Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczę z sadu" Lucy Maud Montgomery

Tytuł Dziewczę z sadu
Autor Lucy Maud Montgomery
Stron 190

Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2014
Ostatnio raczyłam siebie i Was morderstwami, postapokalipsą i wojnami domowymi w fantastycznych światach, pora więc na odskocznię w postaci ciepłej, romantycznej historii, która wyszła spod pióra Lucy Maud Montgomery.

W szczenięcych latach twórczość kanadyjskiej pisarki kojarzyła mi się jedynie z Anią z Zielonego Wzgórza, a pozostałe książki jej autorstwa poznaję dopiero teraz. Rok temu z przyjemnością przeczytałam „Błękitny zamek”, teraz nadeszła kolej na „Dziewczę z sadu”, które ukazało się w nowym przekładzie nakładem wydawnictwa Egmont. Niektórzy czytelnicy znają ją też prawdopodobnie pod tytułem „Kilmeny ze Starego Sadu”.

Jest to opowieść o dwudziestoczteroletnim Eriku Marshallu, który przyjeżdża na Wyspę Księcia Edwarda, by w zastępstwie swego przyjaciela poprowadzić do końca roku miejscową szkołę. Podczas jednego ze spacerów młody mężczyzna spotyka prześliczną dziewczynę grającą na skrzypcach w starym sadzie. Zauroczony zarówno jej grą, jak i urodą postanawia poznać ją bliżej. Nie jest to łatwe – piękna Kilmeny jest bowiem niema, a wychowujący ją ciotka i wuj, uważani powszechnie za dziwaków, stronią od ludzi i ograniczają kontakty dziewczyny ze światem zewnętrznym tak bardzo jak to możliwe.

„Dziewczę z sadu” trudno nazwać pełnowymiarową powieścią – liczy zaledwie 190 stron i to przy niewielkim formacie książki oraz dość dużym druku. Jest to urocza, romantyczna mini-powiastka o sile prawdziwej miłości, która może przezwyciężyć wszelkie bariery i przeszkody, tym razem przedstawiona z punktu widzenia zakochanego mężczyzny, co jest dosyć nietypowe w powieściach Montgomery. Od pierwszych stron książka urzeka przy tym atmosferą i stylem pisania autorki, które są po prostu niemożliwe do podrobienia.

Nie da się jednak nie dostrzec, że na tle cyklu o Ani i „Błękitnego zamku” opowieść ta wypada dosyć naiwnie i blado. Bohaterowie są do bólu jednowymiarowi i doskonali, z wyjątkiem jednego chłopaka, który jako „obcy” okazuje się kryć mroczny charakter i intencje. Sama historia miłości Kilmeny i Erika jest także przewidywalna, poczynając od problemów, jakie przed nimi stają, a na ich rozwiązaniu kończąc. Można odnieść wrażenie, że autorka poszła nieco na skróty, sprawiając, że wyboista pozornie ścieżka do szczęścia dwójki zakochanych niemal błyskawicznie przechodzi w twardą, wygodną drogę.

Są jednak książki, których nie trzeba rozkładać na czynniki pierwsze, ani kręcić nosem nad nadmierną ich cukierkowatością, bo ich lektura zwyczajnie jest bardzo przyjemna. „Dziewczę z sadu” zachowuje ciepły, uroczy klimat pozostałych powieści Montgomery i choć brakowało mi w niej charakterystycznego dla autorki ironicznego poczucia humoru, okazała się miłą odskocznią od codziennych problemów. 

Polecam wielbicielkom twórczości autorki oraz poszukiwaczkom historii o romantycznej miłości w klasycznym wydaniu.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…