Przejdź do głównej zawartości

"Troje" Sarah LotzBez popadania w przesadę można stwierdzić, że powieść „Troje” okazała się najgorętszą majową premierą. Nie ma chyba czytelnika, który nie kojarzyłby choćby tytułu bądź okładki. Na kolejnych blogach pojawiają się recenzje, w znacznej mierze entuzjastyczne, a o Sarze Lotz robi się coraz głośniej. 

Osoba odpowiedzialna za akcję promocyjną książki powinna dostać o ile nie awans, to przynajmniej znaczącą podwyżkę. Utrzymywanie treści książki w sekrecie aż do jej premiery i budowanie wokół niej otoczki tajemnicy skutecznie pobudzało ciekawość. Podobnie jak przekazanie blogerom pierwszego rozdziału wysłanego w czarnej kopercie z zastrzeżeniem, by nie ujawniać publicznie żadnych szczegółów do dnia ukazania się publikacji na rynku. Najbardziej zaś spodobała mi się gazeta rozdawana na Warszawskich Targach Książki, w której można było znaleźć artykuły sugerujące, że wydarzenia opisane w powieści wydarzyły się naprawdę. I od razu naszła mnie myśl, czy ktoś inwestowałby tyle pieniędzy i czasu w książkę, która jest po prostu słaba? Raczej nie. Co więc kryje w sobie historia, która wzbudza takie emocje i zainteresowanie?


12 stycznia 2012 roku w różnych częściach świata doszło do katastrof lotniczych, które miały odmienić losy świata. Z nieznanych przyczyn rozbiły się cztery samoloty pasażerskie, pochłaniając przy tym setki istnień. Nikt nie przeżył. To znaczy prawie nikt – ocalało troje dzieci, każde podróżujące innym samolotem. Mało tego, z katastrof, podczas których z ciał pozostałych pasażerów pozostały zaledwie strzępy, one wyszły niemal bez szwanku. To, co zakrawa na cud, szybko staje się pożywką dla tropicieli teorii spiskowych i fanatyków religijnych. Dlaczego jednego dnia doszło do tylu wypadków? Czy to znak od Boga? Dowód na istnienie Obcych? A może zapowiedź końca świata?

„Troje” to thriller przedstawiony na tyle wiarygodnie, że w pewnym momencie człowiek zaczyna się zastanawiać, czy opowiedziana przez autorkę historia nie ma w sobie ziarna prawdy. Dzieje się tak nie tylko za sprawą realistycznego przedstawienia ludzkich zachowań, ale także – a może przede wszystkim – formy, w jaką została ubrana. Bo to właśnie ona wyróżnia książkę Sary Lotz na tle innych. Nie jest to jednolita powieść, a zbiór różnego rodzaju tekstów – fragmenty wspomnień, wywiady, relacje, transkrypcje rozmów na Skypie, czatach i forach. Odstrasza Was taka forma? Niepotrzebnie , dosyć nieoczekiwanie, wszystko to stanowi spójną i uzupełniającą się wzajemnie całość.


Gazeta, którą rozdawano na Targach Książki w Warszawie
Lotz świetnie przedstawiła reakcje ludzi nie tylko na wieść o katastrofach lotniczych, ale także na ich konsekwencje. I choć pozostaje to oczywiście w sferze przypuszczeń (całe szczęście!), nawet pobieżna znajomość ludzkiej natury pozwala oczekiwać, że pokazany przez autorkę scenariusz mógłby się wydarzyć naprawdę. Dotyczy to nie tylko postępowania rodzin oraz znajomych ofiar, wśród których zawsze znajdzie się ktoś pragnący ugrać na tragedii coś dla siebie, ale także – a może przede wszystkim – roli mediów tropiących sensację i dbających tylko o przyciągnięcie publiczności. 

Samo zakończenie pozostawiło mnie niestety z uczuciem niedosytu. Autorka pozostawia w sferze domysłów zarówno przyczyny katastrof, jak i okoliczności cudownego ocalenia trojga małych pasażerów. Jednocześnie mam jednak świadomość, że gdyby postanowiła jednoznacznie opowiedzieć się za jedną z teorii, książka straciłaby wiele ze swego klimatu. Ostatecznie więc Lotz wybrała chyba najlepsze rozwiązanie - pobudziła wyobraźnię, podrzuciła kilka tropów, a potem pozwoliła samodzielnie wybrać tę wersję, która najbardziej nam odpowiada.

Podsumowując, „Troje” nie zmieni wprawdzie oblicza literatury światowej, nie wyznaczy też nowych standardów, ale jednego nie się ukryć – książkę czyta się naprawdę dobrze. Mogłabym się zastanawiać, czy gdyby nie oryginalna forma, w jaką autorką ubrała tę historię, spodobałaby mi się ona w tym samym stopniu. Pewnie nie, bo właśnie w sposobie prowadzenia narracji tkwi największa zaleta tej książki. Czy polecam? Oczywiście, zwłaszcza miłośnikom thrillerów i teorii spiskowych, nie zawiedziecie się.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Blackout.
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Akurat.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.