Przejdź do głównej zawartości

Uniwersum Metro 2033: "Dzielnica obiecana" Paweł Majka

Tytuł Dzielnica obiecana
Cykl Uniwersum Metro 2033
Autor: Paweł Majka

Wydawnictwo Insignis
Data wydania 2014

Stron 500
„Dzielnica obiecana” Pawła Majki to pierwsza polska powieść z cyklu „Uniwersum Metro 2033”. Z tego względu od chwili, gdy ukazała się w zapowiedziach, pobudzała wyobraźnię i zaostrzała apetyt polskich fanów postapokaliptycznego świata, którego podwaliny stworzył Dmitrij Głuchowski.

Pierwsze wrażenie było świetne. Klimatyczna okładka, na której widać ruiny Kościoła Mariackiego i mężczyzną o dość mrocznej facjacie przyciąga uwagę i to w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Rewelacyjny prolog, w którym wspomnianego typa mamy okazję poznać, daje nadzieję na powieść pełną akcji, poprowadzoną według oryginalnego, ale wpisującego się w świat uniwersum, pomysłu.

Niestety już pierwszy rozdział sprowadza czytelnika na ziemię, a z każdym kolejnym wcale nie jest lepiej. Głównym bohaterem książki okazuje się nie mężczyzna poznany w prologu (który swoją drogą pojawia się ponownie dopiero na samym końcu i to nawet nie osobiście, a jedynie w rozmowach prowadzonych przez inne postaci), a nastoletni, mało rozgarnięty chłoptaś z przerośniętym ego. 


Siedemnastoletni Marcin, bo to o nim mowa, wychowany przez kierownika aktorskiej trupy, przemierza wraz z pozostałymi członkami zespołu schrony, w których mieszkańcom Nowej Huty udało się przetrwać wojnę atomową. Biorąc pod uwagę pogarszające się warunki życia wokół, aktorom nie wiedzie się najgorzej, a to za sprawą regularnie organizowanej przez nich loterii. Jednak źródło ich utrzymania staje się w końcu przyczyną ich upadku – władze schronów postanawiają przejąć dochodowy interes, członkowie trupy zostają więc oskarżeni o zdradę i skazani na śmierć. W ostatniej chwili Marcinowi oraz jego przybranej siostrze Ewie udaje się uciec przed egzekucją - wydostają się na powierzchnię i postanawiają uciec do słynnego Kombinatu, który w opowieściach okolicznych mieszkańców urósł do rangi niemal Ziemi Obiecanej. Ich tropem rusza niewielki oddział żołnierzy pod komendą porucznika Siedlara.

Nie powinno się oceniać całej książki przez pryzmat irytującego głównego bohatera, ale postać Marcina tak strasznie mnie denerwowała, że miałam szczerą nadzieję, że w międzyczasie wpadnie w łapy jakiegoś mutanta albo trafi go jakiś (nie)przypadkowy bełt. Nie wspominając o tym, że rozdziały poświęcone jego wędrówce przez zniszczoną Nową Hutę, a wcześniej pobytowi w schronach, czytałam z dużo mniejszym zainteresowaniem niż te, w których opowieść toczyła się z punktu widzenia Siedlara i jego podwładnych. Odniosłam wrażenie, że książka znacznie by zyskała, gdyby to on został uczyniony centralną postacią - pomijając już nawet kwestię tego, że jest najbardziej wyrazistym bohaterem, jako jedyny przeszedł prawdziwą i wiarygodną przemianę. 

Z pozostałych pojawiających się w książce postaci na uwagę zasługują także Król, o którym opowiada prolog (choć niestety został potraktowany bardzo po macoszemu i widać tu zmarnowany potencjał), duch, zwany Wesołym, komunistka Ninel i major Ulicka. Z tego grona najwięcej uwagi Majka poświęcił duchowi, który jest dosyć typowym przykładem doświadczonego stalkera-samotnika, stającego się mentorem dla nieopierzonego żółtodzioba (w tym przypadku - mojego pieszczoszka, Marcina). Pozostali ludzie pojawiający się w powieści to już niestety papierowe, jednowymiarowe laleczki, na czele z Ewą, bądź co bądź jedną z głównych postaci.

