Przejdź do głównej zawartości

"Noce królowej" Mireille Calmel

Historia Eleonory Akwitańskiej to materiał na fascynującą powieść. Została zapamiętana przede wszystkim jako matka Ryszarda Lwie Serce, kobieta niezależna, świadoma swojej siły i pozycji. Okazuje się jednak, że nawet tak pasjonującą opowieść można zmienić w przeciętny historyczny romans, dodatkowo zabarwiony nieco absurdalnymi magicznymi akcentami.

Pierwsza połowa XII wieku. Piętnastoletnia Aliénor (swoją drogą, dziwi mnie nieco zachowanie przez tłumacza oryginalnej formy jej imienia, mimo że w Polsce powszechnie używa się jej spolszczonej wersji), księżniczka Akwitanii, zostaje poślubiona następcy francuskiego tronu, Ludwikowi. Nie zdaje sobie sprawy, że małżeństwo to jest owocem spisku – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, powinna wyjść za mąż za Henryka Plantageneta, gdy tylko ten osiągnie wiek uprawniający go do zawarcia związku małżeńskiego. Jednak Anglicy nie pozostawiają spraw swojemu biegowi, jedną z najbliższych powiernic Aliénor zostaje jej rówieśnica, Loanna de Grimwald, która ma za zadanie pilnować interesów Henryka. Mają jej w tym pomóc jej niezwykłe zdolności – pochodząc bezpośrednio z rodu Merlina, dysponuje prawdziwymi czarodziejskimi mocami…


Mariaż faktów historycznych i wątku fantastycznego to niebezpieczna mieszanka, która łatwo może zaprowadzić autora na manowce i zaciągnąć w rewiry kiczu, wywołując u czytelnika nie dreszcze ekscytacji, a co najwyżej pełen powątpiewania uśmieszek. Jeśli szafuje się nimi dosyć subtelnie, jak na przykład uczyniła to Philippa Gregory we „Władczyni rzek” (gdzie również mamy potomkinię legendarnego rodu, będącą zauszniczką władczyni), efekt może być świetny. Niestety, Mireille Calmel całkowicie puściła wodze wyobraźni, efektem czego dostajemy do ręki wersję historii, w której kluczowe wydarzenia są efektem magicznych działań. Można też odnieść wrażenie, że gdyby nie działania Loanny, historia Europy wyglądałaby zupełnie inaczej.

Zdaję sobie sprawę, że autorka nie miała ambicji napisać powieści stricte historycznej, jednak osoba sięgająca po nią oczekując tego, co zapowiada napis na okładce, czyli historii Eleonory, poczuje się zawiedziona. Centralną postacią jest tutaj panna de Grimwald, sama księżniczka schodzi na drugi plan. Rozterki sercowe Loanny, jej magiczne zaklęcia i przywoływanie ducha Merlina, który kilkukrotnie ratuje ją z opresji to niekoniecznie to, czego oczekiwałam sięgając po tę powieść.

Niesprawiedliwością byłoby jednak stwierdzić, że książka nie ma plusów. Jeśli odsieje się fikcyjne i magiczne wątki, dostaniemy całkiem sporą dawkę historii dwunastowiecznej Francji, wraz z wyruszeniem Ludwika i Aliénor na II wyprawę krzyżową. „Noce królowej” zyskują także , gdy podejdzie się do nich jak do lekkiej, romansowej lektury. Wtedy sprawdzą się nieźle – czytelniczki dostaną bogaty wątek romansowy, liczne namiętne sceny łóżkowe i główną bohaterkę, będącą obiektem westchnień co drugiego mężczyzny. Niestety, dwa wątki przedstawione przez autorkę są tak wyeksploatowane w tego typu literaturze, że budzą raczej niesmak. Jednym z nich jest scena porwania Loanny przez mężczyznę, którego odrzuciła, a drugim motyw zaginięcia jej ukochanego, który po kilkunastu miesiącach w niezwykłych okolicznościach się odnajduje. 

Podsumowując, „Noce królowej” to nie powieść historyczna, ani zbeletryzowana biografia, a romans historyczny inspirowany losami Eleonory Akwitańskiej. Nie jest to książka dla osób szukających prawdy historycznej o Eleonorze, ani powieści na miarę cyklu tudorowskiego Philippy Gregory. Z pewnością zainteresuje jednak czytelniczki szukające opowieści o miłości i namiętności z domieszką magii zaserwowanej w średniowiecznych klimatach. 

Książkę poznałam w ramach wyzwań Book-Trotter (literatura francuska) oraz Blackout.
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.