Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o... Jakubie Ćwieku

Pora odświeżyć nieco zaniedbany w ostatnich miesiącach cykl poświęcony moim ulubionym pisarzom. Na dobry nowy początek wybrałam Jakuba Ćwieka, którego książki pokochałam od pierwszej lektury.

JAKUB ĆWIEK

Jego książki przede wszystkim cenię sobie za:
  • doskonały humor, często czarny i sarkastyczny, ale wszechobecny;
  • zgrabne wplatanie w fabułę wątków i motywów popkulturowych;
  • bohaterów, których nie sposób nie kochać (Milczek) lub przynajmniej bardzo bardzo lubić, mimo że są bezwstydnymi draniami (Loki) oraz nieszablonową, niezależną bohaterkę (Dzwoneczek).


Jakub Ćwiek z oczarowaną fanką na Targach Książki w Warszawie (maj 2014)
Krótka notka biograficzna (źródło: http://jakubcwiek.pl/)
Urodzony w 1982 roku w Opolu. Zawodowo copywriter, publicysta, scenarzysta, konferansjer, animator kultury. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który stał się początkiem bestsellerowej tetralogii łączącej w sobie motywy mitologiczne z popkulturalnymi. Kilkukrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a w 2012 roku zdobywca tej nagrody za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach", które ukazało się w zbiorze "Księga wojny" nakładem wydawnictwa Runa. Aktywnie zaangażowany w życie fandomu, od lat dzieli się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem poprzez udział w licznych spotkaniach autorskich, konwentach oraz warsztatach literackich. Jako wielbiciel komiksów czyni starania w kierunku propagowania tego medium na rodzimym rynku.

Ciekawostki:
  • W 2010 roku spełnił swoje marzenie - spotkanie z Brucem Willisem, które było możliwe dzięki wygranej w konkursie zorganizowanym przez Sobieski Vodka Poland (wraz z Marcinem Juchniewiczem). Wygraną zapewnił im filmik Drink Hard 0,7.
  • Grupa teatralna Słudzy Metatrona wspomniana w książce "Kłamca 2. Bóg marnotrawny" istnieje naprawdę jako sekcja teatralna Śląskiego Klubu Fantastyki. Obecnie Jakub Ćwiek jest jej opiekunem, wcześniej sam w niej występował. Grupa wystawia przedstawienia będące m.in. adaptacjami znanych opowiadań. W adaptacji opowiadania "Smokobójca" Ćwiek wcielił się w rolę Lokiego.

Bibliografia 
(bez opowiadań publikowanych w antologiach bądź samodzielnie):

Kłamca:
Kłamca - moja recenzja
Kłamca 2. Bóg marnotrawny - moja recenzja
Kłamca 2,5. Machinomachia - moja recenzja
Kłamca 3. Ochłap sztandaru - moja recenzja 
Kłamca 4. Kill'em all 

Chłopcy
Chłopcy - moja recenzja 
Chłopcy 2: Bangarang - moja recenzja

Dreszcz
Dreszcz 
Dreszcz 2. Facet w czerni 

Pozostałe:
Liżąc ostrze 
Ciemność płonie 
Gotuj z papieżem 
Ofensywa szulerów 
Krzyż Południa. Rozdroża 
Świetlik w ciemności 

A oto i moje Ćwiekowe zbiory:


A Wy co sądzicie o powieściach i opowiadaniach Jakuba Ćwieka? 


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…