Fabułę trudno nazwać odkrywczą, ot bohaterowie przemieszczają się z punktu A do punktu B, napotykając na swojej drodze zarówno dobrych, jak i złych ludzi oraz zmutowane zwierzęta (choć tych ostatnich nie za wiele). Nie traktuję tego jednak jako zarzut, w końcu chociażby trylogia Diakowa opierała się na bardzo podobnym założeniu. Odniosłam jednak wrażenie, że „Dzielnica obiecana” niebezpiecznie blisko ociera się o młodzieżówkę wstawioną w realia świata z uniwersum Metro 2033. I to nie tylko ze względu na głównego bohatera, ale także styl autora i dialogi, jakby przeznaczone dla młodocianych czytelników, dla których najgorszym przekleństwem jest „łajza” lub „drań”. Nie chodzi nawet o to, że chciałabym na każdej stronie być raczona wulgaryzmami, ale zgrzytało mi niedopasowanie stylu mówienia do danych postaci. Niemal połowa książki opowiada o żołnierzach, zaprawionych w boju twardzielach i nikt mi nie wmówi, że nigdy nie wymyka im się ani jeden bluzg, nawet w środku dramatycznej akcji lub tuż po niej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku grupy bandytów, którzy wykrzykują do uciekających im ofiar demoniczne wręcz „dorwiemy was, dranie!” Nie kupuję tego i tyle.

Teraz pora na przedstawienie plusów. Książka dość dobrze wpisuje się w klimat całego uniwersum i mimo że widać inspiracje autora oryginalnym „Metrem 2033” (m.in. fakt, że głównym bohaterem jest młody chłopak, pojawienie się frakcji nazistów i komunistów), dodał do powieści także własne, oryginalne pomysły. Spodobała mi się koncepcja jednomyślnych ptaków, której nie spotkałam jeszcze we wcześniej czytanych tomów cyklu, a która odgrywa w „Dzielnicy…” duże znaczenie. Samej radiacji i skutków promieniowania jest jednak jakby nieco za mało. Ponadto, w przeciwieństwie do większości pozostałych książek z cyklu, w tym przypadku bohaterowie rzadko walczą bronią palną, do której dostęp z wiadomych względów jest ograniczony. Zamiast tego do powszechnego użycia wesz łuki i kusze domowej roboty, co brzmi wiarygodnie.

Dobrym pomysłem było również zastąpienie stalkerów bardziej swojskimi „szperaczami” oraz „duchami”. O tych pierwszych niewiele właściwie wiadomo, bo pojawiają się tylko w opowieściach, ale raczej daleko im do typów pokroju Diakowskiego Tarana. O drugiej grupie dowiadujemy się więcej za sprawą Wesołego – wyrachowanego twardziela stroniącego od towarzystwa innych ludzi, który z niejednego pieca jadł już chleb. Stanowi on dosyć reprezentatywny obraz dla pozostałych duchów. Cieszę się także, że akcja toczy się nie w Warszawie, a w okolicach Krakowa i Majka wykorzystał motyw schronów, a nie podziemi metra.

Bardzo trafnie został także przedstawiony świat po zagładzie oraz reakcje ludzi, którzy mieli (nie)szczęście ją przetrwać. Człowieczeństwo i humanitaryzm powoli zostaje wyparty przez zwykłą chęć przetrwania i stopniowe dziczenie. Przekonująco wypadł także opis pogrążonych w religijnej manii rodziny tzw. popielnych, żyjących na powierzchni zbieraczy i ich obciążonych skutkami promieniowania potomstwem.

Przed Pawłem Majką stanęło bardzo trudne zadanie przetarcia szlaku dla innych polskich pisarzy aspirujących do dołożenia swojej powieści do świata Metra. Z tego też względu oczekiwania względem jego powieści przynajmniej w Polsce zostały wywindowane w górę, wiadomy jest również fakt, że zwykle surowo oceniamy rodzimych autorów. Postawiłabym „Dzielnicę obiecaną” mniej więcej po środku powieści, które  dotychczas ukazały się w naszym kraju. Na pewno stoi na znacznie wyższym poziomie niż „Za horyzontem” Diakowa, choć wiele brakuje jej choćby do „Korzeni niebios” Tullio Avoledo. Spodziewałam się dostać znacznie więcej, ale w ogólnym rozrachunku nie wypada ona tak najgorzej. Fani Metra powinni po nią sięgnąć, choćby po to, by przekonać się na własnej skórze, jak wygląda polska odsłona cyklu, a mieszkańcy Krakowa po to, by zobaczyć, jak ich miasto mogłoby wyglądać po nuklearnej apokalipsie.


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.