Przejdź do głównej zawartości

"Witajcie w Rosji" Dmitry Glukhovsky

Tytuł Witajcie w Rosji
Autor: Dmitry Glukhovsky
Wydawnictwo Insignis
Rok wydania 2014

Stron 300
Dmitrij Głuchowski, ojciec „Metra 2033”, nadal jest w formie i udowadnia to najnowszą książką pod wdzięcznym tytułem „Witajcie w Rosji”. Jest to zbiór szesnastu opowiadań utrzymanych w klimacie subtelnego science fiction, a będących satyrą na obecną sytuację w ojczyźnie autora.

Tematyka opowiadań jest bardzo różnorodna, niemal każde ociera się o absurd (niektóre wręcz nim ociekają), a przy tym każdy ma słodko-gorzki wydźwięk. Mimo śmiechu i komizmu, gdzieś w tle słychać wcale nie żartobliwy ton, który każe się zastanowić, dlaczego mimo upływu czasu i zmian systemowych, sytuacja w Rosji niemal wcale się nie zmienia. Głuchowski kolejno wyszydza i piętnuje m.in. wszechobecną korupcję i łapówkarstwo, układy i układziki, rządy oligarchów, którzy stoją u władzy mimo pozorów demokracji, a jednocześnie pozostają praktycznie bezkarni niezależnie od swoich postępków (dopóki naturalnie nie wystąpią przeciwko jaśnie panującej władzy). Nie wszystkie teksty obracają się jednak wokół tematyki politycznej, dostaje się również obecnemu kultowi piękna, światowi show-biznesu i współczesnym mediom.


Wśród moich ulubionych opowiadań znalazły się: 
  • „Proteza” wyśmiewająca współczesną pogoń za wyglądem jak z żurnala, która każe wciskać sobie silikon w najbardziej absurdalne nawet miejsca;
  • „Utopia”, czyli wyprawa jednego z oligarchów do wymarzonej Francji, gdzie boleśnie zderzył się z rzeczywistością;
  • „Objawienie”, gdzie w subtelny sposób autor wyszydza kult Jednego Doskonałego Przywódcy Kraju, na widok którego każda kobieta dostaje spazmów;
  • „Na dnie” w przewrotny sposób wyjaśniające związek władzy i rosyjskiej wódki;
  • „Deux ex Machina” czyli „Terminator” we współczesnej Rosji pod postacią maszyny do liczenia głosów wyborczych.

Bardzo podoba mi się także wydanie książki, sztywna oprawa i ciekawa okładka przyciągają spojrzenie. Dodatkowo, utrzymane w odcieniach szarości ilustracje dodają opowiadaniom klimatu. Dziwi mnie tylko upór, z jakim wydawnictwa Insignis posługuje się angielską formą nazwiska autora. Dlaczego nie może pozostać on Dmitrijem Głuchowskim nie wiem, ale nie podoba mi się i protestuję przeciwko zangielszczaniu na siłę rosyjskich nazwisk. Podążając tym tropem, może powinniśmy przechrzcić Lwa Tołstoja na Leo Tolstoya? Brzmi absurdalnie? Oczywiście, że tak. Tak samo jako Dmitry Glukhowsky.

Mówi się, że Rosji nie da się objąć rozumem i coś w tym jest. Obraz kraju, jaki przedstawia w swoich opowiadaniach Głuchowski przygnębia, choć jednocześnie fakt, że są osoby, które mają odwagę głośno krytykować powszechne kolesiostwo, łapówkarstwo i układy, daje pewną nadzieję. Niestety, mówi się również, że nadzieja jest matką głupich i umiera ostatnia… Choćby z tego względu książka jak najbardziej warta jest przeczytania, do czego serdecznie Was zachęcam.


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję AIM Media
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Blackout.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.