Przejdź do głównej zawartości

English Matters nr 48

Uwaga czytelnicy "English Matters"! Najnowszy numer właśnie pojawił się w sprzedaży. Dzisiaj przed Wami krótkie podsumowanie tego, co w nim znajdziecie.

Bieżący numer został podzielony na osiem działów, w których znajduje się dziesięć długich artykułów oraz misz-masz krótkich tekstów w dziale This & That, które można potraktować jako swoistą rozgrzewkę.

Najbardziej spodobały mi się dwa powiązane ze sobą artykuły z działów Culture Travel, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom prozy Jane Austen i XIX wiecznej Anglii. "The Secret of Immortality" to wywiad przeprowadzony z Hazel Jones, uznawaną za znawczynię twórczości i życia Austen, w którym opowiada ona zarówno o życiu pisarki i jej powieściach, jak i przyczynach, dla których nadal cieszą się one niesłabnącą popularnością. Z kolei "Bath" to interesujące spojrzenie na jeden z najpopularniejszych kurortów w Anglii sprzed dwóch stuleci, o którym często jest mowa w powieściach wyżej wspomnianej autorki.

Ciekawie prezentuje się również najobszerniejszy z działów w bieżącym numerze - People & Lifestyle. Miłośniczkom szpilek z pewnością spodoba się artykuł "More than shoes", w którym krótko przedstawiona została historia butów na wysokim obcasie oraz spojrzenie na nie współczednych, najbardziej wpływowych projektantów. Z przyjemnością przeczytałam również "The Gift of Thrift" opowiadający o różnych sposobach oszczędzania pieniędzy. Ponadto można tu także znaleźć tekst poświęcony pewnemu dosyć popularnemu piosenkarzowi, przyznaję jednak, że muzyka Bruno Marsa nie do końca mnie porywa, więc przeczytałam go ze średnim zainteresowaniem. Podobnie jak analizę tekstu jednej z jego piosenek, Grenade.

W dziale Language czekają na nas dwa artykuły - jeden poświęcony dosyć gorącemu tematowi, jakim jest wolność słowa oraz jej nadużywanie przez prasę, która szuka sensacji w mało wyrafinowany sposób. Drugi z kolei to krótkie przedstawienie aplikacji Vocabla, która bardzo ułatwia naukę i przyswajanie nowego słownictwa.

Ciekawym pomysłem jest nowy dział, który po raz pierwszy pojawił się w poprzednim numerze, a mianowicie Conversation Matters. Tym razem zawiera on przykładową rozmowę dotyczącą wynajęcia mieszkania.A na koniec czeka nas artykuł poświęcony gorącemu i popularnemu obecnie tematowi - zumbie, która zdobywa coraz więcej fanów, a właściwie fanek. Zumba Fitness Craze przybliża początki powstania tego energetycznego połączenia tańca i fitnesu, jej zalety i wady. Jednym słowem, jest to temat jak najbardziej na czasie.

Właściwie jedynym artykułem, do którego lektury wcale nie miałam ochoty okazał się "Engineering: Bridging the Gap" w dziale Science, który w znacznej mierze poświęcony jest przybliżeniu fachowego, technicznego słownictwa.

Podsumowując, po raz kolejny "English Matters" mnie nie zawiodło. Magazyn świetnie sprawdza się w nauce oraz odświeżaniu kontaktu z językiem angielskim. Artykuły są interesujące, do każdego dołączony jest słowniczek z tłumaczeniem trudniejszych fraz, a połowę tekstów dodatkowo można pobrać w formie plików MP3. Polecam!

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.