"Ostatni ślad" Charlotte Link (audiobook)

Tytuł Ostatni ślad
Autor Charlotte Link
Lektor Anna Maria Buczek
Wydawca Biblioteka Akustyczna
Czas 18 godz. 57 min.
Gdy znika dorosła osoba, lecz nic nie wskazuje na to, by padła ofiarą przestępstwa, właściwie nikogo  poza jej najbliższymi to nie interesuje. Tak właśnie było z Elaine Dawson, młodą kobietą, która pewnego dnia po prostu rozpłynęła się w powietrzu na londyńskim Heathrow. 

Czy zakompleksiona Elaine postanowiła wykorzystać swoją szansę i uciec przed obowiązkiem opieki nad sparaliżowanym, uzależnionym od niej bratem, który nie pozwalał jej na prywatne życie? A może została uprowadzona i zamordowana przez nieznanego sprawcę, który w niepewnej siebie dziewczynie z prowincji ujrzał łatwą ofiarę? Przez wiele lat odpowiedzi na te pytania pozostawały nieznane. Dopiero gdy jej dawna znajoma, Rosanne, dostaje zlecenie napisania serii artykułów na temat kilkorga zaginionych osób, sprawa Elaine w końcu ma szansę zostać wyjaśniona. Jednak czy po tak długim czasie dziennikarka będzie w stanie wyjaśnić zagadkę, której nie udało się rozwikłać policji?

Pierwsza połowa książki to dwa przeplatające się ze sobą wątki – jeden dotyczący Rosanny rozpoczynającej zbieranie materiału do artykułów, drugi z kolei opowiadający o młodej kobiecie ukrywającej się w jednej z niewielkich mieścin na północy Anglii. Towarzyszy jej nieustanny strach przed mężczyzną, od którego uciekła kilka lat wcześniej. Czy może być to Elaine? A jeśli nie, to co ją z nią łączy?

Charlotte Link ponownie pokazała, że jest w doskonałej formie, tworząc świetną powieść będącą połączeniem thrillera psychologicznego i powieści obyczajowej. Mamy tu dwa wątki kryminalne, jedynie bardzo subtelnie się ze sobą łączące, ale jednocześnie równie dobrze uzupełniające całą opowieść. Okoliczności zniknięcia Elaine oraz jej los pozostają tajemnicą niemal do ostatnich stron i muszę przyznać, że byłam naprawdę zaskoczona, gdy autorka w końcu odsłoniła wszystkie karty. A to już duży plus dla powieści tego gatunku. Lecz choć wątek ten jest zajmujący, to znacznie bardziej emocjonująca jest historia psychopaty Pitta, mającego na sumieniu niemal każde możliwe przestępstwo. Ta zostaje jednak rozwiązana znacznie wcześniej.

Mocną stroną powieści jest także bardzo dobrze zarysowane tło obyczajowe oraz sylwetki bohaterów. Mamy tu do czynienia z różnymi sytuacjami losowymi, które zmuszają człowieka do zmierzenia się z własną słabością i bólem. Książkę można odczyta jako opowieść o samotności jednostki w świecie, który paradoksalnie nie pozwala na anonimowość bądź ucieczkę od innych ludzi. Autorka porusza tematy codzienne, choć bardzo trudne, gdy stajemy nimi twarzą w twarz w prawdziwym życiu – rozwód i obsesję jednego z małżonków na temat niewierności partnera, przemoc domową, poświęcenie własnego szczęścia w obliczu konieczności opieki nad innym członkiem rodziny, utratę najbliższej osoby, konflikt pokoleń, samotne rodzicielstwo. Jest tego sporo, jednak nie ogranicza się to do jednego wątku. Link snuje pajęczynę różnych powiązań i relacji między bohaterami, którzy czasem nie zdają sobie sprawy z tego, co ich wzajemnie łączy.

Książkę poznałam w postaci audiobooka. Tym razem miałam przyjemność wysłuchania interpretacji Anny Marii Buczek i jestem pod wrażeniem tego, jak bardzo potrafiła wciągnąć mnie w opowiadaną przez siebie historię. Właśnie nie czytaną, a snutą z pasją i wyczuciem. Obyśmy mieli więcej tak świetnych lektorów.

Fanów prozy Charlotte Link z pewnością nie muszę zachęcać do sięgnięcie po „Ostatni ślad”, zrobią to i bez moich zachwytów. Natomiast gorąco polecam poznanie tej historii wszystkim miłośnikom gatunku.

Książkę poznałam w ramach wyzwania Blackout.

Jeśli macie ochotę wysłuchać audiobooka "Ostatni ślad", możecie skorzystać z oferty na stronie Audioapp.pl

Komentarze

 1. Ależ się zgrałyśmy z tą Link! Tej powieści co prawda nie czytałam, ale wszystko przede mną, zwłaszcza, że Twoja recenzja tylko zachęca do sięgnięcia po "Ostatni ślad".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie się zgrałyśmy :) A prozę Link coraz bardziej lubię, jeszcze mnie nie zawiodła :)

   Usuń
 2. Bardzo mi się ta powieść podobała. Moim zdaniem to jedna z lepszych w dorobku Link, no i nie przewidziałam rozwiązania zagadki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi oceniać cały jej dorobek, bo znam raptem trzy książki, ale faktycznie jak dotąd podobała mi się chyba najbardziej (obok "Domu sióstr", ale ciężko je porównać, bo się różnią gatunkowo) :)

   Usuń
 3. Czytałam "Ostatni ślad" już kilka lat temu i od tego czasu jestem wierną fanką Ch. Link:) Chętnie poznałabym tę audiobookową wersję,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie nudziłoby Cię trochę słuchanie książki, którą jużznasz? :)

   Usuń
 4. Nie znam tej autorki, nigdy nie czytałam żadnej jej książki. Ta pozycja jest interesująca i być może po nią sięgnę. Ale raczej nie w formie audiobooka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz