Przejdź do głównej zawartości

Przegląd internetowych słowników języka angielskiego

Podczas nauki języka obcego słownik często staje się jednym z naszych najlepszych, a przynajmniej najczęściej wykorzystywanych, sprzymierzeńców. Wersje papierowe powoli odchodzą do lamusa, o ile łatwiej jest bowiem wyszukać potrzebne hasła przy pomocy kilku kliknięć. Dlatego dzisiaj pora przyjrzeć się bliżej popularnym słownikom języka angielskiego dostępnym online.

Na początek słowniki polsko-angielskie, które przetłumaczą nam wszystko z języka ojczystego na obcy i na odwrót. Aby lepiej zauważyć różnice, wyszukajmy to samo słowo "matka".

Z tego słownika korzystam najczęściej. Jest wygodny w użyciu, przejrzysty, a po wpisaniu hasła otrzymujemy nie tylko jego tłumaczenie i przykładowe użycie, ale również listę kolokacji i synonimów. Zamiast transkrypcji wymowy można ich oczywiście odsłuchać. Co więcej, nie jest to jedynie słownik polsko-angielski - obsługuje 25 języków, choć nie wiem, czy przy każdym jest równie dobry, jak w przypadku angielskiego.2. translate.google.pl
Chyba najpopularniejsze internetowe narzędzie do tłumaczenia zarówno pojedynczych słów, jak i pełnych zdań. Sama za nim nie przepadam, zwłaszcza że efekty tłumaczenia kilkuwyrazowych wyrażeń najczęściej są nieco absurdalne.
Jednak niewątpliwą zaletą i przewagą translatora Google nad innymi jest to, jak łatwo można z niego korzystać na urządzeniach mobilnych.

O tym słowniku pisałam już przy okazji omawiania platformy eTutor. Jest to jeden z moich ulubionych słowników, niestety wymaga posiadania konta na stronie i wykupienia abonamentu. Jest to niestety spory minus, a szkoda, bo sam słownik jest świetny. Przy każdym haśle otrzymujemy nie tylko jego tłumaczenie, ale także pełną rodzinę wyrazów, powiązane idiomy i kolokacje, ale także przykładowe zdania, a wszystko to możemy także odsłuchać.


A teraz pora na słowniki angielsko-angielskie, czyli generalnie bardziej polecane osobom, które znają język w stopniu co najmniej średniozaawansowanym.

4. www.urbandictionary.com
Świetny, choć nieco nietypowy słownik, zawierający przede wszystkim wyrażenia slangowe i wulgaryzmy. Jest tworzony przez użytkowników i to ich definicje, często dosyć nietypowe, pojawiają się po kliknięciu w dane hasło.


5. www.oxforddictionaries.com
Słownik doskonały - zawiera liczne definicje, wymowę, sposoby użycia, wyrazy pochodne, a nawet pochodzenie danego słowa.6. dictionary.cambridge.org

Kolejny świetny słownik. Wprawdzie nie jest tak rozbudowany o opcję kolokacji i różnorodnych znaczeń, ale podaje wymowę, definicję, tłumaczenie na język polski i przykładowe użycie. Przede wszystkim jednak podzielony jest na kilka słowników tematycznych:7. www.thefreedictionary.com

To mój następny wszechstronny ulubieniec. Po pierwsze, podaje wyczerpujące definicje, wymowę, kolokacje i etymologię każdego słowa:
Po drugie, daje możliwość odmiany każdego czasownika we wszystkich czasach i formach gramatycznych:


Po trzecie, zawiera bogaty thesaurus (odpowiednik naszego słownika wyrazów bliskoznacznych):
A z jakich słowników Wy najczęściej korzystacie i dlaczego?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.