Przejdź do głównej zawartości

"Uczta dla wron" George R. R. Martin

Powrotu do Westeros ciąg dalszy. Po trzech latach postanowiłam odświeżyć kolejną część „Pieśni Lodu i Ognia”, a właściwie dwa tomy wchodzące w skład „Uczty dla wron”, które polski wydawca zdecydował się wydać jako oddzielne pozycje. 

Z góry ostrzegam, że poniższy tekst zawiera spojlery, więc jeśli jeszcze nie zaczęliście swojej przygody z tym cyklem lub znacie jedynie „Grę o tron”, nie czytajcie dalej, bo będziecie czekać na mnie z toporkiem przy pierwszym spotkaniem face-to-face.


O ile jestem ogromną fanką całej serii, o tyle muszę przyznać, że pierwsze rozdziały „Cieni śmierci” dosyć mnie rozczarowały. Martin przeniósł akcję w rejony dotąd skrzętnie omijane bądź pojawiające się sporadycznie (Dorne, Żelazne Wyspy i Stare Miasto), wprowadzając przy tym bohaterów, którzy w porównaniu z doskonale znanymi już Starkami i Lannisterami wydają się niezbyt interesujący. Zwłaszcza, gdy czytelnika zżera ciekawość, jak rozwija się sytuacja wokół Żelaznego Tronu po śmierci Joffreya i Tywina Lannistera oraz nieoczekiwanej ucieczce Tyriona.

Na szczęście po kilkudziesięciu stronach na arenę powraca także żądna władzy Cersei, pozytywnie odmieniony Jaimie oraz obydwie Starkówny, Arya i Sansa, ukrywające się pod przybranymi imionami w dość niezwykłych miejscach i okolicznościach. Do samego końca jednak nie poznamy losów Daenerys, Jona, Tyriona ani wielu innych bohaterów, im bowiem autor (jak sam zaznaczył na końcu powieści) poświęcił pełnię uwagi w „Tańcu ze smokami”.

Pomimo tego pozornie połowicznego doboru wątków w obydwu książkach dzieje się naprawdę wiele, intrygi coraz bardziej się gmatwają i zazębiają, a niemal każdy liczący się pionek na tej szachownicy władzy próbuje ugrać coś dla siebie. Niemniej jednak w porównaniu z poprzednimi tomami, akcja znacznie spowalnia, a punkt ciężkości przesuwa się z żywiołowego tempa na knute w ukryciu spiski i polityczne wybiegi.

Martin już od czasu „Gry o tron” udowodnił czytelnikom, że nie warto przywiązywać się do danego bohatera, bo nawet jeżeli wydaje się on kluczową dla fabuły postacią, w każdej chwili może stracić życie. Można na to psioczyć, można wylewać łzy, ale nie da się ukryć, że dzięki takiemu zabiegowi, cykl staje się całkowicie nieprzewidywalny. Nie wiadomo, kto nagle znajdzie się u władzy, a kto skończy ze sztyletem wbitym w plecy bądź trucizną w kielichu.

Śledząc losy kolejnych bohaterów, a zwłaszcza bohaterek, z przykrością dostrzegłam, jak niewiele znaczą ich własne plany i marzenia, gdy w grę wchodzą ambicje ich rodzin, opiekunów lub zwierzchników. Jak łatwo niektórzy są w stanie poświęcić dobro i szczęście własnego dziecka, byle postawić na swoim i ugrać choć kawałeczek zwycięskiego tortu dla siebie. I choć zdaję sobie sprawę, jak naiwnie to brzmi, jak niewiele znaczy prawdziwa miłość, gdy zostaje ona skonfrontowana z prawdziwą, brutalną rzeczywistością.

Mimo niezbyt obiecującego początku „Uczta dla wron” okazała się także dla mnie ucztą czytelniczą. Przede mną „Taniec ze smokami” i liczę, że będzie jeszcze lepiej, choć nie chciałabym żegnać się z kolejnymi bohaterami…

Przeczytaj także:
Książki przeczytałam w ramach wyzwania "Z półki" oraz "Blackout".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…