Przejdź do głównej zawartości

"Fabrykantka aniołków" Camilla Läckberg

Tytuł Fabrykantka aniołków 
Autor Camilla Läckberg
Tom 8
Wydawnictwo Czarna Owca
Rok wydania 2012

Stron 496
Krążąc dookoła i zataczając coraz węższe kręgi, stopniowo zbliżam się do celu – poznania klasyków skandynawskiego kryminału. Jak dotąd sięgałam po powieści wielu autorów, ale ci najpopularniejsi nadal mi umykali. 

Tym razem jednak udało mi się dorwać jedną z najsłynniejszych i najlepszych pisarek tego gatunku, Camillę Läckberg. Jest więc progres, lecz niekompletny, bo – jak się okazało – wybrałam ósmą część cyklu o Fjällbace, „Fabrykantkę aniołków”.

Przed laty w pobliżu Fjällbacki na niewielkiej wyspie, na której znajdowała się prywatna szkoła dla nastoletnich chłopców z zamożnych rodzin, zniknęła bez śladu jej dyrektor oraz cała jego rodzina. W opuszczonym domu policja znalazła stół nakryty do wielkanocnego śniadania oraz… najmłodszą, zaledwie roczną, córeczkę dyrektora, Ebbę. Po wielu latach już jako dorosła kobieta wraca ona na wyspę wraz z mężem, by ratować swoje małżeństwo w nowym otoczeniu. Jednak wkrótce po rozpoczęciu remontu, oboje omal nie giną w pożarze, który z pewnością nie był przypadkowy. Co więcej, po zerwaniu starej podłogi odkrywają duże plamy dawno zakrzepłej krwi. Co wydarzyło się tam w 1974 roku i jaki ma to związek z powrotem Ebby do domu? Śledztwo zaczyna toczyć się dwutorowo – oficjalnie prowadzone przez policję z  Patrikiem Hedströmem na czele oraz nieoficjalnie przez jego ciekawską i spostrzegawczą żonę, Erikę.

Główny wątek fabularny przeplata się z pojawiającą się co pewien czas historią babki Ebby, córki tytułowej fabrykantki aniołków. Jest to mroczna opowieść o niespełnionej miłości i szaleństwie, które odbija się na kolejnych pokoleniach kobiet w rodzinie. W jaki sposób przeszłość łączy się z teraźniejszością okazuje się jednak dopiero na końcu. I muszę przyznać, że rozwiązanie wszystkich zagadek, a przede wszystkim tej kryminalnej, całkowicie mnie zaskoczyło. Do tej pory często potrafiłam choćby w niewielkim stopniu przewidzieć kierunek, w którym potoczy się zakończenie, ale autorka pozostawiła mnie ze szczęką na podłodze. I bardzo dobrze, bo przewidywalny kryminał to zły kryminał i chyba nikt temu nie zaprzeczy.

Początkowo ilość bohaterów pojawiających się już od pierwszych stron powieści może nieco przytłoczyć. Pochodzą z różnych warstw społecznych i zmagają się z odmiennymi problemami. Jest tu zarówno polityk o ksenofobicznych, wręcz nazistowskich przekonaniach, jest i arystokrata, który stracił cały majątek, jest także pozbawiony skrupułów biznesmen, który dla zysku nie waha się zdradzić najbliższych przyjaciół. Jednak to dopiero początek galerii barwnych postaci, których pozornie nic nie łączy. Pozornie, bowiem im bardziej zagłębiamy się w tę historię, tym więcej powiązań między nimi staje się oczywistych. Autorka pokazuje panoramę szwedzkiego społeczeństwa wraz z jego problemami i bolączkami, m.in. stosunkiem do imigrantów i trudnościami ekonomicznymi. Zgrabnie wplata je w fabułę, dzięki czemu nie przyćmiewają one głównej osi wydarzeń.

Świetny klimat, wciągająca intryga, wartka akcja i zaskakujące zaskoczenie – „Fabrykantka aniołków” zapewniła mi to wszystko, czego oczekuję od dobrej lektury i pierwsze spotkanie z Camillą Läckberg uważam za bardzo satysfakcjonujące. Jednym słowem, polecam!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.