"Cień gejszy" Anna Klejzerowicz

Tytuł Cień gejszy
Autor Anna Klejzerowicz
Cykl Emil Żądło
Tom 2

Wydawnictwo 
Replika
Data wydania 2014

Stron 252
Emil Żądło powraca, a tuż za nim kroczy nieuchwytny cień XIX-wiecznej gejszy…

Od dramatycznych wydarzeń opisanych w „Sądzie ostatecznym”, kiedy to Żądło, były policjant, a obecnie dziennikarz śledczy, musiał stawić czoła seryjnemu mordercy, minęło już kilka miesięcy. Życie mężczyzny zmieniło się diametralnie dzięki związkowi z Martą, z oparów nałogu i poczucia beznadziei wyszedł już niemal całkowicie na prostą. Na horyzoncie pojawia się jednak nowa zagadka.

Ktoś z uporem maniaka podszywa się pod Emila na forach internetowych wypisując w jego imieniu komentarze dotyczące japońskich drzeworytów. Poirytowany Żądło rozpoczyna prywatne śledztwo, podczas którego wpada na trop prawdziwych drzeworytów przedstawiających piękną gejszę, znajdujących się w posiadaniu pewnej gdańskiej rodziny. Problem w tym, że każda związana z nimi osoba nagle ginie w podejrzanych okolicznościach bądź pada ofiarą morderstwa. 


Anna Klejzerowicz w cudowny sposób połączyła zgrabną intrygę kryminalną z niezwykłą atmosferą XIX-wiecznej Japonii i pięknem dalekowschodniej sztuki. Współczesny wątek nierozerwalnie łączy się z romantyczną, ale i tragiczną historią, która rozegrała się przed stu laty w Kraju Kwitnącej Wiśni. Co ciekawe, jest to opowieść przynajmniej w ogólnych zarysach oparta na faktach. Wyraźnie widać fascynację autorki sztuką japońską oraz jej bogatą wiedzę na ten temat, którą dzieli się z czytelnikiem w prosty, a jednocześnie bardzo obrazowy sposób. 

Sam pomysł na intrygę kryminalną jest pomysłowy i dobrze przemyślany, wszystkie wątki i wydarzenia gładko się zazębiają i choć w pierwszej chwili trudno jest znaleźć punkt styczny dla morderstwa popełnionego w gdańskiej uliczce a drzeworytem pochodzącym z drugiej półkuli świata i to z początku XX wieku, ostateczne wyjaśnienie jest logiczne i sensowne. Dużą zaletą jest także świetny warsztat pisarski autorki, która snuje swoją opowieść w sposób lekki, przyjemny i plastyczny. Wraz z wartką akcję sprawia to, że książkę czyta się naprawdę błyskawicznie.

„Cień gejszy” to lekki (tak, tak, mimo pojawiającej się fali trupów) kryminał z fabułą osnutą wokół intrygującej zagadki rodem z egzotycznej Japonii. Polecam na sobotnie popołudnie lub wieczór, z pewnością wciągnie Was i zapewni doskonałą rozrywkę.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Komentarze

 1. Mnie jakoś nigdy nie przekonuje osadzenie historii w Japonii bądź, w krajach daleko wschodu, tylko ze względu na to, nie jestem zbytnio zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną książkę tej autorki i byłam pozytywnie zaskoczona, więc myślę, że jeszcze kiedyś jakaś powieść pani Klejzerowicz przeczytam :)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jakiś czas temu - bardzo przyjemny, wciągający kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesuje się zyciem Gejsz, przeczytałam już pare książek na ich temat :) myślę, że ta ląduje do listy książek obowiązkowych dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O samych gejszach nie ma tu zbyt wiele, więc mam nadzieję, że się nie rozczarujesz...

   Usuń
 5. Uwielbiam kryminały, a po książki z Azją w tle również chętnie sięgam, więc książka pewnie by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat ta seria jakoś mnie nie kręci i nie kusi. Za to właśnie zaczęłam "List z powstania", który zdecydowanie bardziej trafia w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie bardzo wciągnęły obie części, chociaż zaczynałam od drugiej:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś zapoznam się z dalszymi losami Emila :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Aktualnie mam ochotę na nieco ,,mocniejszy" kryminał, ale zapamiętam ten tytuł na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 10. Patrząc na okładkę i tytuł myślałam, że to będzie powieść historyczna :) Bardzo lubię wątki japońskie dlatego po ten tytuł z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz