Przejdź do głównej zawartości

"Księżna de Cleves" Maria de la Fayette

Tytuł Księżna de Cleves
Autor Maria de la Fayette
Lektor Anna Nehrebecka
Wydawca Agencja Artystyczna MTJ
Audioapp.pl
Czas 6 godz. 33 min.
Dzisiaj będzie klasycznie i romansowo w bardzo tradycyjnym tego słowa znaczeniu, sięgnęłam bowiem po powieść „Księżna de Cleves” autorstwa XVII-wiecznej pisarki, Marii de la Fayette.

Francja, połowa XVI wieku. Pani de Chartres wprowadza na dwór Henryka II swoją piętnastoletnią córkę, która już od pierwszych chwil oczarowuje wszystkich swą niespotykaną urodą i wdziękiem. Po pewnym czasie panna de Chartres wychodzi za mąż za księcia de Cleves, lecz choć ten darzy ją płomiennym uczuciem, ona go nie odwzajemnia. Młoda księżna szanuje i podziwia męża, nie potrafi jednak go pokochać. Zdawać by się mogło, że w ogóle nie jest zdolna do miłości. Wszystko zmienia się, gdy na dworze pojawia się przystojny hrabia de Nemours, który nie tylko traci dla księżnej głowę, ale i podbija jej serce.

„Księża de Cleves” uznawana jest za pierwszą nowoczesną powieść francuską, przełamującą konwencję popularnych wówczas romansów. Wielu dopatruje się także w niej prototypu powieści psychologicznej. Pozornie jest to dosyć klasyczna opowieść o miłosnym trójkącie, jednak gdy zagłębimy się w nią dokładniej, okazuje się, że niemal na każdym kroku łamie ona pewne stereotypy. Największy nacisk został położony na uczucia i emocje młodziutkiej księżnej, która z jednej strony chciałaby poddać się pierwszemu, ale jakże prawdziwemu porywowi serca, a z drugiej nie pozwala sobie na to, by nie łamać złożonych przysiąg i nie wykroczyć poza przyjęte normy moralne. Co pewien czas autorka daje nam także szansę poznać punkt widzenia księcia de Cleves i hrabiego de Nemours. 

Co ciekawe i co przełamuje wspomniany już stereotyp, nie mamy tu do czynienia z obrazem złego męża i kochanka, który okazuje się lekiem na całe zło. Książę jest ze wszech miar mężczyzną dobrym, szlachetnym i gorąco kochającym swoją żonę, jedyne, czego nie potrafi uczynić to wzbudzić w niej wzajemności. Czy można jednak kogokolwiek obwiniać za to, że nie jest w stanie pokochać drugiej osoby na siłę (pamiętajmy przy tym, że mamy tu do czynienia z epoką, gdzie małżeństwo było przede wszystkim zawierane z rozsądku i zbieżności interesów). Najbardziej konwencjonalną postacią jest kawaler de Nemours – wcześniej znany uwodziciel, ulubieniec kobiet, który pod wpływem uczucia do księżnej de Cleves, całkowicie porzuca swój dotychczasowy styl życia i poświęca cały czas i możliwości, by zdobyć ukochaną kobietę. Jego uczucia są gorące, a jednocześnie subtelne, nie można im zarzucić nic poza tym, że nie widzi problemu w próbie uwiedzenia mężatki. 

Od strony technicznej nie spodobały mi się tylko dwie kwestie. Po pierwsze, na okładce widnieje podobizna Anny z Kleve (z ang. Ann of Cleves, co prawdopodobnie wprowadziło w błąd osobę odpowiedzialną za przygotowanie okładki), czwartej żony Henryka VIII Tudora, która nijak ma się do powieści pani de la Fayette i wprowadza potencjalnego czytelnika/słuchacza w błąd. Po drugie, znajdująca się na początku, sama w sobie interesująca, nota od tłumacza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, zdradza zbyt wiele z fabuły powieści. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie jej na końcu.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że film „Wierność” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego z Sophie Marceau w roli głównej to uwspółcześniona adaptacja powieści madame de la Fayette. Co więcej, kilka lat temu to właśnie obecność „Księżnej de Cleves” wśród listy lektur szkolnych została skrytykowana przez Nicholasa Sarkozy’ego. Wywołało to burzę protestów zarówno wśród polityków, jak i środowisk uniwersyteckich, a w konsekwencji doprowadziło do happeningów, podczas których czytano ją publicznie.

„Księżna de Cleves” to klasyka, niestety obecnie w znacznym stopniu zapomniana, choć jednocześnie zaskakująco nowoczesna, mimo ówczesnych konwenansów. Miłość opisana w sposób, jaki uczyniła do francuska pisarka kilka wieków temu, zdaje się uczuciem nie znającym ram czasu czy epoki. 

Powieść poznałam w formie audiobooka w interpretacji Anny Nehrebeckiej i choć zwykle wolę słuchać lektorów-mężczyzn, tym razem nie miałam żadnych powodów do narzekania. Was także zachęcam do sięgnięcia po książkę w wersji audio - na stronie Audioapp.pl możecie ją wypożyczyć za niecałe 8 zł.

Książkę wysłuchałam w ramach wyzwania Blackout.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.