Przejdź do głównej zawartości

Druga rocznica wyzwania Book-Trotter

Z ponad tygodniowym poślizgiem (skleroza! skleroza!) świętujemy dziś drugą rocznicę wyzwania Book-Trotter. Przemierzyliśmy już razem kawał literackiego świata, ale jeszcze jest przed nami kilka miejsc do odkrycia.


Cieszę się, że nadal chętnie uczestniczycie w wyzwaniu, zwłaszcza że w minionym roku pojawiło się tyle różnorodnych blogowych wyzwań, że straciłam już rachubę. Pewnie z tego powodu book-trotterowa frekwencja nieco spadła, ale dopóki jesteście, będę i ja :)

A teraz czas na podsumowanie. Przypominam, że celem Book-Trottera jest sięganie po literaturę krajów z różnych stron świata. W minionym roku odwiedziliśmy:

Sierpień 2013 - literatura fińska
Liczba uczestników - 14
Liczba przeczytanych książek - 35

Wrzesień 2013 - literatura krajów arabskich
Liczba uczestników - 8
Liczba przeczytanych książek - 13

Październik 2013 - literatura szwedzka
Liczba uczestników - 22
Liczba przeczytanych książek - 43

Listopad 2013 - literatura rosyjska (II edycja)
Liczba uczestników - 14
Liczba przeczytanych książek - 25

Grudzień 2013 - literatura słowacka
Liczba uczestników - 5
Liczba przeczytanych książek - 6

Styczeń 2014 - literatura islandzka
Liczba uczestników - 7
Liczba przeczytanych książek - 13

Luty 2014 - literatura amerykańska
Liczba uczestników - 13
Liczba przeczytanych książek - 40

Marzec 2014 - literatura krajów Ameryki Łacińskiej
Liczba uczestników - 7
Liczba przeczytanych książek - 9

Kwiecień 2014 - literatura irlandzka
Liczba uczestników - 6
Liczba przeczytanych książek - 12

Maj 2014 - literatura krajów Azji Południowo-Wschodniej
Liczba uczestników - 4
Liczba przeczytanych książek - 4

Czerwiec 2014 - literatura francuska (II edycja)
Liczba uczestników - 9
Liczba przeczytanych książek - 12

Lipiec 2014 - literatura duńska
Liczba uczestników - 6
Liczba przeczytanych książek - 7

Największą popularnością cieszyła się literatura szwedzka (22 uczestników), a najmniejszą literatura krajów Azji Południowo-Wschodniej (4 uczestniczki). Biorąc pod uwagę czytelników, które uczestniczyły w Book-Trotterze choćby raz, łącznie było nas 33 osoby, a najwytrwalsi to:
  1. Aine i Plichcia - wzięły udział w każdej edycji!
  2. 11 edycji z sukcesem ukończyłam ja.
  3. 7 edycji - Gosia B.
W minionym roku przeczytaliśmy łącznie 219 książek! A rekordy indywidualne prezentują się następująco:
  1. Aine - 34 książki
  2. Ja - 27 książek
  3. Plichcia - 23 książki
  4. Pia - 16 książek
  5. Gosia B. - 15 książek
Dziękuję Wam wszystkim za udział w wyzwaniu i gratuluję wyników. Podzielcie się wrażeniami z minionego roku. W jakie literackie rejony chcielibyście się jeszcze udać? A może do któregoś kraju chcielibyście powrócić? Czekam na wszelkie sugestie :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.