014/10/zmiana-adresu-strony.html
  Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo nie słyszałam o tej książce, a z przyjemnością dowiedziałabym się czegoś o Londynie. Lepiej poczytać taką książkę niż podręcznik, który i tak mnie nie ciekawi ;D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz