Przejdź do głównej zawartości

"Pożegnanie wolności" Sara Blædel

Tytuł Pożegnanie wolności
Seria: Louise Rick
Tom 4
Autor Sara Blædel
Wydawnictwo Prószyński i S-ka 
Data wydania 2013

Stron 416
Czy rekomendacja Camilli Lackberg, twierdzącej, że „uwielbia kryminały Sary Blædel” to wystarczający powód, by sięgnąć po książki wspomnianej pisarki? Nawet jeśli nie jest to argument kluczowy, z pewnością stanowi sporą zachętę.

Na kopenhaskiej Skelbækgade zostają znalezione zwłoki brutalnie zamordowanej prostytutki. Śledztwo prowadzi Louise Rick, która wkrótce trafia na ślad gangsterów zajmujących się handlem żywym towarem. Czy śmierć młodej Czeszki była karą za nieposłuszeństwo? A może ostrzeżeniem dla dziewczyn, które nie chcą „współpracować”? A może trafiła na niezrównoważonego klienta? I jaki związek ma to morderstwo z porzuconym w kościele noworodkiem?

Pytania się mnożą, a tymczasem akcja powoli toczy się do przodu. Sara Blædel nie serwuje nam porywającej powieści z zapierającymi dech w piersiach zwrotami akcji, a solidnie skonstruowany, raczej przygnębiający w swej wymowie kryminał. Pokazuje żmudną pracę policji, która często z braku dowodów może jedynie przyglądać się bezczelności i arogancji przestępców, uprawiających swój proceder niemalże na widoku.


Autorka porusza kontrowersyjny temat, niesamowicie drastyczny, gdy zagłębimy się w jego szczegóły – handel żywym towarem. Nikogo nie dziwią już informacje o młodych kobietach, najczęściej pochodzących z Europy Wschodniej, uprowadzanych, a następnie zmuszanych do prostytucji na Zachodzie. Przeraża natomiast skala tego zjawiska i bezradność policji, która bardzo często nie ma podstaw prawnych, by interweniować. Nawet wtedy, gdy ma pewne przesłanki o tym, kto uprawia taką działalność. Łamanie dziewczyn, zastraszanie ich i robienie im prania mózgu skutecznie zniechęca je do współpracy z organami ścigania. Poza tym nawet gdy jednej ofierze uda się wydostać z matni, na jej miejsce pojawia się pięć kolejnych. Blædel wprowadza nas w ten świat nie szczędząc szczegółów, choć jednocześnie nie epatuje też zbędną przemocą tam, gdzie nie jest to konieczne. Udało jej się znaleźć złoty środek i to się chwali.

„Pożegnanie wolności” to już czwarty tom cyklu o Louise Rick, choć pierwszy, jaki miałam okazję poznać. Trudno mi ocenić, czy w pozostałych częściach jest podobnie, ale w bieżącej powieści autorka usuwa główną bohaterkę nieco w cień, na pierwszy plan wysuwając jej przyjaciółkę Camillę Link, dziennikarkę pracującą w dziale kryminalnym jednej z kopenhaskich gazet. Zostaje ona wplątana w obydwie sprawy – śledztwo w sprawie morderstwa prostytutki oraz odnalezienie porzuconego noworodka – i to dzięki niej wiele kwestii wychodzi na jaw. To właśnie jej myśli i problemy poznajemy, to ona musi uporać się z traumą, do której doprowadziło jej zaangażowanie w powyższe wydarzenia.  Jej postać została przedstawiona bardzo wiarygodnie i po ludzku, kobieta nie jest superbohaterką, reaguje jak każdy przeciętny człowiek, dlatego też łatwo można się z nią utożsamić, co stanowi kolejną zaletę książki.

Podsumowując, „Pożegnanie wolności” to bardzo dobrze skonstruowana powieść, doskonale wpisująca się w nurt skandynawskich kryminałów. Polecam miłośnikom gatunku.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z półki.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.