Przejdź do głównej zawartości

"Ostatni ślad" Charlotte Link (audiobook)

Tytuł Ostatni ślad
Autor Charlotte Link
Lektor Anna Maria Buczek
Wydawca Biblioteka Akustyczna
Czas 18 godz. 57 min.
Gdy znika dorosła osoba, lecz nic nie wskazuje na to, by padła ofiarą przestępstwa, właściwie nikogo  poza jej najbliższymi to nie interesuje. Tak właśnie było z Elaine Dawson, młodą kobietą, która pewnego dnia po prostu rozpłynęła się w powietrzu na londyńskim Heathrow. 

Czy zakompleksiona Elaine postanowiła wykorzystać swoją szansę i uciec przed obowiązkiem opieki nad sparaliżowanym, uzależnionym od niej bratem, który nie pozwalał jej na prywatne życie? A może została uprowadzona i zamordowana przez nieznanego sprawcę, który w niepewnej siebie dziewczynie z prowincji ujrzał łatwą ofiarę? Przez wiele lat odpowiedzi na te pytania pozostawały nieznane. Dopiero gdy jej dawna znajoma, Rosanne, dostaje zlecenie napisania serii artykułów na temat kilkorga zaginionych osób, sprawa Elaine w końcu ma szansę zostać wyjaśniona. Jednak czy po tak długim czasie dziennikarka będzie w stanie wyjaśnić zagadkę, której nie udało się rozwikłać policji?

Pierwsza połowa książki to dwa przeplatające się ze sobą wątki – jeden dotyczący Rosanny rozpoczynającej zbieranie materiału do artykułów, drugi z kolei opowiadający o młodej kobiecie ukrywającej się w jednej z niewielkich mieścin na północy Anglii. Towarzyszy jej nieustanny strach przed mężczyzną, od którego uciekła kilka lat wcześniej. Czy może być to Elaine? A jeśli nie, to co ją z nią łączy?

Charlotte Link ponownie pokazała, że jest w doskonałej formie, tworząc świetną powieść będącą połączeniem thrillera psychologicznego i powieści obyczajowej. Mamy tu dwa wątki kryminalne, jedynie bardzo subtelnie się ze sobą łączące, ale jednocześnie równie dobrze uzupełniające całą opowieść. Okoliczności zniknięcia Elaine oraz jej los pozostają tajemnicą niemal do ostatnich stron i muszę przyznać, że byłam naprawdę zaskoczona, gdy autorka w końcu odsłoniła wszystkie karty. A to już duży plus dla powieści tego gatunku. Lecz choć wątek ten jest zajmujący, to znacznie bardziej emocjonująca jest historia psychopaty Pitta, mającego na sumieniu niemal każde możliwe przestępstwo. Ta zostaje jednak rozwiązana znacznie wcześniej.

Mocną stroną powieści jest także bardzo dobrze zarysowane tło obyczajowe oraz sylwetki bohaterów. Mamy tu do czynienia z różnymi sytuacjami losowymi, które zmuszają człowieka do zmierzenia się z własną słabością i bólem. Książkę można odczyta jako opowieść o samotności jednostki w świecie, który paradoksalnie nie pozwala na anonimowość bądź ucieczkę od innych ludzi. Autorka porusza tematy codzienne, choć bardzo trudne, gdy stajemy nimi twarzą w twarz w prawdziwym życiu – rozwód i obsesję jednego z małżonków na temat niewierności partnera, przemoc domową, poświęcenie własnego szczęścia w obliczu konieczności opieki nad innym członkiem rodziny, utratę najbliższej osoby, konflikt pokoleń, samotne rodzicielstwo. Jest tego sporo, jednak nie ogranicza się to do jednego wątku. Link snuje pajęczynę różnych powiązań i relacji między bohaterami, którzy czasem nie zdają sobie sprawy z tego, co ich wzajemnie łączy.

Książkę poznałam w postaci audiobooka. Tym razem miałam przyjemność wysłuchania interpretacji Anny Marii Buczek i jestem pod wrażeniem tego, jak bardzo potrafiła wciągnąć mnie w opowiadaną przez siebie historię. Właśnie nie czytaną, a snutą z pasją i wyczuciem. Obyśmy mieli więcej tak świetnych lektorów.

Fanów prozy Charlotte Link z pewnością nie muszę zachęcać do sięgnięcie po „Ostatni ślad”, zrobią to i bez moich zachwytów. Natomiast gorąco polecam poznanie tej historii wszystkim miłośnikom gatunku.

Książkę poznałam w ramach wyzwania Blackout.

Jeśli macie ochotę wysłuchać audiobooka "Ostatni ślad", możecie skorzystać z oferty na stronie Audioapp.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…