Przejdź do głównej zawartości

"Parabellum. Horyzont zdarzeń" Remigiusz Mróz

Tytuł: Horyzont zdarzeń
Cykl Parabellum
Tom 2
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: 
Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 2014
Stron 312
Stosunkowo rzadko zdarza mi się trafić na cykl, którego drugi tom wciąga bardziej niż pierwszy, dlatego z entuzjazmem witam każdy wyjątek od tej reguły. Tak właśnie było w przypadku drugiej części serii „Parabellum” autorstwa Remigiusza Mroza, opowiadającej o losach braci Zaniewskich, których wybuch II Wojny Światowej zmusił do rozpoczęcia wędrówki ku przeciwległym krańcom Europy.

Od ataku Niemiec na Polskę minął niespełna miesiąc, choć mogłoby się zdawać, że upłynęły całe lata. Sierżant Bronisław Zaniewski za wszelką cenę próbuje przedostać się na Kresy, do Baranowicz, by odnaleźć narzeczoną, którą widział ostatni raz jeszcze przed wybuchem wojny. Podróżując z trzema towarzyszami, musi lawirować między nadciągającą Armią Czerwoną a zdrajcami, którzy nawet w obliczu powszechnego terroru i śmierci, starają się ugrać coś dla siebie. Tymczasem młodszy Zaniewski, Stanisław wraz z narzeczoną Maria kontynuuje ucieczkę na Zachód. Przybrane przez nich tożsamości austriackich dziennikarzy zostały zdemaskowane, ich sytuacja staje się więc niemal beznadziejna. Jednocześnie żadne z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że towarzyszący im wcześniej Holzer to poszukiwany przez Niemców psychopatyczny morderca, a ich znajomość z nim tym bardziej zwraca na nich uwagę SS.


Obok przeplatających się wątków obydwu Zaniewskich nadal śledzimy także losy hauptmanna Christiana Leitnera, obecnie zdegradowanego i wcielonego w szeregi SS. Nadal nie mogę otrząsnąć się ze swego rodzaju szoku, że ten pedantyczny służbista, w pełni wierzący w idee głoszone przez Hitlera, zdobył moją sympatię. Może ze względu na jego racjonalny do bólu umysł? Może ze względu na pogardę dla bezsensownej przemocy i nienawiści? Nie wiem, ale kibicuję mu, mimo że stoi po przeciwnej stronie barykady co Zaniewscy, którym swoją drogą kibicuję równie mocno. Wprawdzie jedno kłóci się z drugim, ale podobno kobiecej logiki nie zrozumie nawet ona sama. A może to po prostu kwestia literackiego talentu autora?

To, co bardzo spodobało mi się w powieści, to brak jednoznacznego bądź stereotypowego przedstawiania całych nacji. Wśród niemieckich żołnierzy widzimy zarówno ludzi zrównoważonych wypełniających po prostu rozkazy (choć głęboko wierzących w słuszność działań hitlerowskiej armii), jak i ogarniętych nienawiścią i manią zabijania psychopatów, mordujących dla czystej żądzy krwi. Z drugiej strony mamy Armię Czerwoną, w znacznej mierze składającą się z prymitywnych, wręcz zezwierzęciałych brutali. Choć i tu pojawia się pewna niespodzianka w postaci niejakiego Sidorienko, tylko  pytanie, czy jego intencje są na pewno dobre, pozostaje otwarte.

Wprawdzie wydarzenia opisane w serii „Parabellum” toczą się w trakcie pierwszych miesięcy II Wojny Światowej, nie jest to jednak cykl stricte historyczny. Wojna stanowi raczej tło dla wątku sensacyjnego i wartkiej akcji, która wciąga czytelnika od pierwszych stron, nawet gdy historia nie należy do jego ulubionych tematów. Jest to po prostu świetna seria przygodowo-sensacyjna, od której naprawdę trudno się oderwać. I nie są to tylko czcze słowa – „Horyzont zdarzeń” połknęłam w jeden dzień.

Podsumowując, jeśli spodobała Wam się pierwsza część „Parabellum”, do sięgnięcia po drugi tom nie potrzebujecie żadnych słów zachęty. Jeśli zaś jeszcze jej nie znacie, to szybciutko biegniemy do księgarni, tudzież biblioteki i to zmieniamy, bo naprawdę warto.

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu cyklu, "Parabellum. Prędkość ucieczki"

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję panu Remigiuszowi Mrozowi oraz Instytutowi Wydawniczemu Erica
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Blackout.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.