Przejdź do głównej zawartości

"Silos" Hugh Howey

Tytuł Silos
Autor Hugh Howey
Wydawnictwo Papierowy Księżyc
Data wydania 2013

Stron 650
Z każda kolejną książką, w której wydaniu maczał palce Papierowy Księżyc, zastanawiam się, czy ktoś w Wydawnictwie nie para się przypadkiem czarną magią. Jeszcze żadna sygnowana przez nich powieść mnie nie zawiodła. Nie inaczej było w przypadku „Silosu” Hugh Howeya, rewelacyjnej książki łączącej w sobie dystopię i elementy postapokaliptyczne.

Bliżej nieokreślona przyszłość. W wyniku skażenia powierzchnia Ziemi stała się zabójczym miejscem, śmiertelnie niebezpiecznym dla każdego żywego organizmu. Ludzie, którym udało się przetrwać, zamieszkują olbrzymi, podziemny silos. Na blisko stu pięćdziesięciu piętrach gigantycznej budowli stworzyli mikroświat w pełni zaspokajający ich potrzeby – farmy zapewniające świeżą żywność, kopalnie wydobywające surowce, Maszynownię dbającą o dopływ świeżego powietrza, wody i elektryczności, a także obdarzony wyjątkowo dużą autonomią dział IT.


Pozornie szczęśliwe życie w silosie obostrzone jest jednak licznymi zakazami, za które można zostać ukaranym w najgorszy możliwy sposób – wysłaniem na „czyszczenie”. Gdy ubrany w kombinezon skazaniec opuszcza podziemia, ma za zadanie wyczyścić panele, pozwalające na obserwowanie ziemi z wnętrza budynku. Jest to jednak równe wyrokowi śmierci. Stężenie toksyn jest tak duże, że szybko niszczy skafander i zabija znajdującego się w nim człowieka. A nie trzeba wiele, by zostać skazanym na taki los – wystarczy wyrazić na głos wątpliwości co do istniejących reguł i przepisów.

Książka została podzielona na pięć części, opowiadających historie różnych mieszkańców silosu – sędziwej pani burmistrz, szeryfa i jego zastępcy, a także pracującej w Maszynowni młodej kobiety, którą splot okoliczności zmusi do opuszczenia podziemi. Wraz z rozwojem fabuły to właśnie jej losy wychodząca pierwszy plan. Zwłaszcza, gdy odkrywa ona tajemnicę działu IT, której wyjawienie niewątpliwie doprowadzi do krwawego powstania.

Od pewnego czasu rynek wydawniczy pełny jest różnorodnych dystopii, zwykle połączonych z wątkiem romantycznym i skierowanych przede wszystkim do nastolatek. Po przeczytaniu powieści Hugh Howeya, jedno mogę stwierdzić na pewno – „Silos” to zupełnie inna liga. Bez dwóch zdań zaspokoi apetyt dorosłego czytelnika, który nie ma ochoty zagłębiać się w problemy sercowe młodocianej bohaterki, a liczy na wyrazistą historię pełną dynamicznej akcji i umiejscowioną w zniszczonym nieznaną apokalipsą świecie.

Bohaterami powieści są dorośli ludzie, którym przyszło żyć w rzeczywistości pełnej kłamstw i niedomówień. W świecie, w którym dobro ogółu stawia się nie tylko ponad dobrem, ale i życiem jednostki. Przy czym „ogół” jest tu pojęciem bardzo dyskusyjnym. W pewnym momencie dochodzimy do pytania, czy mając na celu zapewnienie ludziom bezpieczeństwa, można pozbawić ich wolności i prawa o decydowaniu o sobie. Czy w sytuacji, gdy trzeba poświęcić życie jednej lub kilku osób, by tym samym uniknąć krwawych rewolt, jest to moralnie zasadne? Czy ktokolwiek ma prawo ferować wyroki śmierci wedle wyższych idei? W pamięci utkwiło mi jedno zdanie:

Zabicie człowieka powinno być trudniejsze od machnięcia w jego kierunku kawałkiem rury. Powinno trwać na tyle długo, by sprawcę zaczęło gnębić sumienie.

Jedyne, co niestety uwierało mnie podczas lektury, nie jest związane z prozą Howeya, a z korektą książki. O ile uwielbiam wydawane przez Papierowy Księżyc powieści, o tyle w każdej z nich roi się od literówek i błędów interpunkcyjnych. „Zgnite jedzenie” to także coś, czego nie mam ochoty oglądać i to wcale nie ze względu na zapach. Choć i tak w przypadku „Silosu” było lepiej od „W najciemniejszym kącie”…


Podsumowując, powieść jest świetna i z pewnością zaspokoi oczekiwania miłośników klimatów postapokaliptycznych.  Z niecierpliwością czekam na ukazanie się drugiego tomu cyklu, mam nadzieję, że Wydawnictwo nie zrezygnuje z jego wydania. A w międzyczasie gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po „Silos”!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc.
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Blackout.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.