Przejdź do głównej zawartości

"Pochłaniacz" Katarzyna Bonda

Sasza Załuska, doskonała profilerka, przed laty pracująca dla CBŚ, powraca do kraju po siedmioletnim pobycie w Wielkiej Brytanii, gdzie szlifowała swoje zdolności w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield. Niemal od razu dostaje propozycję nie do odrzucenia od dawnych przełożonych, którzy kontaktują ją z Pawłem Bławickim, jednym z lokalnych biznesmenów. Od pewnego czasu dostaje on pogróżki, a zadaniem Saszy jest opracowanie profilu ich autora. 

Pozornie prosta sprawa komplikuje się, gdy wychodzi na jaw, że mężczyzna, który ją zatrudnił był podstawionym człowiekiem, a sam Bławicki nic nie wie o tym zleceniu. Wkrótce w należącym do niego lokalu dochodzi do strzelaniny, w wyniku której ginie jego wspólnik, a menedżerka zostaje ciężko ranna. Śledztwo wprowadza Załuską w świat korupcji i gangsterów, którzy od lat trzymają w garści Trójmiasto. Trop prowadzi ją także do niewyjaśnionej zbrodni sprzed dwudziestu lat, której ofiarami padło dwoje nastolatków. 


Akcja powieści toczy się wprawdzie w roku 2013, ale Katarzyna Bonda wprowadza czytelnika również w mroczny świat lat 90., gdzie korupcja miała się w najlepsze, a niejasne powiązania między policją a światem przestępczym były na porządku dziennym. Tak samo zresztą jak powszechne mataczenie w prowadzonych śledztwach, tuszowanie niektórych spraw i afer, tajemnicze „znikanie” niewygodnych świadków. Gros ludzi zajmujących się dwadzieścia lat wcześniej gangsterką to obecnie szanowani biznesmeni, politycy i ludzie na świeczniku. Nie powinno więc dziwić, że dawne układy i kontakty nie umarły śmiercią naturalną. Przed przeszłością nikomu nie uda się uciec. Mafijne porachunki, intrygi i spiski, o których nie przeczyta się w prasie to właśnie świat, do którego prowadzi Załuską jej śledztwo.

Postać głównej bohaterki to obok skomplikowanej, ale wiarygodnej intrygi, oraz świetnie prowadzonej narracji kolejny atut tej powieści. Sasza wpisuje się w charakterystyczny dla kryminału typ śledczego borykającego się z alkoholizmem i ściganego przez demony przeszłości. Jednak w odróżnieniu od większości podobnych jej postaci, którzy niepowodzenia topią w wódce lub innych używkach, Załuska walczy ze swoim nałogiem. Dla siebie i dla swojej córeczki, której ojciec to, swoją drogą, kolejna ciemna plama w życiorysie profilerki. Sasza jest twarda i walczy o swoje, choć i jej zdarzają się potknięcia oraz gorsze dni. Jest ludzka i prawdziwa, a jednocześnie wzbudza sympatię, ma w sobie coś, co sprawia, że po prostu się jej kibicuje. 

Powiem krótko i może nieco sztampowo – „Pochłaniacz” naprawdę pochłania. I to dosłownie. Książki się nie czyta, tylko pożera i zanim człowiek się obejrzy, a już jest na sześćsetnej stronie i historia dobiega końca. Autorka udowadnia, że polski kryminał ma się świetnie. Pani Katarzyno, oby tak dalej! 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…