Przejdź do głównej zawartości

"English Matters" nr 47

Lipiec warto powitać ze świeżutkim numerem "English Matters", który od kilku dni jest już dostępny w sprzedaży.

W bieżącym numerze znajdziecie osiem działów (w tym jeden zupełnie nowy), a w nich dwanaście artykułów, z których część natchnęła mnie prawdziwie wakacyjnym nastrojem.

This & That 
Na początek, w ramach rozgrzewki, dostajemy porcją matematyki. Ale spokojnie, nie ma tu żadnego liczenia, żadnych całek czy trygonometrii, tylko wyjaśnienia, jak odczytywać różne symbole. Ponadto, znajdziecie tu także kilka literackich cytatów oraz porcję nazw własnych, które wywołują uśmiech u każdego Anglika. No bo czy można na poważnie sięgnąć po paczkę Megapussi i przepić ją Pee Colą? ;)
People & Lifestyle 
Z przyjemnością przeczytałam rozmowę z Martinem Addisonem, z zawodu nauczycielem angielskiego, a z zamiłowania... tatuażystą (Getting Ink Done). Ponadto w dziale znajdują się także artykuły poświęcone niezwykłym architektonicznym wybrykom (Home Sweet Home – New Faces of Architecture) oraz nowozelandzkiej piosenkarce (Lorde – Queen Bee).

Culture
Mój ulubiony dział, jak zawsze spełnił moje oczekiwania. Autor pierwszego artykułu (British or English – a Clash of Personalities?) przybliża nieco rozdźwięk między tym, co jest uznawane za brytyjskie a co za angielskie. Dotyczy to przede wszystkim tego, za kogo uważają się mieszkańcy Wysp, czy w głębi serca czują się Brytyjczykami, czy raczej  bliższe są im regionalne podziały.
Z kolei drugi tekst (Bad Boys) opowiada o czterech kryminalistach z różnych stron świata, którzy w jakiś sposób na dłużej zagościli w świadomości społeczeństwa. Znalazł się tu także Janosik.

Language
Artykuł Personal Native Tutor z pewnością przekona część z Was, by rozpocząć zajęcia z nauczycielem angielskiego, który będzie native speakerem. Znajdziecie tutaj zalety takiego sposobu nauki języka oraz polskie strony internetowe, gdzie można nawiązać kontakt z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym.

Science
Osoby martwiące się niezbyt wysokimi wynikami testów IQ mogą spać spokojnie. Autor Intelligence: More Than Just a Number przekonuje, że według najnowszych badań wcale nie mierzą one wiarygodnie poziomu naszej inteligencji. Ponadto rozprawia się z powszechnymi mitami na temat ludzkiego umysłu i zdolności.

Travel
Powyższy dział skutecznie przenosi nas w wakacyjne klimaty - najpierw nad Morze Śródziemne (Malta: the Jewel of the Med), a potem odkrywając niezwykłe zakątki na terenie Wielkiej Brytanii (Behind the Scenes of Britain).

Conversation Matters
To zupełnie nowy dział w magazynie, w którym znajdziecie przykładowe rozmówki na różne tematy. Tym razem na tapecie flirtowanie (Flirting).

Leisure
last but not least, rzut oka na to, co oglądają brytyjskie nastolatki w przerwach między Facebookiem a Twitterem, czyli British Teenage Viewer.

Jak w każdy numerze, do każdego artykułu dołączony jest słowniczek trudniejszych wyrażeń, a sześć artykułów można pobrać w formie pliku MP3. Ponadto na stronie wydawnictwa można pobrać dodatek "At the Airport".

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.