Przejdź do głównej zawartości

„Londyn Nowych Ruskich” Mark Hollingsworth i Stewart Lansley


Tytuł Londyn Nowych Ruskich
Autor Mark Hollinsworth, Stewart Lansley
Wydawnictwo OLE
Data wydania 2014

Stron 416
Kulisy życia bogaczy fascynują i pobudzają wyobraźnię całej rzeszy zwykłych zjadaczy chleba. Zainteresowanie to wzrasta, gdy mamy do czynienia z ludźmi, stojącymi na granicy prawa, których otacza aura tajemnicy i niebezpieczeństwa. 

Dwóch brytyjskich dziennikarzy, Mark Hollingsworth oraz Stewart Lansley, wzięło na warsztat jedną z najbardziej wpływowych, ale jednocześnie kryjących się w cieniu grup społecznych we współczesnej Anglii – rosyjskich miliarderów, którzy w ciągu ostatnich dwóch dekad szturmem zdobyli angielskie salony. „Londyn Nowych Ruskich. Od Berezowskiego do Deripaski” to dość wnikliwy obraz współczesnych rosyjskich oligarchów.

W pierwszych rozdziałach książki autorzy cofają się do lat dziewięćdziesiątych XX wieku, okresu wielkich przemian, które miały zmienić skostniały, komunistyczny ZSRR w nowoczesne, demokratyczne państwo. Przeprowadzona w pośpiechu prywatyzacja państwowych spółek, zwłaszcza tych związanych z surowcami naturalnymi, dała pole do popisu dla ludzi bezwzględnych, a przy tym obrotnych i przewidujących. W efekcie proces ten zaowocował powstaniem grupy biznesmenów, którzy balansując na granicy prawa i wykorzystując polityczne przepychanki na najwyższych stołkach, zbili majątki liczone nie w milionach, a miliardach dolarów.

Objęcie władzy przez Putina i jego rządy twardej ręki także w stosunku do oligarchów spowodowały niemal masowy eksodus najbogatszych Rosjan do Wielkiej Brytanii, której bardzo elastyczne wobec zagranicznego kapitału prawo podatkowe od lat przyciąga wielu zamożnych obcokrajowców. Przez wiele lat niewielu Brytyjczyków zdawało sobie sprawę z wpływu, jaki rosyjscy miliarderzy zaczęli mieć w londyńskim City, poczynając od rynku nieruchomości, a na życiu kulturalnym kończąc. Według danych przytoczonych w niniejszej publikacji, znaczną część domów i apartamentów w najbardziej prestiżowych i drogich dzielnicach należy obecnie do Rosjan. Nieustannie wzrasta także liczba uczniów rosyjskiego pochodzenia w najbardziej ekskluzywnych brytyjskich prywatnych szkołach.

Książkę porusza dwa zagadnienia tematyczne. Pierwszym są kwestie polityczne i ekonomiczne, w których autorzy szczegółowo i skrupulatnie przedstawiają okoliczności zbicia majątków przez oligarchów oraz ich relacje polityczne i biznesowe z ojczyzną na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Dotyczy to przede wszystkim zmarłego w zeszłym roku, mocno skonfliktowanego z rosyjskimi władzami Borysa Berezowskiego, właściciela klubu Chelsea Romana Abramowicza, Michaiła Chodorkowskiego, który spędził ostatnie dziesięć lat w kolonii karnej i więzieniu oraz Olega Deripaski, nadal blisko związanego z Putinem. 

Druga tematyka to głównie opis pełnego przepychu życia najzamożniejszych Rosjan, obnoszących się swym bogactwem na niespotykaną wręcz skalę. Standardem jest posiadanie kilku apartamentów i rezydencji, drogich samochodów, prywatnych odrzutowców i jachtów. Wraz z olbrzymim bogactwem wiąże się jednak brak bezpieczeństwa, stąd też oligarchowie i ich rodziny zwykle otacza armia ochroniarzy, a domy przypominają niezdobyte twierdze. O ile jednak rozdziały poświęcone codziennemu życiu bogaczy i ich drogich „zabawkach” czyta się znakomicie, niebezpiecznie blisko przypominają one artykuły z brukowej prasy. Zwłaszcza że na potwierdzenie niektórych zawartych w nich kwestii, zwykle świadczących o braku hamulców i kultury Rosjan, przytaczane są słowa „bliskich znajomych” bądź pracowników hoteli i restauracji, często nie podanych z nazwiska. 

„Londyn Nowych Ruskich” to z pewnością pozycja warta uwagi, zwłaszcza dla osób zainteresowanych tematyką współczesnej Rosji, choć warto wziąć pod uwagę pewien subiektywizm autorów publikacji, wywodzących się z odmiennego kręgu kulturowego niż opisywani przez nich ludzie

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Rosyjsko mi oraz Blackout.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.